Slováci stávkujú ako o život, vlani prestávkovali 26 trinástych dôchodkov pre celé Slovensko

Redakcia | rubrika: Článok | 28. 5. 2024
Na Slovensku boli automaty a lotérie obľúbené vždy, no po pandémii sa vyrojili aj online stávky a všetko sa zmenilo. V roku 2023 Slováci vložili do stávok rekordnú sumu, ktorá by zaplatila trináste dôchodky všetkým slovenským dôchodcom 26-krát.
Slováci stávkujú ako o život, vlani prestávkovali 26 trinástych dôchodkov pre celé Slovensko

Zdroj: Peniaze.sk/Datawrapper

Slováci v roku 2023 prestávkovali rekordnú, doslova šialenú sumu. Celkovo sme stavili 21 miliárd eur, pričom prehry tvorili 1,3 miliardy eur. Informuje o tom Inštitút finančnej politiky. Najväčší zlom nastal po pandémii, kedy narástla nielen obľuba hracích automatov, ale aj online stávok.

Hazard nebezpečne rastie

IFP poznamenáva, že od demonopolizácie online hazardu v roku 2019 a masívneho prechodu hráčov do online priestoru, podporeného dočasným zatvorením prevádzok počas pandémie, dramaticky vzrástol objem financií vložených do hrania hazardných hier. Napriek výraznému nárastu stávok sa prehrané finančné prostriedky dramaticky nezvýšili. Je to spôsobené tým, že miera prehier v online prostredí je výrazne nižšia a hráči môžu uskutočniť väčší počet stávok predtým, ako prídu o svoje peniaze. Hoci domácnosti neprehrávajú zo svojich príjmov výrazne viac ako v minulosti, častejšie hranie môže viesť k vzniku závislosti a patologickému hráčstvu.

 

Kým v roku 2019 dosahoval objem stávok 4,1 miliardy eur, v roku 2023 prekročil rekordných 21 miliárd eur. Najviac peňazí hráčov putovalo do hrania videolotérií (klasické hracie automaty v kasínach), internetových kasín a kurzových stávok, ktoré je možné uzatvárať v kamenných prevádzkach aj na internete.

Liberalizácia trhu s internetovými kasínami umožnila vstup novým subjektom, čo v roku 2023 vyústilo v ich dominanciu na trhu z hľadiska objemu stávok. Od roku 2019 stratil štátny TIPOS monopolné postavenie na trhu internetových kasín a súkromní prevádzkovatelia boli oprávnení získať licenciu aj na tento typ hazardnej hry. Nárast konkurencie v online priestore viedol k agresívnejšej reklame, čo sa odzrkadlilo aj na obrovskom náraste objemu stávok v internetových kasínach.

Čo nafukuje objem stávok

Enormný rast objemu stávok nie je spôsobený len peňažnými vkladmi hráčov. Online priestor v hazarde je charakterizovaný silnou konkurenciou medzi prevádzkovateľmi v jednotlivých segmentoch hazardných hier. Táto konkurencia tlačí na vyššiu výhernosť, čo je pomer medzi výhrami a stávkami, v porovnaní s kamennými prevádzkami a tradičnými kasínami. Výsledkom je vyššia pravdepodobnosť výhry v online prostredí, ktorá poskytuje dodatočné zdroje na reinvestovanie výhier hráčov do opätovného hrania hazardných hier.

Poskytovanie promo akcií, kde hráči môžu vyhrať bez vloženia vlastných prostriedkov, nafukuje objem stávok do hazardu. Prevádzkovatelia hazardných hier v rámci svojich promo akcií poskytujú hráčom voľné tikety a vklady, bonusové stávky či čiastočné kompenzácie prehier. Tieto nepeňažné bonusy umožňujú hráčom hrať a stávkovať nad rámec skutočne realizovaných peňažných vkladov, čo tiež nafukuje čísla o vkladoch do hier „z vreciek“ hráčov. Hazardné hry na internete všeobecne využívajú promo akcie vo veľkej miere. Momentálne však nedisponujeme údajmi, ktoré by nám umožnili bližšie kvantifikovať vplyv marketingových aktivít na prudký nárast stávok do hier.

Napriek obrovskému nárastu stávok, domácnosti neprehrávajú zo svojich príjmov výrazne viac ako v období pred pandémiou. Rovnako ako stávky, aj prehry v hazardných hrách za minulý rok stanovili nový rekord, dosahujúc 1,3 miliardy eur. Pre porovnanie, na prídavok na dieťa a rodičovský príspevok sa v minulom roku vyplatilo spolu 1,4 miliardy eur. Ide o financie z „vreciek“ hráčov, ktoré prehrali v legálnom hazarde na Slovensku.

Súčasne ide aj o hrubý príjem pre prevádzkovateľov hazardných hier s licenciou na Slovensku, z ktorého musia ešte uhradiť náklady na svoju prevádzku, reklamu, všetky odvody a dane. Nejde teda o ich čistý zisk. Napriek rekordnej sume prehier, domácnosti neprehrávajú v pomere k svojim disponibilným príjmom výrazne viac ako v minulosti. S rozmachom online hrania, ktorého podnikateľský model je postavený na častejšom „reinvestovaní“ výhier, však rastie riziko výskytu patologického hráčstva a závislostí.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

13. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

Rekreačné poukazy v Slovenskej republike prechádzajú zásadnou transformáciou. Novela Zákonníka práce, ktorú schválil parlament, umožní zamestnancom využiť tieto poukazy aj pre svojich... celý článok

Na Slovensku vyčíňajú „melónoví podvodníci“. Nenechajte sa nachytať

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Na Slovensku vyčíňajú „melónoví podvodníci“. Nenechajte sa nachytať

Slovenské melóny ešte nie sú pripravené na zber, no na trhoch sa už objavujú produkty označené ako slovenské. Podľa odborníkov ide o klamanie zákazníkov, pretože v polovici júna sú... celý článok

Jednodňová diaľničná známka je tu. Poznáme cenu a dátum, odkedy sa dá kúpiť

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Jednodňová diaľničná známka je tu. Poznáme cenu a dátum, odkedy sa dá kúpiť

Na Slovensku končí ročná diaľničná známka. Pribudne ale typ známky, po ktorej vodiči už dlho volali. Od 1. augusta bude na Slovensku dostupná jednodňová diaľničná známka. Poznáme aj... celý článok

Vodičský preukaz sa môže Slovákom poriadne predražiť. 1 000 eur nemusí byť konečná suma

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Vodičský preukaz sa môže Slovákom poriadne predražiť. 1 000 eur nemusí byť konečná suma

Po novom robia študenti autoškôl elektronické testy. Ukázalo sa však, že je to poriadne husté sito. Počet adeptov, ktorí skúšku nezvládnu, sa zdvojnásobil. Keď chcú skúšku opakovať,... celý článok

SOI si posvieti na slovenské obchody novými metódami

10. 6. 2024 | Barbora Magočová

SOI si posvieti na slovenské obchody novými metódami

V roku 2023 uložila Slovenská obchodná inšpekcia pokuty v celkovej výške 1 911 728 EUR. Rozsiahle kontrolné akcie už avizovala aj na tento rok. Na ktoré oblasti sa chcú inšpektori sústrediť... celý článok