Právo na vypnutie. Európa chce chrániť súkromie zamestnancov pred ich šéfmi

Roland Regely | rubrika: Článok | 10. 2. 2021
Na prijatie nových spoločných pravidiel v oblasti práce vyzval Európsky parlament, problematiku zvýraznilo rozšírenie práce z domu počas pandémie.
Právo na vypnutie. Európa chce chrániť súkromie zamestnancov pred ich šéfmi

Zdroj: Shutterstock

Pracovníkom z členských krajín EÚ musí byť mimo pracovnej doby umožnené vypínať digitálne zariadenia bez toho, aby za to niesli nejaké pracovno-právne následky. Uzniesli sa na tom poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), ktorému predsedá slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 31 členov výboru, šiesti boli proti a 18 sa zdržali hlasovania, presadzuje, že členské krajiny EÚ musia zabezpečiť, aby pracovníci mohli účinne využívať právo na odpojenie sa od elektronických zariadení aj prostredníctvom kolektívnych zmlúv. Poslanci poukazujú na to, že toto právo je nevyhnutné na ochranu zdravia pracovníkov.

Uznesenie tiež pripomína, že práca z domu zohrala počas koronakrízy kľúčovú úlohu pri ochrane pracovných miest a podnikov.

Právo na odpojenie

„Nemôžeme ponechať milióny európskych pracovníkov, ktorí sú vyčerpaní tlakom byť neustále k dispozícii a pridlhou pracovnou dobou, svojmu osudu. Teraz je tá správna chvíľa postaviť sa za nich a dať im, čo si zaslúžia: právo na odpojenie sa [od práce]. Má to zásadný výzvam pre naše duševné a fyzické zdravie. Nastal čas aktualizovať práva zamestnancov tak, aby zodpovedali novej realite digitálneho sveta,“ vyhlásil spravodajca uznesenia Alex Agius Saliba.

Europoslanci s týmto cieľom ešte v decembri vyzvali Európsku komisiu, aby navrhla smernicu EÚ o "práve na odpojenie", pretože toto právo zatiaľ nie je výslovne zakotvené v legislatíve EÚ. Zdôraznili tiež, že možnosť "vypnúť sa od práce" by mala byť základným právom, ktoré umožňuje zamestnancom odbremeniť sa od pracovných úloh a elektronickej komunikácie mimo ustanovenej pracovnej doby, a to bez akýchkoľvek následkov.

Európsky parlament požaduje zakotviť do legislatívy takzvané právo na vypnutie. Snahou je, aby mali ľudia v tejto čoraz viac digitálnej dobe priestor na svoje súkromie a mohli sa nerušene venovať rodine a svojim koníčkom. V praxi by to znamenalo, že vám šéf po pracovnej dobe nesmie volať ani písať emaily, či posielať správy.

 

Problém umocnila korona-kríza resp. práca z domu

Kultúra "neprestanej práce" a rastúce očakávanie zo strany zamestnávateľov, že pracovníci by mali byť kedykoľvek dosiahnuteľní, môžu podľa výboru EMPL negatívne ovplyvniť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a tiež ich fyzické a duševné zdravie a pohodu.

Vnútroštátne orgány by tiež mali zabezpečiť adekvátnu ochranu osôb, ktoré toto právo skutočne využijú, pred diskrimináciou, kritikou, prepustením z práce či inými podobnými postihmi zo strany zamestnávateľa.

Podľa údajov nadácie Eurofound od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 viac ako tretina pracovníkov v EÚ pracuje z domu. V súčasnosti však neexistuje žiadny európsky právny rámec, ktorý by priamo definoval a reguloval právo zamestnancov na vypnutie sa od zadaných pracovných povinností. Moderné technológie na jednej strane vytvárajú flexibilné pracovné prostredie, na strane druhej však môžu mať škodlivé následky, ak dochádza k predlžovaniu pracovného času a stieraniu hraníc medzi pracovným a súkromným životom.

Niektorí sú proti

Viacerí europoslanci namietali, že právo na odpočinok zaisťujú smernice súvisiace s pracovnými vzťahmi a že by stačilo rozšíriť ich platnosť aj na digitálne pracovné kontakty.

Ďalší zákonodarcovia upozorňovali, že veľa ľudí vrátane zamestnancov inštitúcií Únie berie svoju nepretržitú pracovnú dostupnosť ako samozrejmosť.

Prípadný návrh normy zohľadňujúcej právo na odpojenie teraz musí navrhnúť Európska Komisia. Podľa eurokomisára pre prácu a sociálne práva Nicolasa Schmita by sa ešte predtým mali zástupcovia firiem, odborov a vlád pokúsiť vyriešiť problém dohodou.

Anketa

Umožňuje vám zamestnávateľ občasnú prácu z domu?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rockefeller: Syn podvodníka, ktorý zmenil Ameriku. A zarobil viac než Musk

11. 7. 2025 | Natália Stašíková

Rockefeller: Syn podvodníka, ktorý zmenil Ameriku. A zarobil viac než Musk

John D. Rockefeller nevyrastal v privilegovanom prostredí, no napriek tomu sa stal jedným z najbohatších mužov histórie. Ako syn podvodníka, ktorý žil dvojitý život, sa musel vysporiadať... celý článok

Bankroty na Slovensku v júni: 24 firiem padlo, štátu dlhujú viac než 3 milióny eur

4. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Bankroty na Slovensku v júni: 24 firiem padlo, štátu dlhujú viac než 3 milióny eur

Na Slovensku za prvý polrok 2025 zbankrotovalo už 134 firiem, len v júni ich pribudlo 24. Najviac bankrotov hlási Bratislavský kraj, dlhy voči štátu presiahli tri milióny eur. Negatívny... celý článok

Nová KALKULAČKA od Sociálnej poisťovne: vypočítajte si odvody pre SZČO

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA od Sociálnej poisťovne: vypočítajte si odvody pre SZČO

Od 1. júla 2025 prichádza Sociálna poisťovňa s inovatívnym nástrojom pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) – online kalkulačkou, ktorá uľahčí výpočet povinnosti platiť sociálne... celý článok

4 nevýhody, o ktorých treba vedieť, ak niečo kupujete "na IČO"

23. 6. 2025 | Barbora Magočová

4 nevýhody, o ktorých treba vedieť, ak niečo kupujete "na IČO"

Ak podnikáte, možno pri nákupe niektorých vecí uvažujete, či si ich zaobstaráte ako bežný spotrebiteľ alebo ich kúpite tzv. na IČO. Nákup prostredníctvom s.r.o. či s využitím inej formy... celý článok

DPH registrácia po novom: Prísnejšie pravidlá, nový výpočet obratu a tisícové pokuty

16. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

DPH registrácia po novom: Prísnejšie pravidlá, nový výpočet obratu a tisícové pokuty

Od januára 2025 platia pre slovenských podnikateľov prísnejšie pravidlá registrácie na daň z pridanej hodnoty. Zmenil sa spôsob výpočtu obratu a pri oneskorení hrozia výrazné sankcie.... celý článok