Čas na výmenu vodičského preukazu sa kráti: Aký je postup, čo potrebujete a čo ak to nestihnete?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 16. 11. 2023
Lehota na výmenu starého ružového vodičského preukazu sa skracuje. Držitelia tak môžu urobiť do 31. decembra 2023. Ako postupovať pri výmene a čo robiť, ak to nestihnete? Máme pre vás všetky dôležité informácie.
Čas na výmenu vodičského preukazu sa kráti: Aký je postup, čo potrebujete a čo ak to nestihnete?

Zdroj: Shutterstock

Ktoré vodičské preukazy sa musia vymeniť?

Na Slovensku je momentálne v obehu päť typov vodičských preukazov, z ktorých štyri majú uvedenú platnosť a jeden nie. Tento jeden preukaz, ktorý mal do roku 2023 neobmedzenú platnosť, bol charakteristický svojou ružovou farbou. 

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/126/ES z roku 2006 o vodičských preukazoch však zaviedla povinnosť uvádzania platnosti vodičských oprávnení pre jednotlivé kategórie. Preto staré ružové vodičské preukazy, ktoré boli vydávané do 30. apríla 2004, končia svoju platnosť a sú nahradzované novými.

Platné typy vodičských preukazov

Slovenskí vodiči môžu vlastniť jeden z piatich typov vodičských preukazov, ktoré sú aktuálne platné. Tieto sú:

 • Vodičský preukaz vydaný na Slovensku do 30. 4. 2004 – platný do 31. 12. 2023. 
 • Vodičský preukaz vydaný na Slovensku do 31. 1. 2009 – platný do 31. 12. 2032. 
 • Vodičský preukaz vydaný na Slovensku do 18. 1. 2013 – platný do 31. 12. 2032. 
 • Vodičský preukaz vydaný na Slovensku od 19. 1. 2013 – s platnosťou uvedenou na doklade. 
 • Vodičský preukaz vydaný na Slovensku od 16. 9. 2015 – s platnosťou uvedenou na doklade.

Ako požiadať o nový vodičský preukaz?

Podanie žiadosti o nový vodičský preukaz nie je komplikované. Stačí navštíviť ľubovoľné oddelenie dokladov. Pred návštevou je však odporúčame si zarezervovať termín, aby ste svoju žiadosť vybavili rýchlejšie.

Rezerváciu termínu je možné urobiť prostredníctvom univerzálneho rezervačného systému Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Zadáte požadovanú službu, pracovisko a osobné údaje. Následne si vyberiete deň a čas a proces je ukončený.

Po úspešnej rezervácii termínu vám systém zašle PIN kód e-mailom a SMS správou. Tento kód zadáte pri návšteve pracoviska do kiosku, ktorý vám vydá poradové číslo. PIN kód je platný 15 minút pred a 15 minút po zarezervovanom termíne.

Pri podaní žiadosti o nový vodičský preukaz je potrebné:

 • odovzdať starý vodičský preukaz,
 • predložiť platný doklad totožnosti.

V špecifických prípadoch, ako sú vodiči starší ako 65 rokov, je potrebné priložiť aj lekárske osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti. Držitelia oprávnení na riadenie kamiónov, nákladných áut alebo autobusov musia predložiť osvedčenie o psychickej spôsobilosti.

Ak potrebné osvedčenia nepredložíte, platnosť oprávnenia na riadenie vozidiel, ktorých sa tieto osvedčenia týkajú, zanikne. 


Test osobnosti

Na akú profesiu sa hodíte?

 • Priradíme vás k jednému z 16 osobnostných typov
 • Detailne popíšeme váš typ osobnosti
 • Vybereme povolania, pre ktoré sa hodíte

Cena za výmenu starého vodičského preukazu

Za výmenu starého vodičského preukazu v štandardnej lehote 30 dní sa platí správny poplatok vo výške 6,50 eur. Ak potrebujete preukaz vystaviť urýchlene, teda do dvoch pracovných dní, poplatok sa štvornásobí, čo predstavuje sumu 26 eur.

Platný bude len jeden vzor vodičského preukazu

Po novom bude platný iba jeden vzor vodičského preukazu. Na jeho prednej strane sa budú nachádzať tieto informácie:

 • osobné údaje,
 • dátum vydania,
 • sídlo úradu, ktorý doklad vydal,
 • číslo vodičského preukazu,
 • podpis držiteľa,
 • skupiny vodičských oprávnení,
 • fotografia,
 • modrý obdĺžnik s 12 hviezdičkami v kruhu a písmenami SK.

