Účet úplne bez poplatku? Banka chce ľudí nalákať na nový produkt

Redakcia | rubrika: Článok | 21. 6. 2021
Ľudia začínajú pri bankových službách čoraz viac preferovať on-line komunikáciu a služby. ČSOB banka preto prišla s novým produktom. Informovala o tom v tlačovej správe.
Účet úplne bez poplatku? Banka chce ľudí nalákať na nový produkt

Zdroj: Shutterstock

Ide o takzvaný Smart účet, ktorý si ľudia budú zriaďovať výlučne cez internet. Ľudí chce banka na novinku nalákať aj tým, že účet bude úplne zadarmo a bez toho, aby na to museli klienti splniť nejaké podmienky. Spravidla banky vyžadujú napríklad pravidelné zasielanie výplaty na účet, sporenie či používanie platobnej karty.

ČSOB tvrdí, že viac ako 75 percent jej klientov si svoje peniaze spravuje on-line. Z nich dokonca väčšina používa iba mobilnú aplikáciu a nie štandardný internet banking. „Preto sme sa rozhodli vytvoriť produkt, ktorý by presne kopíroval toto klientske správanie,“ uviedla Andrea Lazar, manažérka retailového segmentu ČSOB.

 

Účet bez poplatku a podmienok?

V praxi tak bankový dom ľuďom ponúkne zriadenie balíku služieb, ktorý sa zameriava výlučne na on-line „bankovanie“. To zároveň prinesie isté výhody v podobe ušetrenia peňazí za služby, ktoré reálne vôbec nepotrebujú. Nový on-line účet si tak môžu založiť iba online v priebehu niekoľkých minút. Banka navyše sľubuje, že bude bez poplatku za jeho vedenie.

Banka si nebude odpustenie poplatku ani podmieňovať. Ľudia ale musia počítať s tým, že ide o výlučne on-line účet, takže pobočkové operácie nie sú súčasťou tohto balíka. „No ak by ich klient potreboval, môže ich samozrejme využiť za poplatok,“ dodala A. Lazar. Tento typ účtu je zameraný prevažne na ľudí, ktorí sa skupinovo označujú ako „pure digi“.

Čo preferujú „pure digi“ klienti:

 • platba kartou,
 • platba mobilom,
 • platba hodinkami,
 • platba cez internet banking,
 • platba cez mobil banking,
 • prevody, služby a operácie cez internet banking a mobil banking,
 • elektronická komunikácia,
 • nenavštevujú pobočku kvôli základným hotovostným operáciám.

Tip: Slovenská banka od júna zmenila cenník. Ktoré služby budú drahšie?

Čo zahŕňa Smart účet:

 • zriadenie a vedenie účtu v EUR,
 • elektronický mesačný výpis,
 • vydanie a vedenie platobnej karty,
 • neobmedzený počet platieb kartou online aj u obchodníkov po celom svete,
 • neobmedzený počet výberov hotovosti z bankomatov ČSOB a OTP Banky na Slovensku,
 • zriadenie a vedenie elektronického bankovníctva,
 • neobmedzený počet prijatých aj odoslaných SEPA platieb v EUR,
 • poskytnutie povoleného prečerpania na účte,
 • zriadenie a zmena SEPA trvalého príkazu na úhradu/súhlasu so SEPA inkasom.

Ako si založiť Smart účet:

 1. Pre ľudí, ktorí ešte nemajú účet v ČSOB platí, že si najprv musia stiahnuť jej mobilnú aplikáciu.
 2. Keď ju otvoria, ďalším krokom je kliknutie na tlačidlo „Chcem sa stať klientom“.
 3. Aplikácia ponúkne klientovi zoznam účtov, z ktorých si treba vybrať Smart účet a postupovať podľa pokynov.
 4. Po úspešnom založení účtu to už banka len potvrdí prostredníctvom e-mailu do klientovej schránky.
 5. Pre súčasných klientov ČSOB platí, že si stačí založiť účet cez už funkčnú mobilnú aplikáciu banky. Produkty sa nachádzajú v sekcii „Online nákup“.

ČSOB sa spája s OTP bankou

Prečo sa neobmedzený počet výberov hotovosti týka okrem bankomatov ČSOB aj OTP Banky na Slovensku? OTP banka totiž zmenila majiteľa a od novembra minulého roka ju prevzala belgická skupina KBC. A pod túto skupinu patrí aj ČSOB banka. Súčasní klienti oboch bánk kvôli tomu nemusia robiť žiadne aktívne kroky.

Práve naopak, zlúčenie im prinieslo aj isté výhody. Napríklad klienti OTP banky získajú prístup k novým službám, väčší výber bezplatného výberu hotovosti z bankomatu či výbery hotovosti z bankomatov skupiny KBC v Maďarsku, Česku, Belgicku a Bulharsku. V rámci zlúčenia sa však budú meniť napríklad úrokové sadzby úverov podľa ČSOB.

Ako môžu klienti vyberať peniaze z bankomatov?

Podmienky pre bankomaty pre klientov ČSOB banky aj OTP banky sa zosúladili ešte začiatkom februára tohto roka. V praxi to znamená, že všetci majú k dispozícii tretiu najväčšiu bankomatovú sieť na Slovensku. Počet strojov na výber hotovosti sa pohybuje na úrovni asi 450 kusov. Výbery hotovosti zo spoločných bankomatov sú pre oba tábory klientov bez poplatku.

Treba však dodať, že bezplatný výber z bankomatu vlastnej banky je základným štandardom väčšiny bankových domov. Naopak, výber z bankomatu inej banky je spravidla za poplatok. To sa týka aj pravidiel týchto dvoch bánk. OTP banka si ešte účtuje za výber hotovosti z cudzieho bankomatu poplatok dve eurá, ČSOB o jedno euro viac.

Bezplatné výbery z bankomatov čoskoro zlúčených bánk sa ale týka len tých klientov, ktorý využívajú účet v rámci balíka služieb. Tí, pre ktorých toto pravidlo neplatí, budú za výbery platiť nižší poplatok. Za výbery hotovosti v zahraničí v rámci skupiny KBC sa platí 0,20 eura za výber.

Anketa

Ako najradšej bankujete?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce