Odkedy a kto nemusí platiť koncesionárske poplatky?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 18. 1. 2023
Koncesionárske poplatky by sa mali podľa nového zákona o dani z osobitnej stavby prestať platiť v júli tohto roka. To, či sa tak stane, sa odvíja od rokovania parlamentu. Ak by sa však koncesie zrušili, RTVS bude financovaná formou štátneho príspevku, ktorého výška bude v roku 2023 predstavovať takmer 42 miliónov eur.
Odkedy a kto nemusí platiť koncesionárske poplatky?

Zdroj: Shutterstock

Čo sú koncesionárske poplatky?

Koncesionárske poplatky už roky slúžia na financovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu Slovenska (RTVS). Tieto poplatky platia domácnosti, ktoré sú evidované ako odberatelia elektriny a zamestnávatelia, ktorí majú viac ako troch zamestnancov nehľadiac na to, či sa televízia, alebo rozhlas na pracovisku, prípadne v domácnosti používa.

Povinnosť platiť koncesionárske poplatky platí v rámci domácností pre každého, kto vlastní nehnuteľnosť, novostavbu alebo býva v prenájme. Ak však vlastníte viac nehnuteľností, platíte vždy len jeden poplatok.

Aktuálna výška koncesionárskych poplatkov pre domácnosti je 4,64 eur mesačne. Výška poplatkov pre zamestnávateľa sa odvíja od počtu zamestnancov. Zatiaľ čo tí, ktorí zamestnávajú od 3 do 9 zamestnancov platia rovnaký poplatok ako domácnosti, spoločnosti zamestnávajúce 1 000 a viac zamestnancov platia mesačne až 464,71 eur.

Nový odberateľ sa musí na platenie poplatkov prihlásiť na webovej stránke RTVS. Povinnosť na zaplatenie prvej úhrady vzniká vždy od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, odkedy ste sa prihlásili ako odberateľ elektriny.

Od koncesionárskych poplatkov boli doteraz oslobodené niektoré skupiny občanov, a to:

  • dôchodcovia poberajúci starobný, invalidný, vdovský či sirotský dôchodok, ktorí:
    • nemajú pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti,
    • nežijú v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti,
  • príjemcovia pomoci v hmotnej núdzi,
  • ŤZP.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov ešte nie je isté

Zrušenie koncesionárskych poplatkov je možné, no ešte stále nie isté. Zákon o dani z osobitnej stavby, ktorého súčasťou je aj zrušenie koncesií, prezidentka SR vetovala. Výhrady nemala k poplatkom, ale k samotnej dani z osobitnej stavby.

Celý zákon sa preto znova vrátil do parlamentu, kde sa musí ešte raz prerokovať. Ak teda poslanci znova zahlasujú za zrušenie koncesionárskych poplatkov, tak už tento rok sa ich budeme môcť zbaviť.

Za zrušenie koncesionárskych poplatkov bojovala Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhé roky. Novinka v zákone tak potešila mnohých. Potvrdzuje to aj Jozef Špirko, viceprezident RÚZ: „Za zrušenie koncesionárskych poplatkov Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhodobo bojovala. Bola to totiž len ďalšia forma skrytého zdaňovania zamestnávateľov, administratívne náročná a neefektívna.”

Odkedy bude platiť zrušenie koncesionárskych poplatkov?

Ak zákon o dani z osobitnej stavby prejde a poslanci prelomia prezidentkino veto, zrušenie koncesionárskych poplatkov bude platné od 1. júla 2023. Tento termín dáva možnosť ministerstvu kultúry pripraviť sa na zmenu a realizovať všetky legislatívne kroky.

Financie, ktoré doteraz RTVS získavala od domácností a zamestnávateľov, získa od štátu. Štátny príspevok dosiahne v roku 2023 výšku takmer 42 miliónov eur. Ide o sumu, ktorú by RTVS vyzbierala z koncesionárskych poplatkov. To však nie je všetko. RTVS získa od štátu ďalších 23 miliónov eur vďaka Zmluve so štátom a 8 miliónov eur, ktoré budú predstavovať kompenzáciu za ľudí oslobodených od platenia koncesionárskych poplatkov.

