10 tipov, ako neprísť o peniaze na dovolenke: pozor na „latte efekt“ aj bankomaty

Redakcia | rubrika: Článok | 30. 5. 2025
Dovolenka by mala byť časom oddychu a relaxu, ale pre mnohých sa môže zmeniť na finančnú nočnú moru plnú nečakaných výdavkov. Či už ide o nevýhodné výmenné kurzy, skryté poplatky alebo nepozornosť pri používaní platobných kariet, cestovanie môže byť drahšie, než by sme si želali. Našťastie, existujú jednoduché stratégie, ako sa týmto problémom vyhnúť.
10 tipov, ako neprísť o peniaze na dovolenke: pozor na „latte efekt“ aj bankomaty

Zdroj: Shutterstock

Dovolenka má byť o oddychu, nie o zbytočných výdavkoch či nepríjemných finančných prekvapeniach. No práve počas cestovania číha na naše peňaženky aj digitálne účty viac rizík než doma. Či už ide o skryté poplatky, zlé výmenné kurzy alebo nepozornosť pri používaní kariet, môže sa to ľahko predražiť. Našťastie, s trochou plánovania a obozretnosti sa dá dovolenka zvládnuť bez zbytočných výdavkov. Tu je 10 praktických rád, ako si na cestách ochrániť financie a zároveň ušetriť. 

1. Peniaze meňte iba u overených zdrojov
Zmenárne na letiskách či v turistických oblastiach ponúkajú často nevýhodné kurzy. Lepšou voľbou sú dôveryhodné banky alebo výmena menšej sumy doma pred cestou. „Hoci máme euro a v mnohých krajinách, kam radi cestujeme, nepotrebujeme meniť menu, čoraz viac Slovákov cestuje do neeurových oblastí. V roku 2023 boli z top piatich destinácií tri s inou menou (Turecko, Egypt, Tunisko),” upozorňuje Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.

2. Vyhnite sa kartám s poplatkami za konverziu
Bežné karty účtujú poplatky pri výbere v cudzích menách, ktoré sa môžu nazbierať do desiatok eur. Výhodnejšou alternatívou sú multimenové karty, ktoré ponúkajú nulové poplatky za výbery aj platby. XTB napríklad predstavilo viacmenovú kartu eWallet, ktorá umožňuje uchovávať viacero mien v jednej peňaženke – euro, americký dolár, britskú libru, forint, zlotý, lei či českú korunu – všetko bez provízie. Peniaze si môžete premeniť aj na karte Revolut a podobne. Ak v obchode platíte kartou, zvoľte si platbu v miestnej mene, inak vám naúčtujú poplatok za konverziu.

3. Plaťte kartou, ale opatrne
Pri kartových platbách dávajte pozor na výšku kurzového rozdielu a bezpečnosť. Nikdy kartu nepúšťajte z dohľadu a zakrývajte PIN. „Plaťte sami a kartu majte neustále na očiach,“ odporúča Damian Bielecki, expert na ochranu údajov v XTB. Tiež si aktivujte notifikácie a znížte limity pre platby. Ak vám niekto ukradne peniaze z karty, prídete na to veľmi rýchlo a môžete ju zablokovať, než vám vybielia účty.

4. Plánujte cestu s predstihom
Neskoré rezervácie znamenajú vyššie ceny. Čím skôr si kúpite letenky či ubytovanie, tým viac ušetríte. Sledujte vývoj cien cez cenové upozornenia a cestujte radšej uprostred týždňa než cez víkend, keď sú ceny najvyššie.

5. Pozor na „latte efekt“
Drobnosti ako káva na letisku, rýchle snacky alebo neplánované suveníry vedia rozpočet nenápadne preraziť. Zoberte si vodu a malé občerstvenie z domu. Takéto úspory môžu počas týždňa predstavovať aj desiatky eur.

6. Cestujte mimo sezóny
Leto je krásne, ale drahé. Jarné a jesenné termíny bývajú oveľa výhodnejšie a bez turistických davov. Ubytovanie aj doprava stoja menej a služby sú dostupnejšie.

