Aj živnostník má nárok na gastrolístky: 5,10 eur denne

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 13. 10. 2020
Zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravu. Stravné si rovnakej výške ako zamestnanci si môžu uplatniť aj živnostníci. V súčasnosti až 5,10 eur.
Aj živnostník má nárok na gastrolístky: 5,10 eur denne

Zdroj: Shutterstock

Živnostník si môže svoje príjmy znížiť o výdavky na stravné. Možné to je maximálne do výšky 5,10 eur.

Táto suma je platná od júla 2019. O zvýšení sumy stravného musí rozhodnúť vláda.  V programovom vyhlásení vlády však stojí zrušenie gastrolískov.  Taktiež je "na stole" novela Zákonníka práca, ktorá síce zrušenie gastrolístkov nezavádza, no umožňuje, aby sa zamestnanci rozhodli, či chcú dostať stravné lístky alebo hotovosť.

Ako si môže živnostník uplatniť stravné

Živnostník si môže uznať stravné za dni kedy pracoval (nie za pracovné dni). Ak pracuje cez víkend, môže si uplatniť stravné aj na víkendové dni. Dôležité však je, aby vedel preukázať, že pracuje aj cez víkend, prípadne počas sviatku.

 

Ako si živnostník uplatní výdavky na stravu

Daňový výdavok si živnostník uplatní buď:

  • dokladom o nákupe stravných lístkov
  • faktúrou zo stravovacieho zariadenia (reštaurácie)
  • pokladničným bločkom o zakúpení jedla

Ako sa uvádza hodnota gastrolístkov do daňových výdavkov

Živnostník si môže uplatniť maximálne 5,10 eur na jeden odpracovaný deň.  Na hodnotu obedu sa neprihliada. Ako účtovať ak je hodnota gastrolístka vyššia/nižšia než 5,10 eur?

V prípade vyššiej hodnoty gastrolístka ako 5,10 eur (napr. 5,50) patrí do daňových výdavkov stravné len vo výške 5,10 eur a rozdiel sa zaradí medzi nedaňové výdavky.

Ak je hodnota gastrolístka nižšia ako 5,10 eur (napr. 4,80) patrí do daňových výdavkov len suma gastrolístku. V našom prípade 4,80 eur. K tejto situácii najčastejšie dochádza v čase kedy sa mení maximálna hodnota stravného. Živnostník si gastrolístky musí nakúpiť dopredu. Nemôže si ich uplatniť spätne. Do daňových výdavkov patria gastrolístky odo dňa ich kúpy.

Obedy na faktúru či v hotovosti

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nakupovanie gastrolístkov je zbytočná komplikácia. No s nákupom obedu na faktúru či evidovaním pokladničných bločkov za hotové musíte sledovať hodnotu jednotlivých obedov.

Ak je hodnota obedu vyššia než 5,10 eur, patrí živnostníkovy do daňových výdavkov len suma 5,10 eur. Suma obedu nad sa radí k nedaňovým výdavkom.  

Ak je hodnota obedu nižšia ako 5,10 eur, uvedie sa v daňových výdavkoch skutočná hodnota obeda. Ak sa živnostník pravidelne stravuje v reštaurácii, kde stojí "obedové meníčko" napr. 4,50, vyplatí sa mu nakupovať gastrolístky.

Stravné na pracovnej ceste

Živnostníci majú nárok aj na stravné v prípade pracovnej cesty. Výška stravného závisí od počtu hodin strávených na služobnej ceste.

Počet hodin strávených na služobnej ceste na Slovensku
menej ako 5 hodín bez nároku na Stravné
5 až 12 hodín 5,10 eur
12 až 18 hodín 7,60 eur
viac ako 18 hodín 11,60 eur

Sadzby stravného na zahraničnej ceste sú odlišné pre každú krajinu. Stravné na zahraničnej pracovnej ceste, ktorá je dlhšia ako 12 hodín je napr. v Belgicku, vo Francúzsku či v Nemecku 45 eur, vo Fínsku 50 eur a v Českej republike 600 českých korún.

Výšku zahraničného stravného si môžete vypočítať na našej kalkulačke  Kalkulačka: Stravné na zahraničnej ceste

Ak je živnostník zároveň aj zamestnaný, nemôže si uplatniť stravné za dni, kedy je v zamestnaní.

Anketa

Boli by ste za zrušenie stravných lístkov?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zmena konateľa s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

28. 8. 2023 | Barbora Magočová

Zmena konateľa s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

Potrebuje do obchodného registra zapísať nového konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným? Napriek tomu, že ide o pomerne bežnú zmenu, nemusí vôbec prebehnúť hladko. Na ktoré záležitosti... celý článok

Zmena sídla s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

21. 7. 2023 | Barbora Magočová | 1 komentár

Zmena sídla s.r.o.: podrobný návod pre rok 2023

Potrebujete zmeniť sídlo vašej spoločnosti? V posledných rokoch boli do praxe zavedené viaceré novoty, ktoré vás môžu pri podávaní návrhu na zápis do obchodného registra prekvapiť.... celý článok

DPH a cena: Pravidlá, ktoré by ste mali poznať

30. 6. 2023 | Barbora Magočová

DPH a cena: Pravidlá, ktoré by ste mali poznať

Dodávate tovar alebo poskytujete služby aj iným podnikateľom? Ak je to tak, rozhodne by ste mali venovať patričnú pozornosť tomu, ako ste sa s obchodnými partnermi dohodli na cene vášho... celý článok

Zomrel vám príbuzný s výnosným podnikaním? Ako v ňom pokračovať?

5. 5. 2023 | Barbora Magočová

Zomrel vám príbuzný s výnosným podnikaním? Ako v ňom pokračovať?

Viedol váš blízky až do jeho smrti prosperujúci podnik? Nadviazanie na jeho podnikanie je možné bez ohľadu na to, či ho prevádzkoval prostredníctvom s.r.o. alebo ako živnostník. Aké... celý článok

Pozor, na tieto čísla by mal v roku 2023 myslieť každý podnikateľ

3. 5. 2023 | Daniel Výcha

Pozor, na tieto čísla by mal v roku 2023 myslieť každý podnikateľ

Mzdári ich používajú pri svojej každodennej práci. Aj keď niekto pre vás vykonáva účtovníctvo, je dobré mať aspoň základné povedomie o týchto číslach. Tieto čísla totiž ovplyvňujú vašu... celý článok