Podcast: Vianoce budú tento rok drahšie. Ako utrácať zmysluplne?

Redakcia | rubrika: Článok | 22. 11. 2022
Už sa to na nás valí ako lavína. V obchodoch ešte len štartuje vianočný ošiaľ a už teraz vieme, že záver roka bude finančne poriadne náročný. Stále rastúca inflácia nám doslova vyberá peniaze z vreciek a ešte k tomu sa na nás chystá najväčší sviatok utrácania. Preto je na mieste si Vianoce užiť, ale neutrácať tak, aby sme nemali hlavu v smútku.
Podcast: Vianoce budú tento rok drahšie. Ako utrácať zmysluplne?

Zdroj: Shutterstock

Vianoce o štvrtinu drahšie ako vlani

Klasika na Vianočnom stole bude s minulým rokom podstatne drahšia. Aj viac ako 20 eur zaplatíme tento rok za vianočného kapra. Jedno kilo sa totiž môže vyšplhať až na úroveň 6 eur. Predpokladané ceny rýb zodpovedajú medziročnej inflácii vo výške 18 percent. Ak by sa niekto rozhodol meniť kvôli nákladom tradíciu, mäsová večera by vyšla ešte drahšie. Ceny mäsa podľa našich odhadov môžu byť v decembri vyššie aj o viac ako tretinu,“ vysvetľuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Vianočné sladkosti, kvôli rastu cien cukru, môžu zdražieť o 24 percent a viac si zaplatíme aj za ovocnú misu, zhuba o 20 percent.

„Pre väčšinu ľudí bude šetrenie na vianočných výdavkoch nevyhnutnosťou. Z prieskumu nám vyplynulo, že len dve percentá ľudí inflácia vôbec nezasiahla. Viac zasiahnutých či silne zasiahnutých sú až dve tretiny obyvateľstva,“ dodáva analytik.

„Čelíme bezprecedentným časom, inflácia zasahuje do fungovania domácností a má aj dopad na ich reálnu spotrebu,“ vysvetľuje Matej Horňák. Až 70 percent Slovákov sa preto chystá tento rok na Vianociach šetriť. Najviac na darčekoch, až 34 percent ľudí, menej plánujú míňať aj na jedlo či dovolenky. Šetrenie je však vždy lepšou voľbou, ako sviatky na úver.

Vianoce na úver sú zlé Vianoce

Úvery možno rozdeliť na dobré a zlé. Medzi tie dobré patrí napríklad hypotéka, ktorá vám usporí peniaze na nájom a umožní bývať. Alebo napríklad lízing na kúpu auta, ktorým môžete voziť dieťa do školy. No brať si úver na spotrebu je najhorší úver na svete, bez ohľadu na to, aké nízke úroky na ňom máte.

Aj v prípade, že si chcete dopriať pod stromček nové bývanie, je vhodné neutrácať nad svoje možnosti. 30 % obyvateľov Slovenska je podľa prieskumu ochotných zľaviť zo svojich pôvodných požiadaviek a zobrať si hypotéku na menšiu nehnuteľnosť, než pôvodne zamýšľali, prípadne zmeniť lokalitu za lacnejšiu.

 „Zaobstarať si menšie a lacnejšie štartovacie bývanie môže byť cesta pre mladých ľudí, ako si zabezpečiť vlastné bývanie. Vidíme aj to, že pomáhajú rodičia, či už s úsporami alebo poskytujú vlastné bývanie ako zábezpeku,“ dodáva Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. 

Napriek tomu existujú stále aj ľudia, ktorí nedokážu odolať zvýšenej spotrebe. Podľa Mareka Madra, psychológa z IPčko ide primárne o takých, ktorí nevyužívajú dostatočne kritické myslenie, sú obeťami hoaxov a manipulatívneho riešenia reklám, podliehajú sociálnemu porovnávaniu sa, opakujú nevhodný model svojej rodiny, majú konzumné správanie či nedostatočnú finančnú gramotnosť a schopnosť hospodáriť s finančnými prostriedkami.

 Odolať zbytočnému zadlžovaniu sa dá podľa psychológa okrem zvyšovania kritického myslenia aj plánovaním a zhodnotením si reálnych potrieb a v neposlednom rade hľadaním reálnych možností a podmienok, ako si v budúcnosti môcť dopriať sebe a rodine viac.