7. Využívajte vernostné programy
Letecké spoločnosti, hotely aj ubytovacie platformy často odmeňujú stálych zákazníkov – zľavami, bezplatným upgradom alebo možnosťou zmeniť rezerváciu bez poplatku. Ak cestujete častejšie, tieto výhody sa oplatia. 

8. Vyberajte peniaze iba z bezpečných bankomatov
Zlodeji využívajú rušné miesta a prehľadné bankomaty na krádeže. Skontrolujte, či nie je bankomat poškodený alebo upravený, a vyberajte radšej v nákupných centrách než na ulici. Nezabudnite skryť hotovosť ihneď po výbere.

9. Investujte do fľaše s filtrom
Balená voda každý deň vie poriadne navýšiť výdavky, najmä v teplých krajinách. Ak je miestna voda pitná, fľaša s filtrom vám umožní ušetriť aj niekoľko eur denne.

10. Sledujte si výdavky a rozpočet v reálnom čase
Používajte aplikácie, ktoré vám zobrazujú prehľad transakcií a umožňujú okamžite reagovať. Niektoré banky či investičné platformy, ako napríklad XTB, ponúkajú možnosť dočasne zablokovať kartu cez aplikáciu a sledovať transakcie naživo.

Dovolenka nemusí byť finančne vyčerpávajúca – s trochou rozvahy a šikovných nástrojov si ju užijete bez starostí. Ako dodáva Damian Bielecki: „Ochrana osobných údajov nie je len otázkou súkromia, ale aj finančnej bezpečnosti“. A presne o to pri dobre naplánovanej dovolenke ide – o pokoj, istotu a zážitky, ktoré nezruinujú peňaženku.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pešia turistika a prechádzky so psom v prírode. Kedy vás môžu vyjsť draho?

24. 7. 2025 | Barbora Magočová

Pešia turistika a prechádzky so psom v prírode. Kedy vás môžu vyjsť draho?

Výlety do prírody sú medzi Slovákmi mimoriadne obľúbené. V lete sú navyše vďaka počasiu a dlhším dňom dostupnejšie aj zákutia, do ktorých by sa v chladnejšej časti roka vybral len málokto.... celý článok

Zákazníci neprevzali tovar z e-shopu. Podľa súdov musia platiť, hoci mohli odstúpiť

23. 7. 2025 | Barbora Magočová

Zákazníci neprevzali tovar z e-shopu. Podľa súdov musia platiť, hoci mohli odstúpiť

Vrátenie tovaru kúpeného cez internet bez udania dôvodu má svoje špecifiká – spotrebiteľ musí dať predovšetkým riadne najavo, že chce od zmluvy odstúpiť. Ak tak neurobí a skrátka len... celý článok

Seniori a študenti budú môcť čoskoro cestovať bez nulových lístkov v týchto prípadoch

23. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Seniori a študenti budú môcť čoskoro cestovať bez nulových lístkov v týchto prípadoch

Od 1. augusta 2025 už cestujúci so 100 % zľavou v regionálnych vlakoch ZSSK nemusia stáť v rade na nulový lístok. Stačí im platný preukaz, ktorý predložia pri kontrole, čo výrazne zrýchli... celý článok

Dovolenka na Slovensku je rovnako drahá ako pri mori, Slováci sú však verní turisti

22. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Dovolenka na Slovensku je rovnako drahá ako pri mori, Slováci sú však verní turisti

Leto 2025 na Slovensku prináša vyššie ceny a nové dilemy pre rodiny – oplatí sa investovať do domácich atrakcií, alebo radšej zamieriť k moru? Analytik Tomáš Boháček z 365.bank vysvetľuje,... celý článok

Maďarská diaľničná známka: ako sa vymáha jej nezaplatenie/nesprávna úhrada v SR?

21. 7. 2025 | Barbora Magočová

Maďarská diaľničná známka: ako sa vymáha jej nezaplatenie/nesprávna úhrada v SR?

Cestovali ste v posledných rokoch cez Maďarsko? Potom je celkom možné, že ste pre časť trasy využili aj spoplatnené úseky maďarských ciest. Aj keď ste si istí, že ste poplatok za diaľnicu... celý článok