Ako funguje poistenie bicykla a čo už poisťovňa nepreplatí?

Redakcia | rubrika: Článok | 16. 11. 2021
Bicykel môže dnes aj u hobby športovcov predstavovať jednu z najdrahších vecí, ktoré vlastnia. Za kvalitné značky dvojkolesových prostriedkov môžu milovníci bicyklovania zaplatiť tisíce eur.
Ako funguje poistenie bicykla a čo už poisťovňa nepreplatí?

Zdroj: Shutterstock

Kým byt alebo auto si väčšina ľudí poistí v komerčnej poisťovni, s bicyklom to môže byť komplikovanejšie. Správnu poisťovňu pre konkrétny bicykel treba hľadať podľa viacerých kritérií. Úlohu zohráva nielen jeho cena, ale najmä miesto, kde ho majiteľ má odložený, keď sa práve nebicyklujete.

Bežne sa bicykle proti odcudzeniu či poškodeniu poisťujú v rámci poistenia majetku. Ak sa uzatvára zmluva na poistenie domácnosti, treba mať na zreteli aj bicykel. Aj tu sa však v prípade poistnej udalosti môže stať, že za drahší bicykel nedostanete od poisťovne naspäť plnú sumu.

 

Kľúčovým slovom pri uzatváraní poistenia bude takzvaný sublimit. Jednotlivé poisťovne majú totiž presne stanovené, do akej sumy budú kryť v prípade poistnej udalosti na majetku napríklad športové potreby. A tiež to, do akej výšky budú kryť ich odcudzenie z pivnice, garáže či priamo z bytu.

„Poistná suma celého majetku môže byť napríklad 10-tisíc eur. Ale sublimit poistného plnenia na veci odložené mimo bytu, teda napríklad aj v pivnici, môže byť v niektorej poisťovni nastavený na 15 percent. Maximálne poistenie bude teda celkovo 1 500 eur,“ vysvetľuje partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group v Bratislave Michal Ďuriš.

Ak by zlodej z pivnice ukradol bicykel aj lyže, poisťovňa dokopy uhradí maximálne 1 500 eur. „A to bez ohľadu na to, že cena bicykla môže predstavovať polovicu hodnoty celej domácnosti,“ upozorňuje M. Ďuriš. Takýto sublimit na poistenie športových potrieb v niektorých poisťovniach platí, aj keby ich mal majiteľ uložené priamo v byte.

Ďalšou premennou, ktorá vstupuje do poistenia športových potrieb, je zabezpečenie miesta, kde je takýto majetok uskladnený. Podľa M. Ďuriša zo všetkých poisťovní na trhu len štyri vedia riešiť poistenie majetku v klasickej latkovej pivnici v paneláku. Treba tiež počítať s tým, že plnenie môže byť veľmi nízke.

Zabezpečenie takejto pivnice visiacim zámkom môže mať poisťovňa ako výluku z poistného plnenia. To znamená, že poisťovňa predmety odložené v takto zabezpečenej pivnici jednoducho vôbec nepoistí. Je vysoko pravdepodobné, že poisťovňa nebude plniť ani poistenie v prípade krádeže bicykla zo spoločných priestorov bytového domu.

Na druhej strane, niektoré poisťovne ponúkajú v rámci poistenia majetku aj poistenie bicykla mimo miesta poistenia. To znamená, že klientovi preplatia cenu alebo časť ceny bicykla aj v prípade, ak oň príde napríklad na dovolenke doma alebo v rámci Európskej únie (EÚ).

Pri kúpe nového bicykla existuje ešte ďalšia možnosť. „Jedna z poisťovní pôsobiacich na trhu uzatvára poistenie už pri kúpe nového bicykla. Toto poistenie uzatvára samotný predajca,“ hovorí M. Ďuriš.

Anketa

Mám poistenie:

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register