Vedenie ministerstva kultúry je pripravené predložiť v týchto dňoch analýzy, na základe ktorých by sa mohol rozpočet pre RTVS v roku 2023 ešte zvýšiť, čím by sa mala odstrániť možná podfinancovanosť, ktorá trápi verejnoprávnu televíziu a rozhlas už roky.

„V roku 2024 bude predstavovať tento štátny príspevok minimálne 83 miliónov eur a RTVS tiež bude môcť počítať s ďalšími desiatkami miliónmi eur vďaka už spomínanej Zmluve so štátom ako aj kompenzáciám,” píše rezort kultúry na svojej webovej stránke.

Financovanie nesmie ohroziť nezávislosť RTVS

V rámci riešenia financovania RTVS musel parlament zvoliť taký spôsob, ktorý neohrozí jej nezávislosť. Generálny riaditeľ verejnoprávneho rozhlasu a televízie Ľuboš Machaj navrhol ako jednu z možností prijať financovanie verejnoprávneho média ústavným zákonom. To však Boris Kollár vylúčil.

„Predsa kvôli RTVS nebudeme robiť ústavný zákon. Neurobme z toho trhací kalendár. Myslím si, že to by si žiadny politik nezobral na krk, aby takéto médium, akým je RTVS, začal takýmto spôsobom manipulovať,” povedal.

Ministerstvo kultúry SR nakoniec súhlasilo s návrhom SaS, ktorým bol valorizačný mechanizmus. Na základe neho sa bude príspevok každoročne navyšovať.

„Veríme tak, že sa podarí zachovať verejnoprávny charakter tejto inštitúcie aj v ďalších rokoch bez ohľadu na to, kto bude pri moci,” uvádza ministerstvo kultúry na svojej webovej stránke a zároveň dodáva: „Vedenie rezortu kultúry je rozhodnuté prísť s takým legislatívnym návrhom a systémom financovania, ktorý rozptýli možné obavy zo zasahovania politikov do fungovania RTVS. Nezávislosť a sloboda novinárov pri informovaní zostáva pre nás prioritou aj v novom roku bez ohľadu na spôsob financovania verejnoprávneho média.”

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

peniaze, Platba

Toto ste už čítali?

Dediči, pozor! Zodpovednosť za dlhy poručiteľa môžu byť veľkou záťažou!

1. 6. 2023 | Barbora Magočová

Dediči, pozor! Zodpovednosť za dlhy poručiteľa môžu byť veľkou záťažou!

Môže veriteľ pri vymáhaní záväzkov poručiteľa siahnuť aj na majetok, ktorý ste nezískali z dedičstva? Čítajte, čo vás čaká, ak ste zdedili aj dlhy.

Rozvádzate sa? Nie vždy máte právo na polovicu majetku

29. 5. 2023 | Barbora Magočová

Rozvádzate sa? Nie vždy máte právo na polovicu majetku

Počítate s tým, že polovica majetku z bezpodielového spoluvlastníctva manželov je automaticky vaša? V tom prípade by ste mali vedieť, že to tak nemusí byť vo všetkých prípadoch. Ktoré... celý článok

Čo všetko nám vzala rastúca inflácia?

24. 5. 2023 | Marek Mittaš

Čo všetko nám vzala rastúca inflácia?

Rastúca inflácia je jedným z najväčších problémov posledných mesiacov. Okrem výrazného zdražovania potravín spôsobuje aj zvyšovanie cien v oblasti bývania, zdravotnej starostlivosti... celý článok

Ako ušetriť na poplatku za odpad? Tipy + príklady úľav v najväčších mestách Slovenska

19. 5. 2023 | Barbora Magočová

Ako ušetriť na poplatku za odpad? Tipy + príklady úľav v najväčších mestách Slovenska

Výška poplatkov za komunálny odpad sa v mnohých obciach stále nedá priamo ovplyvniť tým, koľko vecí reálne vyhodíte do smetí. Existujú však dôvody, pre ktoré môžete žiadať o zníženie... celý článok

830 eur pri narodení dieťaťa: Týka sa aj vás?

17. 5. 2023 | Daniel Výcha

830 eur pri narodení dieťaťa: Týka sa aj vás?

Od mája 2023 platí novela zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, podľa ktorej bude matka oprávnená získať rodičovský príspevok vo výške 829,86 € aj v prípade, že ide o jej štvrté... celý článok