Ako čo najvýhodnejšie refinancovať svoj úver?

Roland Regely | rubrika: Článok | 30. 4. 2019
Refinancovanie vám môže ušetriť kopu peňazí aj vrások na čele. Treba ho však vopred zvážiť a vybrať skutočne výhodnú ponuku.
Ako čo najvýhodnejšie refinancovať svoj úver?

Zdroj: Shutterstock

Refinancovanie úveru či hypotéky je dnes bežnou záležitosťou klientov. Výhodné môže byť najmä pre ľudí, ktorí majú starší úver s nevýhodným úrokom, vysokou splátkou, prípadne im nevyhovuje dĺžka splatnosti úveru. Podľa akých kritérií preto hľadať najvýhodnejšiu možnosť refinancovania?

Refinancovať môžete v zásade akýkoľvek úver či hypotéku. Meníte drahší úver za lacnejší – teda často ide o rovnakú sumu, avšak s výhodnejšou úrokovou sadzbou, prípadne možnosťou predĺžiť dobu splácania. Refinancovanie však často znamená aj to, že spojíte niekoľko úverov do jedného s výhodným úrokom. Je to komfortnejšie, no najmä ušetríte veľa peňazí. Nemusí to tak byť vo všetkých prípadoch, niektorým sa refinancovanie neoplatí.

Kreditka, kontokorent, lízing, hypotéka

Refinancovať viete takmer akýkoľvek úverový produkt. Či už je to povolené prečerpanie na účte, spotrebný úver alebo bežná kreditná karta. Banka však môže napríklad odmietnuť refinancovať úver od niektorej z nebankových spoločností – vyhradzuje si na to právo.

Čo všetko možno v banke refinancovať:

  • kontokorentný úver (povolené prečerpanie),
  • kreditnú kartu,
  • lízing,
  • spotrebný úver,
  • úver na bývanie.
 

Prepočítajte si celkové náklady na nový úver

Aj pri refinancovaní úveru treba dodržať niekoľko zásad. Úroková sadzba nie je všetko. Je síce považovaná za jeden z najdôležitejších údajov, avšak všímať si treba aj celkovú výšku nákladov. Teda najmä to, koľko peňazí preplatíte počas rokov splácania. Všímajte si aj sankcie za predčasné splatenie.

Ak napríklad refinancujete hypotéku mimo výročia jej schválenia, čakajú vás sankcie v stovkách, niekedy v tisícoch eur. Overte si pred zaslaním žiadosti to, či banka prepláca tieto sankcie alebo to zaplatíte z vlastného vrecka. Podmienkou refinancovania je často aj prechod do druhej banky.

To znamená, že si v danej banke budete musieť založiť účet a reálne ho používať – nechať si naň posielať výplatu, platiť účty, atď. Banku vyberajte teda aj s ohľadom na to, čo bude pre vás, ako používateľa bežného účtu výhodné. Všímajte si poplatky za bežný účet, poplatky za výbery z bankomatov, funkcie a dostupnosť internetových a mobilných aplikácií – s týmito vecami budete prichádzať do kontaktu veľmi často.

Nepodceňte to

Poraďte sa aj so svojim finančným poradcom. Znie to tak trochu ako klišé, ale dobrý poradca môže byť aj v prípade refinancovania vašou najväčšou výhodou. Refinancovať totiž dokážu všetky banky, ale zvládnete obehnúť všetky a zistiť si podrobné informácie, kde je to aktuálne najvýhodnejšie a kde sa čo konkrétne oplatí?

Nízky úrok, dlhšia splatnosť

Ak chcete, aby sa vám „voľnejšie dýchalo“ každý mesiac, teda chcete minimalizovať náklady na splátky za úvery, refinancovanie je ideálnym riešením. Najvýhodnejšie úrokové sadzby sa aktuálne pohybujú pod piatimi percentami. Ak si viete spojiť niekoľko nevýhodných úverov do jedného, získate o niekoľko percentuálnych bodov lepší úrok a natiahnete dĺžku splatnosti na dlhšiu dobu.

Čo s ušetrenými nákladmi?

Ak vám peniaze zo splátok ukracovali váš životný štandard, zrejme vás len ťažko niekto prehovorí, aby ste ušetrené peniaze odkladali. Ak to však urobíte a budete si ušetrené peniaze každý mesiac odkladať, môžete v pravidelných intervaloch žiadať o mimoriadne splátky a svoj refinancovaný úver si takouto cestou ešte viac zvýhodňovať. Každá mimoriadna splátka môže znížiť výšku mesačnej splátky, prípadne dobu splácania.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Splácate nejaký úver?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register