Ťažké správy pre vodičov: U susedov zdražujú diaľničnú známku
2. 10. 2024 | Redakcia | 2 komentáre
Cena diaľničnej známky v Česku sa zvýši. Ministerstvo dopravy ČR uvádza, že hlavným dôvodom zvýšenia cien je zavedenie automatickej valorizácie.
Zdroj: Shutterstock
Kým v minulosti hasičov zamestnávali najmä požiare vianočných stromčekov na konci decembra, v posledných rokoch týchto škôd ubúda. Trendom je však zapaľovať sviečky počas celého adventu, najmä na adventných vencoch. Škody sa tak rozložili na celý december.
Najmä vo štvrtiach rodinných domov môžeme často počas adventu obdivovať žiarivú výzdobu. Reťaze s elektrickými svetielkami okolo domu alebo na stromoch v záhrade nepochybne navodia tú správnu vianočnú atmosféru. Pri inštalácii elektrických sviečok však treba postupovať opatrne a dodržiavať všetky zásady bezpečnej práce s elektrickými zariadeniami, inak hrozí úraz elektrickým prúdom. Ľudia chcú navyše často pri kúpe svetelnej výzdoby ušetriť, čo sa však nemusí vyplatiť. Pochybný tovar býva lacný, nemá povinné testy a je nespoľahlivý. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou.
Väčšina slovenských domácností absolvuje pred Vianocami doslova upratovací maratón a mnohí si chcú domov navyše slávnostne vyzdobiť. Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov.
Aj keď máme aktuálne lockdown, niektoré obchody zostávajú otvorené a aj tento advent je už tradičné obdobie, kedy sa každý ponáhľa a menej sa sústredí na bežné úkony. Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na prechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol.
Podľa prieskumov ľudia až polovicu vianočných darčekov nakupujú online cez e-shopy. Percento nakupujúcich cez internet sa určite zvýšilo pred tohtoročnými Vianocami, kedy sú obchody kvôli epidemiologickej situácii opäť zatvorené. Zvlášť v predvianočnom strese však treba byť pri online nákupoch opatrný. Napríklad poisťovňa Uniqa každoročne eviduje medzi sviatkami zvýšený počet hlásených udalostí z kyberpoistenia, ktoré sa týkajú falošných e-shopov, ale aj neskorého doručenia či nedodania objednaného tovaru.
Internetový obchod nedodal objednaný tovar do sľubovaného termínu, objednaný tovar vôbec neprišiel alebo prišiel tovar, ktorý si klient neobjednal. Zvlášť počas pandémie sú podvodníci na internete agresívnejší a týka sa to aj predaja na internete. Často ide o online obchody, ktoré sa tvária, že predávajú značkový tovar, zobrazujú sa aj na sociálnych sieťach a ľudia ich zdieľajú. To, že išlo o podvod, zistia ľudia až vtedy, ak tovar zaplatia, ten nepríde a e-shop zmizne.
Podľa odborníkov na internetovú bezpečnosť môžu podvodníci takto od Vás nielen jednorazovo vylákať peniaze, ale aj zbierať Vaše osobné údaje – teda meno, priezvisko, e-mail a samozrejme aj údaje o platobnej karte, ktorú môžu následne ďalej zneužiť.
Okolo Vianoc a Nového roka sa vydávajú na cesty sviatoční vodiči, ktorí cestujú za rodinou. Podmienky na cestách pritom nie sú práve optimálne – stmieva sa skoro, časté sú hmly alebo námraza. Sviatoční vodiči nereagujú tak rýchlo ako tí skusenejší. V období sviatkov preto eviduje Uniqa až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd. Z tohto pohľadu vyzerá najpokojnejší Štedrý deň, keby evidujeme najmenej škôd z havarijného poistenia či PZP.
Silvestrovské stretávania je často spojené s konzumáciou alkoholu. Počas sviatkov stúpa počet škôd, u ktorých musí poisťovňa tento faktor zohľadniť. Všeobecne platí, že ide o hrubé porušenie povinností z poistenia a klient musí pri škode počítať s postihom. Poisťovňa vždy posudzuje, aký vplyv mal alkohol na vznik a rozsah vzniknutej škody a podľa toho poistné plnenie kráti. V prípade závažného previnenia pod vplyvom alkoholu môže výplatu z poistenia zamietnuť.
Silvestrovská zábava spojená s vlastným ohňostrojom môže skončiť nešťastím. Každoročne sa dostanú na trh nespoľahlivé petardy pochybného pôvodu. Tak vznikajú často veľmi vážne úrazy. Nezabúdajte preto vonku zvyšky „munície“ po oslave upratať, aby sa nedostala do nepovolaných rúk. A tiež dbajte o to, aby ste svojim ohňostrojom nepoškodili cudzí majetok v susedných záhradách alebo zaparkované vozidlá.
Ak sa chystáte na Vianoce mimo bydliska, nebuďte príliš otvorení na sociálnych sieťach, nefoťte sa s novými darčekmi a neinformujte o svojom odjazde. Nezabudnite, že na sociálnych sieťach surfujú aj zlodeji, ktorým môžete zjednodušiť ich plány. V poisťovni sa množia prípady nahlásených krádeží, keď sa pri šetrení udalosti ukáže, že „užitočné“ informácie umiestnila obeť na sociálnu sieť sama.
Mnoho požiarov vzniká aj pri častejšom používaní krbov a krbových kachlí počas sviatkov. Podľa hasičov má až štvrtinu z nich na svedomí nedostatočná údržba a chýbajúce revízie komínov, kvôli ktorým požiare vznikajú. Krb ani kachle nenechávajte bez dozoru, časté sú aj požiare vzniknuté priamo u nich.
Aj keď tieto škody nesúvisia priamo s Vianocami, sú typické pre zimné obdobie a môžu pokaziť sviatky. Vodovodné škody vznikajú prasknutým potrubím, najčastejšie v dôsledku náhleho poklesu teploty. Sú to jedny z najčastejších škôd v poistení domu a domácnosti. Odporúčame, aby ste najmä pri zazimovaní chaty alebo chalupy nezabudli vypustiť vodovodné systémy. Odborníci tiež radia, aby majitelia vykurovali dočasne neobývaný objekt aspoň tak, aby voda nezamrzla.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články