A ak si brať úver, tak len na veci, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu. Napríklad kúpou energeticky úspornejších spotrebičov či auta, alebo zaplatením si vzdelávacieho kurzu, ktorý môže dopomôcť k lepšie platenému zamestnaniu, radia odborníci.

Na Vianoce si jednoducho nepožičiavajte. Nepotrebujete sa dorovnať susedovi, nepotrebujete deťom vykúpiť pol hračkárstva. Nepotrebujete sa predbiehať a potom zvyšok roka premýšľať, ako úver splatíte. Vianoce sú predsa aj sviatkami pokoja, súdržnosti a lásky. Samozrejme, sú spojené aj s obdarovávaním, ale ak už utrácať na seba, či na iných, tak s rozvahou a len na to, čo skutočne chcete.  

Naučte sa utrácať správne

Práve utrácaniu peňazí je venovaný aj náš ďalší podcast. Súčasťou podcastu je krátke, ale účinné cvičenie.

Pomocou príjemnej meditácie váš Matúš Kuchálik povedie koučingovým spôsobom k správnemu používaniu peňazí.  Sami si pre seba zodpoviete, či utrácate vhodne, či plníte vlastné potreby a prečo vlastne utrácate. Iba tak dokážete nájsť tú správnu finančnú bilanciu.

Naučí vás používať pravidlo piatich sekúnd, počas ktorých sa zamyslíte, prečo utrácate a budete k sebe úprimný. Možno si uvedomíte, že väčšina výdajov, ktoré máte, nie sú ani výdaje, ktoré by ste sami chceli. Potom príde zmena a následne zmeníte aj svoje finančné návyky.

Naučíte sa utrácať v súlade s vašimi hodnotami. Ale o tom je už samotný podcast...

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Jednoduchšie to už nejde

Chcem vedieť viac

Požičať si v banke pre dnešných ľudí nie je veda, ide to online či offline. My máme totiž dnešné riešenie pre všetkých.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Príspevok na kúpu auta: Kto ho získa v roku 2023?

30. 3. 2023 | Barbora Magočová

Príspevok na kúpu auta: Kto ho získa v roku 2023?

Máte vy alebo váš blízky zdravotné problémy, ktoré znemožňujú cestovanie hromadnými dopravnými prostriedkami? Ak z uvedených dôvodov potrebujete auto, je tu šanca, že vám naň prispeje... celý článok

Potrebujete sa zbaviť dlhov? Toto sú 2 miesta, kde vám pomôžu - a to aj zadarmo!

27. 3. 2023 | Barbora Magočová

Potrebujete sa zbaviť dlhov? Toto sú 2 miesta, kde vám pomôžu - a to aj zadarmo!

Žijete od výplaty k výplate a schránku máte plnú upomienok od veriteľov či exekútora? Ak sú vaším problémom záväzky, ponúkajú zákony viaceré možnosti riešenia. Na koho sa obrátiť, ak... celý článok

Nové poplatky za dedičské konanie: Koľko zaplatíte v roku 2023?

16. 3. 2023 | Barbora Magočová

Nové poplatky za dedičské konanie: Koľko zaplatíte v roku 2023?

Dedenie sa bez účasti notára nezaobíde. Jeho odmena za výkon funkcie súdneho komisára v dedičskom konaní však nie je jediným plnením, ktoré vám profit zo získaného dedičstva zníži.... celý článok

Tvrdšie exekúcie pre neplatičov výživného: Čo ich čaká od apríla?

10. 3. 2023 | Barbora Magočová

Tvrdšie exekúcie pre neplatičov výživného: Čo ich čaká od apríla?

Dňa 1. 4. 2023 nadobúda účinnosť novela Exekučného poriadku, ktorá má (okrem iného) umožniť aj efektívnejšie vymáhanie dlžného výživného. Exekútori budú mať k dispozícii súbor tzv.... celý článok

6 vecí, ktoré môžu (aj) pre vás urobiť združenia na ochranu spotrebiteľa

24. 2. 2023 | Barbora Magočová

6 vecí, ktoré môžu (aj) pre vás urobiť združenia na ochranu spotrebiteľa

Práva spotrebiteľov sa každým rokom posilňujú. V sporoch s podnikateľmi už nemusia ťahať za kratší koniec. U slovenských zákazníkov však stále pretrváva slabé povedomie o možnostiach,... celý článok