Podnikáte? Ako si vykazovať náklady na stravovanie?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 24. 8. 2022
Ak zamestnanec dostáva príspevok na stravu, väčšinou sa netrápi tým, ako tieto financie zaradiť do účtovníctva firmy. Pokiaľ však podnikáte a chcete si náklady na stravovanie vykázať medzi daňovými výdavkami, musíte dodržiavať určité pravidlá. Ako ich vykazovať, aby ste sa nedostali do konfliktu s finančnou správou? Koľko môžete oficiálne minúť na stravu a aké zmeny nás čakajú od septembra 2022? Odpovede na tieto otázky sa dočítate v našom článku.
Podnikáte? Ako si vykazovať náklady na stravovanie?

Zdroj: Shutterstock

Sadzby stravného pri pracovných cestách

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sadzby stravného pri cestovaní za prácou nesúvisia so stravou pre ľudí pracujúcich napríklad v kancelárii. Zákonník práce sa však pri výpočte stravného odráža práve od sadzieb príspevku na jedlo pri pracovných cestách. Stanovené sú tri pásma z hľadiska trvania cesty a k nim prislúcha stravné v určitej hodnote:

  • 5 až 12 hodín – 6 €,
  • 12 až 18 hodín – 9 €,
  • viac ako 18 hodín – 13,70 €.

Zmena od 1. septembra 2022

Ceny potravín v obchodoch a aj jedál v reštauráciách či jedálňach sa s vývojom ekonomickej situácie na Slovensku menia. Tomuto trendu sa musí prispôsobovať aj výška stravného. Aktuálne sme vo fáze pomerne prudkého rastu cien, takže hodnota príspevku na jedlo sa bude opäť meniť – tentokrát iba po 4 mesiacoch. Po novom sa sadzby zmenia na nasledovné hodnoty:

  • 5 až 12 hodín – 6,40 €,
  • 12 až 18 hodín – 9,60 €,
  • viac ako 18 hodín – 14,50 €.

Výdavky na stravovanie podnikateľa

V Zákonníku práce je presne určený spôsob výpočtu maximálnej sumy daňového výdavku za stravné. Konkrétne ide o 55 % z hodnoty stravného pre časové pásmo trvania pracovnej cesty 5 až 12 hodín. Do konca augusta to znamená 3,30 €, od začiatku septembra sa toto číslo posunie na 3,52 €.

Daňový výdavok za stravné si môžete uplatniť za každý odpracovaný deň. Začiatok roku 2022 priniesol príjemnú zmenu aj v tom, že od 1. januára nie je potrebné preukazovať výšku stravného. Táto novinka priniesla úľavu z hľadiska administratívy, keďže podnikateliauž nemusia dokladovať cenu jedla faktúrami alebo pokladničnými blokmi.

Čo ak máte zamestnancov?

Pokiaľ nepodnikáte takzvanou jednoosobovou formou, teda máte aj nejakých zamestnancov, pravdepodobne im musíte zabezpečiť stravovanie. Tento nárok vzniká zamestnancovi, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Vy ako zamestnávateľ máte na výber z viacerých možností, ako stravu zabezpečíte. Konkrétne alternatívy pre tento článok nie sú potrebné, kľúčová je suma, ktorou na stravu prispievate.

Zákonník práce opäť určuje hranice, v ktorých sa bude stravné pohybovať. Pri príspevkoch na jedlo pre zamestnancov sa držíte týchto dvoch pravidiel:

  • stravné pokrýva minimálne 55 % z ceny jedla,
  • maximálny príspevok na jedno jedlo je 55 % z hodnoty stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5 až 12 hodín.

Tu však treba podotknúť, že maximálna hranica (3,52 € od 1. 9. 2022) obmedzuje stravné z hľadiska daňových výdavkov. Vy ako zamestnávateľ síce môžete zamestnancovi prispieť aj viac, ale sumu nad touto hranicou nebudete môcť vykázať ako daňový výdavok na stravovanie. Nezabudnite, že ak dobrovoľne prispievate na stravné nad rámec svojej povinnosti, rozdiel sa považuje za zdaniteľný príjem zamestnanca, a teda podlieha dani.

