Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Musíte to stihnúť do konca septembra

Redakcia | rubrika: Článok | 6. 9. 2021
Každý rok máju poistenci možnosť zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu. Avšak, prihlášky musia byť odovzdané do 30. septembra v novej poisťovni.
Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Musíte to stihnúť do konca septembra

Zdroj: Shutterstock

Slobodná voľba zdravotnej poisťovne je jedným zo základných práv pacientov, občanov a poistencov. Ak chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu, môžete tak urobiť len jedenkrát za rok. Ak sa chcete stať poistencom novej zdravotnej poisťovne od 1. januára 2022, musíte tak urobiť najneskôr do 30. septembra 2021. Ak sa však rozhodnete zmeniť zdravotnú poisťovňu, niektoré výhody môžete užívať už počas tohto roka.

Ako sa prehlásiť z jednej poisťovne do druhej?

Spôsob sa môže pri jednotlivých poisťovniach jemne líšiť, potrebné informácie nájdete na webových stránkach každej z nich. Zvyčajne sa dá žiadosť podať telefonicky, poštou, osobne alebo cez online prihlášku na webe. Prihlášku však treba vždy vlastnoručne podpísať.

Čo v prípade, že si zmenu poisťovne rozmyslíte?

Poistenec, ktorý si podal prihlášku do inej zdravotnej poisťovne a svoje rozhodnutie zmenil, je oprávnený vziať ju späť v lehote do 30. septembra kalendárneho roka bez uvedenia dôvodu. Poisťovňa mu musí vyhovieť.

Ak sa stane, že vás niekto prepoistil bez vášho vedomia, môžete podať podnet v novej zdravotnej poisťovni. V prípade, že tá nevyhovie vašej žiadosti o stornovanie prihlášky, môžete sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý jej postup preverí.

Tip: Ako si zrušiť životnú poistku čo najlacnejšie

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu 2021 (návod a benefity)

Zdroj: Shutterstock

Pozor na chyby, môžu vás stáť stovky eur

Pri vypĺňaní prihlášky si vždy skontrolujte všetky potrebné údaje. V prípade, že by neboli všetky povinné údaje riadne vyplnené, prihláška nebude spĺňať podmienky platnosti a nová poisťovňa vás nebude môcť poistiť. Ak podávate prihlášku začiatkom roka, môžete byť pokojní, poisťovňa vás na chybu upozorní a vy ju v pokoji stihnete vyriešiť a prihlášku podáte ešte raz.

 

Vašou najdôležitejšou povinnosťou je oznámiť zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi do ôsmich dní od jej uskutočnenia. V opačnom prípade vám môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udeliť pokutu až do výšky 331 eur. Aktuálne je to jediná vec, ktorú musíte po podaní prihlášky urobiť. V minulosti ste museli nahlásiť zmenu okrem zamestnávateľa aj všetkým lekárom (všeobecnému aj špecialistom).

Navyše ste mali povinnosť, vrátiť starej poisťovni preukaz poistenca. Od januára 2017 to však už neplatí. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2022.

Vedeli ste, že po novom už stačí aj občiansky s čipom? Od júla 2018 už zdravotné poisťovne na Slovensku prestali vydávať klasické preukazy poistenca tým poistencom, ktorí vlastnia nový občiansky preukaz s čipom, teda eID. Ak teda stratíte alebo zničíte svoj preukaz poistenca a vlastníte nový občiansky preukaz s čipom, poisťovňa vám už nový preukaz poistenca nevydá. Všetky ostatné preukazy poistenca zostávajú platné až do skončenia doby svojej platnosti.

4 dôvody, prečo zvážiť zmenu zdravotnej poisťovne

 1. Sieť lekárov „zazmluvnených“ poisťovňou - Ak zvažujete zmenu, preverte si, že aj vaša budúca poisťovňa má podchytených všetkých lekárov, ku ktorým chodíte.

 2. Kratšie čakacie doby na operáciu u niektorých poisťovní.

 3. Benefity zdravotných poisťovní sa menia každý rok.

 4. Vybavujte veci online - ak poisťovňa žiada osobný kontakt alebo to, aby človek chodil vybavovať veci na pobočku, vyberte si poisťovňu, ktorá to zvládne cez internet.

Niektoré výhody novej poisťovne možno čerpať už tento rok

Aj keď zdravotné poistenie meníte vždy k 1. januáru nasledujúceho roku, niektoré poisťovne umožňujú využívať benefity k zdravotnému poisteniu už v roku, kedy podáte prihlášku. Napríklad poisťovňa Union vám zapožičia monitor dychu pre novorodenca na 6 mesiacov - podmienkou je, aby obaja rodičia boli poistencami uvedenej poisťovne, alebo mali podanú platnú prihlášku na nasledujúci rok.

Benefity poisťovní o ktorých ste možno nevedeli

Poisťovňa Union:

 1. Dentálny balík – príspevok vo výške 150 eur ročne (od 1. januára 2022).
 2. Príspevok na umelé oplodnenie do výšky 1200 eur
 3. Balíček v hodnote 100 eur pre novorodené bábätká
 4. Cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice metódou LBC bez doplatku.
 5. Špeciálny BRCAscreen test na odhalenie rakoviny prsníka alebo vaječníkov.
 6. Všetky ponúkané benefity nájdete TU.

Všeobecná zdravotná poisťovňa:

 1. Ročný príspevok na zubára vo výške 120 eur.
 2. Od 1. januára 2022 je v ponuke príspevok na laserovú operáciu očí v sume 450 eur.
 3. Ročný príspevok 100 eur na okuliarový rám pre deti.
 4. Príspevok na 4. cyklus asistovanej reprodukcie do výšky 450 eur.
 5. Príspevok na glukózový senzor pre diabetikov až do výšky 100 eur.
 6. Všetky ponúkané benefity nájdete TU.

Poisťovňa Dôvera:

 1. Príspevok na zubára do 150 eur ročne (za jeden úkon maximálne 30 eur).
 2. Očný benefit vo výške 50 eur.
 3. Možnosť získať späť doplatky za lieky, vakcíny, antibiotiká a dietetické potraviny na predpis až do výšky 300 eur.
 4. Mobilná aplikácia Dôvera s praktickými funkciami.
 5. DôveraLinka24 – telefonické konzultácie s lekárom 24 hodín denne 7 dní v týždni.
 6. Všetky ponúkané benefity nájdete TU.

Anketa

Akú máte zdravotnú poisťovňu?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+14
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce