Ako si správne vybrať predmet podnikania pri zakladaní alebo rozširovaní živnosti

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 23. 8. 2018
Ak ste sa rozhodli založiť alebo rozšíriť svoju živnosť, je dôležité vybrať si správny predmet podnikania. Prečítajte si, ako sa zorientovať v predmetoch podnikania a aké sú vaše možnosti.
Ako si správne vybrať predmet podnikania pri zakladaní alebo rozširovaní živnosti

Zdroj: Shutterstock

 

Založenie živnosti

Pri zakladaní živnosti by ste už mali mať nejakú konkrétnu predstavu o tom, v akej oblasti vlastne budete podnikať. To znamená, že by ste mali vedieť definovať predmet vašej plánovanej zárobkovej činnosti. Ak chcete získať živnostenské oprávnenie, musíte živnosť najprv ohlásiť na príslušnom živnostenskom úrade podľa vášho bydliska, prípadne to môžete urobiť aj elektronicky. Avšak, pri zakladaní živnosti on-line potrebujete občiansky preukaz s čipom.

Pri ohlasovaní živnosti je dôležité vybrať si aj predmet, prípadne predmety podnikania, nakoľko nie je ich počet na vašom živnostenskom oprávnení obmedzený. Predmety podnikania sú rozdelené do troch kategórií živnosti. Živnostenský zákon pozná remeselnú, viazanú a voľnú živnosť. Na získanie voľnej živnosti bude stačiť splnenie všeobecných podmienok, v prípade remeselnej a viazanej bude potrebné aj preukázanie odbornej spôsobilosti.

Poplatky pri založení živnosti:

  Na úrade Elektronicky
Voľná živnosť 5 €/za jednu 0 €
Remeselná živnosť 15 €/za jednu 7,5 €/za jednu
Viazaná živnosť 15 €/za jednu 7,5 €/za jednu

Tip redakcie: Ako pozastaviť živnosť (návod)

Zoznam živností

Remeselná a viazaná živnosť

Prvým pomocníkom pri výbere predmetu, prípadne predmetov podnikania je takzvaný zoznam živností. Konkrétne zoznamy jednotlivých predmetov nájdete na stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktoré ho pravidelne aktualizuje. V prípade remeselných a viazaných živností je výber pevne stanovený. Avšak, živnostenský zákon pri nich definuje aj podmienky na splnenie odbornej spôsobilosti.

Voľná živnosť

V prípade voľnej živnosti sa na zoznamoch ministerstva neuvádzajú všetky druhy predmetov podnikania. Ministerstvo vnútra zverejňuje len zoznam odporúčaných označení a ich bližšie vymedzenie. Práve preto je pravdepodobné, že označenie vášho podnikania tam nenájdete v úplne presnom znení, prípadne tam nebude vôbec.

Zoznam živností na stiahnutie:

  • Remeselná živnosť
  • Viazaná živnosť
  • Voľná živnosť

Aké si zvoliť predmety podnikania

Pri výbere konkrétneho predmetu voľnej živnosti najprv vychádzajte z oficiálneho zoznamu. Až keď tam nenájdete hľadaný predmet, pomenujte si podnikanie podľa seba, prípadne požiadajte o odbornú pomoc špecializované firmy alebo živnostenský úrad. V prípade viazaných a remeselných živností je tiež niekedy potrebné predmet bližšie definovať, respektíve špecifikovať jeho zameranie. Do živnostenského listu si dajte zapísať všetky predmety, ktoré sa týkajú, prípadne by sa v budúcnosti mohli týkať vášho podnikania.

Rozšírenie živnosti

Živnosť si môžete kedykoľvek aj rozšíriť. To znamená, že si predmet podnikania dodatočne dáte zapísať do živnostenského oprávnenia. Môže to byť voľná živnosť, s ktorou si chcete rozšíriť vaše podnikateľské zameranie, prípadne aj remeselná a viazaná živnosť, na ktoré ste nadobudli odbornú spôsobilosť. O rozšírenie môžete opäť požiadať na živnostenskom úrade alebo elektronickou formou. Poplatky sú v obidvoch prípadoch rovnaké, ako pri zakladaní živnosti.

Zdroj: minv.sk, Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)

Anketa

V akej oblasti chcete podnikať alebo podnikáte?

Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register