Konatelia a spoločníci

Pre členov štatutárnych a dozorných orgánov platia v súvislosti s finančným príspevkom na stravovanie špecifické podmienky. Dôvodom je, že práca konateľov a spoločníkov sa väčšinou rieši zmluvami, ktoré nezakladajú pracovný pomer. Sú to napríklad zmluva o výkone funkcie konateľa alebo člena dozornej rady.

Nárok na stravné vzniká zamestnancovi po 4 hodinách práce počas jednej zmeny. Ak by teda člen štatutárneho orgánu alebo dozornej rady, ktorý nie je zamestnancom dostával príspevok na jedlo, nebolo by to v súlade so Zákonníkom práce.

Existuje však spôsob, ako konateľov a spoločníkov zaradiť medzi fyzické osoby s nárokom na stravné. Rozšírenie možnosti stravovania aj na členov štatutárnych orgánov a dozornej rady je podmienené buď pôsobením zástupcov zamestnancov v spoločnosti, alebo zamestnaním aspoň jednej inej osoby na pracovný pomer. V opačnom prípade nie je možné túto zmenu riadne odsúhlasiť, čo je problémom napríklad jednoosobových s.r.o.

Zdanenie príspevku pre konateľov a spoločníkov

Pokiaľ na to sú v spoločnosti vhodné podmienky a prebehne schválenie príspevku aj pre konateľov či spoločníkov, otvára sa otázka ich zdanenia. Ak prebehol proces rozšírenia okruhu fyzických osôb s príspevkom na stravu, môžete stravné vykázať ako daňový výdavok za každý deň, kedy konateľ alebo spoločník odpracoval aspoň 4 hodiny. V opačnom prípade sa bude stravné považovať za príspevok nad rámec povinností zamestnávateľa.

Nezabúdajte, že aj pri stravnom pre členov štatutárnych a dozorných orgánov je stále platná horná hranica daňového výdavku. To je maximálne 55 % zo sadzby pre pracovnú cestu v trvaní 5 až 12 hodín. Akákoľvek suma nad touto hranicou alebo v prípade, že sa podľa predošlého odseku celý príspevok považuje nad rámec povinností zamestnávateľa, podlieha dani z príjmov.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zmena konateľa s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

28. 8. 2023 | Barbora Magočová

Zmena konateľa s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

Potrebuje do obchodného registra zapísať nového konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným? Napriek tomu, že ide o pomerne bežnú zmenu, nemusí vôbec prebehnúť hladko. Na ktoré záležitosti... celý článok

Zmena sídla s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

21. 7. 2023 | Barbora Magočová | 1 komentár

Zmena sídla s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

Potrebujete zmeniť sídlo vašej spoločnosti? V posledných rokoch boli do praxe zavedené viaceré novoty, ktoré vás môžu pri podávaní návrhu na zápis do obchodného registra prekvapiť.... celý článok

DPH a cena: Pravidlá, ktoré by ste mali poznať

30. 6. 2023 | Barbora Magočová

DPH a cena: Pravidlá, ktoré by ste mali poznať

Dodávate tovar alebo poskytujete služby aj iným podnikateľom? Ak je to tak, rozhodne by ste mali venovať patričnú pozornosť tomu, ako ste sa s obchodnými partnermi dohodli na cene vášho... celý článok

Zomrel vám príbuzný s výnosným podnikaním? Ako v ňom pokračovať?

5. 5. 2023 | Barbora Magočová

Zomrel vám príbuzný s výnosným podnikaním? Ako v ňom pokračovať?

Viedol váš blízky až do jeho smrti prosperujúci podnik? Nadviazanie na jeho podnikanie je možné bez ohľadu na to, či ho prevádzkoval prostredníctvom s.r.o. alebo ako živnostník. Aké... celý článok

Pozor, na tieto čísla by mal v roku 2023 myslieť každý podnikateľ

3. 5. 2023 | Daniel Výcha

Pozor, na tieto čísla by mal v roku 2023 myslieť každý podnikateľ

Mzdári ich používajú pri svojej každodennej práci. Aj keď niekto pre vás vykonáva účtovníctvo, je dobré mať aspoň základné povedomie o týchto číslach. Tieto čísla totiž ovplyvňujú vašu... celý článok