Ako prihlásiť nové vozidlo? Podrobný návod pre každého

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 2. 2. 2024
Plánujete si kúpiť nové vozidlo? V takom prípade nezabudnite na povinnosti, ktoré sú s ním spojené. Jednou z nich je aj jeho prihlásenie do evidencie vozidiel. Ako vyzerá tento celý proces a ako sa líši v závislosti od toho, či plánujete vozidlo používať na súkromné alebo podnikateľské účely?
Ako prihlásiť nové vozidlo? Podrobný návod pre každého

Zdroj: Shutterstock

Prihlásenie vozidla na súkromné účely

Pri prihlásení vozidla do evidencie je kľúčové myslieť na spôsob jeho využívania. Postup prihlásenia auta na súkromné účely sa totiž líši od toho na podnikateľské účely.

Ako prvé je dôležité rozlišovať dva základné pojmy spojené s vozidlom:

  • Vlastník – osoba, ktorá auto vlastní. Platí, že musí ísť o fyzickú osobu staršiu ako 15 rokov.
  • Držiteľ – osoba, ktorá auto používa. Aj tu platí, že musí ísť o fyzickú osobu staršiu ako 15 rokov.

Vlastník a držiteľ môžu, ale nemusia byť totožné osoby.

Vozidlo prihlasuje vždy vlastník. Urobiť tak musí do 30 dní odo dňa jeho nadobudnutia, a to na orgáne Policajného zboru podľa miesta trvalého pobytu. Dávajte si však pozor na zmeny, ktoré vstúpili do platnosti 1. januára 2023. Podľa nich je možné vozidlo zapísať na ľubovoľnom dopravnom inšpektoráte. Táto výnimka však neplatí na nové vozidlá kúpené od výrobcu alebo predajcu áut. Vzťahuje sa len na ojazdené vozidlá.

Na to, aby ste mohli dopravný inšpektorát požiadať o prihlásenie do evidencie, budete potrebovať faktúru od predajcu a osvedčenie o evidencii časť II. Pri prihlásení musíte v žiadosti uviesť nasledujúce informácie:

  • Kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii časť I a II ako držiteľ – ak je držiteľ iný ako vlastník, musí sa na dopravný inšpektorát dostaviť aj on.
  • Aký druh tabuliek s EČV žiadate prideliť – k dispozícii sú náhodne vygenerované tabuľky, tabuľky s voliteľnou logistikou, konkrétne tabuľky zo zásob inšpektorátu, tabuľky pre elektrické a plug-in hybridné vozidlá alebo vaše staré tabuľky s predošlého vozidla.
  • V akej lehote chcete zabezpečiť výrobu a doručenie osvedčenia o evidencii časť I – môžete si vybrať štandardnú alebo skrátenú lehotu do 2 pracovných dní. Dôležité je však vedieť, že skrátená lehota platí len na vydanie osvedčenia I, nie na celý proces prihlásenia.

Doklady, ktoré musíte predložiť pri prihlásení vozidla na súkromné účely

Pri prihlásení vozidla na súkromné účely predkladáte:

  • doklad totožnosti,
  • doklad o uzatvorenom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, teda povinné zmluvné poistenie,
  • doklad o nadobudnutí vozidla (faktúra, lízingová zmluva),
  • osvedčenie o evidencii časť II, ktoré vystavil predajca vozidla,
  • osvedčenie o zhode vozidla COC, ak ho výrobca vystavil a ak je jeho predloženie potrebné.

Prihlásenie vozidla na podnikateľské účely

Ak ste si zaobstarali vozidlo na podnikateľské účely, musíte ho na dopravnom inšpektoráte prihlásiť tiež do 30 dní. V tomto prípade si vyberáte inšpektorát podľa sídla držiteľa, napríklad s. r. o. alebo adresy jeho prevádzkarne.

Výnimkou je len vozidlo, ktoré má byť prevádzkované organizačnou zložkou podniku zapísanou v obchodnom registri. Toto vozidlo musí byť prihlásené do evidencie na inšpektoráte podľa adresy umiestnenia danej organizačnej zložky.

Samotný postup je rovnaký ako pri prihlasovaní auta určeného na súkromné účely. To isté platí aj v súvislosti s dokladmi. Výnimkou je len situácia, keď ste právnickou osobou, ktorá nie je zapísaná v obchodnom registri. Vtedy predkladáte aj doklad o zriadení takejto osoby.

Ako prihlásiť vozidlo elektronicky?

Dobrou správou je, že vozidlo sa dá prihlásiť aj elektronicky. Urobiť to môže predajca vozidla, alebo vy ako vlastník, ak vám predajca ešte nevydal osvedčenie o evidencii časť II a vo svojom systéme zároveň vyznačil, že ho budete prihlasovať elektronicky.

