Čo robiť, ak vám klesli príjmy a nemôžete si dovoliť platiť životné poistenie

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 3. 6. 2020
Znížené príjmy mnohých ľudí ich nútia okresať výdavky. K nim patrí často aj životné poistenie. Sú však aj iné možnosti, ako si odľahčiť od platenia a pritom ostať poistený. Navyše krízové situácie poukazujú práve na význam životných poistiek.
Čo robiť, ak vám klesli príjmy a nemôžete si dovoliť platiť životné poistenie

Zdroj: Shutterstock

Poistenie nerušte, prídete o krytie aj peniaze

Zrušiť životné poistenie znamená dve veci. S vysokou pravdepodobnosťou, ako ho zrušíte príliš skoro od podpisu zmluvy, dostanete len mizivú časť financií. A to aj v prípade, že ste mali životné poistenie investičné. Pretože ide hlavne o poistný produkt. Preto sa netreba na životné poistenie pozerať ako na finančnú zásobu určenú  na zlé časy. Životné poistenie totiž nie je sporenie a preto jeho zrušenie môže síce priniesť isté financie, no omnoho vyššie straty. Nielen tie finančné, ale aj poistné. 

„Ľudia by určite nemali by rušiť žiadne postenie, lebo poistná udalosť môže nastať, kedykoľvek. Výška poistného je vždy menšia ako výška možnej škody,“ hovorí Matej Neumann z Union poisťovne. Nehovoriac o tom, že v prípade životného poistenia presávate byť krytý pre prípad ochorení a vaša rodina nedostane finančnú náhradu v prípade úmrtia. Pritom práve počas pandémie toto riziko rastie.

Využite možnosti zmluvy a komunikujte

V prípade, že klient skutočne z finančných dôvodov premýšľa nad zrušením životného poistenia, najvhodnejšou možnosťou je využiť štandardné nastavenia poistných produktov. Často majú v sebe zahrnuté napríklad prázdniny od platenia poistného, čiastočný odkup, prípadne iné optimalizácie, ktoré daný typ produktu umožňuje. Tu je napríklad možné znížiť si výšku krytia, a teda aj platbu za poistné.

Poisťovne na Slovensku neprišli s plošnou možnosťou odkladu platieb poistného. Nejde teda o možnosť úľavy od platenia, ako to spravili banky v prípade úverov.  Odklad platenia poistného by totiž znamenal prerušenie poistenia, čo vedie k jeho zániku. Každá poisťovňa potrebuje k poskytovaniu poistných plnení zdroj, a tým je práve poistné. Nie je preto možné v tejto situácii očakávať, že by pristúpili na paušálny odklad platieb poistného. Vedia sa však kedykoľvek dohodnúť s klientom na individuálnej úprave podmienok. Preto platí, že ak máte problém s platbou poistného, je vhodné kontaktovať poisťovňu skôr a nájsť iné možnosti, ako rušenie poistenia. 

Pretože obzvlášť pri životnom poistení je najdrahšie jeho opätovné uzatvorenie. Človek je totiž starší, môže mať  viac ochorení a to sa odrazí aj na výške ďalšieho poistného pri novej zmluve.

Koronavírus ukázal zodpovednosť poisťovní

Medzi výlukami v životnom poistení môžete nájsť pandémie a infekčné choroby. Na Slovensku však poisťovne pristúpili v rámci pandémie koronavírusu k inovácii a nezačali si uplatňovať výluku na toto ochorenie. A to platí pre riziká práceneschopnosti, hospitalizácie, vážnych chorôb, invalidity a smrti. „Myslíme si, že práve v týchto dňoch vzrastá dôležitosť produktu životného poistenia a napĺňa sa jeho primárny zmysel a účel. Produkt životného poistenia slúži predovšetkým na krytie rizík v neočakávaných situáciách. Práve v súčasnej situácii má opodstatnenie, a to najmä preto, že kryje poistné udalosti, ktoré sa klientom môžu prihodiť aj v súvislosti s ochorením COVID-19,“ hovorí Daniela Tomášková z NN Životnej poisťovne. 

Vždy je však vhodné si overiť, či aj vaša poisťovňa na koronavírus sprístupnila plnenie. Minimálne to pomôže pomôcť zorientovať sa, ak si životné poistenie práve plánujete uzatvoriť. 

Správna doba sa zamyslieť

Pandémie a rizikové situácie nie sú dôvodom na rušenie poistenia, práve naopak. Môžu byť dobrým motívom  na jeho uzatvorenie alebo vylepšenie. „Vzhľadom na to, že v budúcnosti môže nastať situácia podobná tej aktuálnej, naopak, odporúčame uzatvoriť si životné poistenie. Poistné plnenie poskytuje klientom finančnú oporu v prípadoch, kedy sú ochorením zasiahnutí oni alebo ich rodinní príslušníci,“ vysvetľuje  Daniela Tomášková.

Preto nie je veľmi vhodné zrušiť životné poistenie, ale skôr uzatvoriť také, ktoré vás a vašu rodinu bude plnohodnotne chrániť aj v prípade nielen úrazov, ale aj ochorení, či infekčných pandémií. Samotné poisťovne zaznamenali záujem práve o tento typ poistení. Mnoho ľudí si uvedomilo, že ochorenie ohrozuje ich príjem aj živobytie.

Životné poistenie sa dá už uzatvoriť cez internet

Životné poistenie patrilo dlhodobo k typom poistení, na ktoré bol aj internet krátky a jeho uzatváranie online bolo prakticky nemožné. Súčasná situácia umožnila poisťovniam spraviť razantný krok v pred. Mnohé nielenže umožňujú nahlásenie poistnej udalosti online, ale aj uzatvorenie životného poistenia bez návštevy pobočky. Hoci nebude potrebné zadávať všetky údaje bez pomoci. Pomôže vám poradca, s ktorým si produkt odkomunikujete online. 

Niektoré poisťovne na Slovensku už prišli s technologickou inováciou, ktorá umožňuje vzdialený online servis a predaj životného poistenia. Vďaka novej technológii môžu klienti uzatvárať skutočné zmluvy životného poistenia na diaľku cez štandardné produkčné systémy a zariadenia s dotykovým displejom. Klientovi sa tak šetrí čas i peniaze.  Získa výhodne a rýchlo životné poistenie, kvôli ktorému by inak musel tráviť čas na pobočke. 

Anketa

Máte založené životné poistenie?

Čo znamená skratka RPMN?

Ako funguje kontokorentný úver?

Čo je to akontácia?

Čo je to životné minimum?

Chcete banke predčasne splatiť úver vo výške 10 000 €. Banka si účtuje poplatok za predčasné splatenie 5 %. Akú sumu budete potrebovať na predčasné splatenie úveru?

Čo znamená pojem poistná suma?

Čo je to deflácia?

Ako funguje termínovaný vklad?

Aký typ podielových investičných fondov je najmenej rizikový?

Kto je poistník?

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register