Na zadnej strane vodičského preukazu sa budú nachádzať jednotlivé skupiny vodičského oprávnenia s dátumom udelenia a ich obmedzeniami.

Nové vodičské doklady budú tiež obsahovať viac ochranných prvkov a budú mať mierne odlišný dizajn od tých, ktoré mali vodiči doteraz.

O dizajne vodičských preukazov píše viac rezort vnútra na svojej webovej stránke:

„Nový vodičský preukaz je doklad s rozmermi 8,56 cm x 5,398 cm vyrobený z viacvrstvového polykarbonátu s viacerými ochrannými prvkami. Vyznačenie údajov o držiteľovi a udelených vodičských oprávneniach, vrátane podoby jeho držiteľa, vykonáva Národné personalizačné centrum v Bratislave laserovým gravírovaním (výroba vodičského preukazu).“

Staré vodičské preukazy boli v obehu vo veľkom množstve

Koncom roka 2022 Polícia Slovenskej republiky informovala, že ružových vodičských preukazov je v obehu stále veľa, presnejšie išlo o číslo 380 000. Vodiči sa však s výmenou začiatkom tohto roka neponáhľali, pretože do marca sa počet znížil, ale len na 319 000.

Čo ak si vodičský preukaz nestihnete vymeniť?

Polícia vodičom odporúčala, aby s výmenou zbytočne nečakali, pretože koncom roka bude mať o túto službu záujem veľké množstvo ľudí, čo môže spôsobiť, že niektorým sa neujde voľný termín.

Ak ste na výmenu nemali v minulých mesiacoch čas, prípadne ste boli odcestovaní, zbytočne ju neodkladajte. Čím skôr tak urobíte, tým lepšie. Od januára 2024 totiž staré ružové vodičské preukazy nebudú platné.

Jazdou s neplatným vodičským preukazom sa dopúšťate priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za čo môžete dostať pokutu vo výške minimálne 30 eur.

Anketa

Máte už vymenený vodičský?

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

pokuta, vodičský preukaz

Toto ste už čítali?

5 vecí, ktoré by mal vedieť o výživnom každý, kto má deti

1. 12. 2023 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré by mal vedieť o výživnom každý, kto má deti

Vyživovacia povinnosť sa zďaleka netýka len tých, ktorí ju majú určenú súdnym rozhodnutím. Musia si ju plniť všetci rodičia a niekedy dokonca aj deti. Čo ak vám na potomkov neprispieva... celý článok

Koľko stoja evidenčné čísla vozidla podľa vlastného výberu a aké sú novinky v roku 2023?

20. 11. 2023 | Daniel Výcha

Koľko stoja evidenčné čísla vozidla podľa vlastného výberu a aké sú novinky v roku 2023?

Evidenčné čísla vozidiel za posledný rok prešli veľkými zmenami. Od januára 2023 vstúpil do platnosti nový dizajn, z ktorého zmizli skratky okresov. Došlo tiež k zmenám v procese vybavovania... celý článok

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

14. 11. 2023 | Barbora Magočová

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

Rozhodnutia Sociálnej poisťovne vás môžu výrazne ovplyvniť prakticky vo všetkých obdobiach vášho života. Zďaleka sa netýkajú len starobných či invalidných dôchodkov; dopad na rodinné... celý článok

Vykurovacia sezóna je tu a sused vás obťažuje dymom. Ako to riešiť?

2. 11. 2023 | Barbora Magočová

Vykurovacia sezóna je tu a sused vás obťažuje dymom. Ako to riešiť?

Ceny energií zostávajú naďalej vysoké; vykurovanie domácností rôznymi lacnejšími alternatívami preto asi len tak neskončí. Kúriť ale nemožno hocičím. Ak už teraz nemôžete riadne vetrať... celý článok

Máte zdravotné problémy kvôli chybe lekára? Aké kompenzácie môžete žiadať?

30. 10. 2023 | Marek Mittaš

Máte zdravotné problémy kvôli chybe lekára? Aké kompenzácie môžete žiadať?

Ani lekári nie sú neomylní; ich pochybenia sú však o to závažnejšie, že môžu mať fatálne následky. Ak sa vy alebo vaši príbuzní boríte s poškodením zdravia, ktoré má súvislosť s neodborným... celý článok