Samotný proces prihlásenia vozidla nie je náročný. Stačí vyplniť elektronický formulár o novom držiteľovi a vlastníkovi vozidla. Následne zadáte informácie o EČV a o mieste a spôsobe doručenia osvedčenia o evidencii časť I.

V elektronickom formulári uvádzate údaje o osobe, ktorá si prevezme osvedčenie o evidencii časť II a tabuľky s evidenčným číslom. Na konci priložíte potvrdenie o PZP, formulár podpíšete elektronickým podpisom a potvrdíte jeho odoslanie.

Dopravný inšpektorát na základe odoslanej žiadosti vám pošle pokyn na úhradu správneho poplatku. Doklady a EČV vám doručí kuriér.

Keď vybavujete prihlásenie za niekoho iného

Ak chcete prihlásiť vozidlo za niekoho iného, alebo ak máte vozidlo financované na lízing, budete potrebovať splnomocnenie. Dobrou správou je, že o zapísanie splnomocnenia k evidenčnému úkonu môžete v súčasnosti požiadať aj elektronicky cez ústredný portál verejnej správy slovensko.sk. Pamätajte však, že na to, aby ste to mohli urobiť, budete potrebovať kvalifikovaný elektronický podpis.

Aké sú poplatky za prihlásenie auta?

Prihlásenie vozidla nie je bezplatné. Poplatok pri bežnom fyzickom úkone platíte priamo vy ako žiadateľ. V prípade elektronickej registrácie poplatky platí predajca auta, ktorému je zaslaný platobný predpis.

Poplatky za prihlásenie auta sa od 1. apríla 2024 menia. Pre lepší prehľad prikladáme tabuľku.

Typ poplatku pri prihlásení auta

Poplatok do 31. marca 2024

Poplatok od 1. apríla 2024

Vydanie osvedčenia o evidencii časť I

6 eur

9 eur

Vydanie osvedčenia o evidencii časť II

6 eur

9 eur

EČV (klasická)

16,50 eur za kus

25 eur za kus

Registračná daň

Podľa výkonu motora a ekologického koeficientu

Podľa výkonu motora a ekologického koeficientu

Pri elektronickom prihlásení sa poplatky znižujú, napríklad tie spojené s EČV o 50 %, maximálne však o 70 eur. 

Anketa

Plánujete si kúpiť tento rok auto?

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Darovanie krvi - aké výhody vďaka nemu možno získať v roku 2024?

26. 2. 2024 | Barbora Magočová

Darovanie krvi - aké výhody vďaka nemu možno získať v roku 2024?

Darovanie krvi vám nemusí priniesť len dobrý pocit, že ste niekomu zachránili zdravie či dokonca život. Dobrovoľným darcom sú priznané mnohé benefity, zľavy a zvýhodnenia, ktoré často... celý článok

Nechcete bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Pomôže vám predmanželská zmluva?

23. 2. 2024 | Barbora Magočová

Nechcete bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Pomôže vám predmanželská zmluva?

Chystáte svadbu alebo už v manželstve ste? Ak áno, mali by ste sa zamyslieť (aj) nad nastavením vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Obzvlášť by ste ho mali prehodnotiť,... celý článok

Zmena vlastníkov pozemku v pozemkovom spoločenstve: Pravidlá, ktoré musíte poznať

19. 2. 2024 | Barbora Magočová

Zmena vlastníkov pozemku v pozemkovom spoločenstve: Pravidlá, ktoré musíte poznať

Potrebujete vyriešiť prepis týkajúci sa nehnuteľnosti v správe pozemkového spoločenstva? Či už pôjde o darovanie alebo o kúpno-predajnú zmluvu, musí prevod spĺňať osobitné podmienky.... celý článok

Ktoré bežné úkony na úradoch do konca marca vybavíte lacnejšie?

15. 2. 2024 | Barbora Magočová

Ktoré bežné úkony na úradoch do konca marca vybavíte lacnejšie?

Okrem súdnych poplatkov sa od 1. apríla 2024 zvyšujú aj mnohé správne poplatky. Zdražovanie sa dotkne napríklad podnikateľov, vodičov a vlastníkov motorových vozidiel či majiteľov nehnuteľností.... celý článok

Tieto právne kroky treba stihnúť do konca marca! Inak si priplatíte

1. 2. 2024 | Barbora Magočová

Tieto právne kroky treba stihnúť do konca marca! Inak si priplatíte

1. apríla 2024 nadobúda účinnosť novela zákona o súdnych poplatkoch. Takmer všetky najbežnejšie súdne konania zdražejú; priplatia si podnikatelia, dediči aj rozvádzajúci sa manželia.... celý článok