Ako si založiť živnosť (rýchly návod)

Roland Regely | rubrika: Článok | 5. 4. 2018
Praktické tipy, ako zvládnuť založenie živnosti svojpomocne. Koľko to stojí, aké sú podmienky a koľko papierovačiek vás čaká?
Ako si založiť živnosť (rýchly návod)

Zdroj: Shutterstock

Ak sa chystáte v roku 2018 založiť živnosť, pokúsime sa vám v tomto článku poskytnúť celý návod na to, ako získať živnostenské oprávnenie a vybaviť si ďalšie súvisiace povinnosti, aby ste mohli začať čím skôr podnikať.

 

Živnosť si môžete založiť osobne, elektronicky alebo cez externú firmu

Zriadenie živnosti sa začína ohlásením živnosti na príslušnom Okresnom úrade – odbore živnostenského podnikania. Pred založením živnosti je nevyhnuté si najskôr premyslieť, v akých predmetoch podnikania budete podnikať (v čom chcete podnikať). Podľa toho môže ísť o voľnú, viazanú alebo remeselnú živnosť. 

Treba splniť tri základné podmienky: vek aspoň 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť.

1. Založenie bankového účtu

Mnohé samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa pýtajú či si majú otvoriť podnikateľský účet, alebo môžu využívať svoj osobný účet. Keďže založenie podnikateľského účtu nie je zákonnou povinnosťou, môžete pri svojom podnikaní používať svoj osobný účet. Ak nemáte svoj osobný účet, potrebujete ho v každom prípade založiť.

2. Ohlásenie živnosti (online a osobne)

Ak sa rozhodnete založiť živnosť po starom, teda osobne, čaká vás nasledovné:

Potrebujete osobne navštíviť okresný úrad, konkrétne jeho odbor živnostenského podnikania. Okrem osobnej návštevy je možné, aby vo vašom mene živnosť založil aj niekto iný na základe splnomocnenia. Živnosť si môže zakladať nielen fyzická osoba, ale aj právnická osoba. Fyzická osoba musí navštíviť jednotné kontaktné miesto príslušné podľa jej bydliska a právnická osoba musí navštíviť jednotné kontaktné miesto podľa jej sídla. 

Znamená to, že ak chce fyzická osoba s trvalým pobytom v Trnave podnikať v Bratislave, musí živnosť ohlásiť na okresnom úrade v Trnave – tam, odkiaľ pochádza, nie tam, kde bude podnikať.

Ak sa rozhodnete založiť živnosť elektronicky, budete potrebovať nasledovné:

  • Čipový občiansky preukaz aktivovaný na elektronické podpisovanie a čítačku. Ak čipový občiansky nemáte aktivovaný, budete tak musieť urobiť.
  • Softvér k preukazu a čítačke
  • Zo sekcie Na stiahnutie na Slovensko.sk potrebujete Aplikáciu na prihlásenie (eID klient) a Aplikáciu na podpis (D.Launcher).

Návod na založenie živnosti online

1. Ak všetko vyššie uvedené náležitosti máte, potrebujete sa prihlásiť na stránke Slovensko.sk.

2. Na stránke Služby živnostenského registra kliknete na Prejsť na elektronickú službu

3. Zvoľte Ohlásenie voľnej, remeselnej a viazanej živnosti – fyzická osoba.

4. Vyplňte formulár odošlite s elektronickým podpisom (ZEP). A je to.

Spracovanie ohlásenia živnosti trvá asi 3 dni. Existuje zoznam odporúčaných formulácií predmetov podnikania pre voľné živnosti, takže si ním môžete pomôcť pri výbere predmetu alebo predmetov. Rozrobený formulár kedykoľvek môžete uložiť do súboru (a potom ho odtiaľ neskôr načítať).

Založenie živnosti sa javí ako jednoduchšia cesta, vyžaduje si však vybavenie nového občianskeho preukazu s čipom, čítačky atď.

Poplatky pri založení živnosti v roku 2018

Výška správneho poplatku závisí od toho, či živnosť ohlásite osobne alebo elektronicky a od toho, či budete ohlasovať voľnú živnosť alebo viazanú a remeselnú živnosť. Pri osobnom založení živnosti je výška poplatku za každú voľnú živnosť 5 eur a za každú viazanú alebo remeselnú živnosť 15 eur.

Elektronické podanie je lacnejšie, ale musí byť celé vrátane jeho príloh podané elektronicky a podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom. V takomto prípade sa poplatok za voľnú živnosť neplatí a poplatok za každú viazanú alebo remeselnú živnosť je len 7,50 eura.

Pri osobnom ohlásení živnosti poplatok môžete zaplatiť niekoľkými spôsobmi v závislosti od vybavenosti konkrétneho okresného úradu: e-kolkami, v hotovosti, platobnou kartou, bankovým prevodom. Pri elektronickom ohlásení živnosti musíte poplatok za založenie živnosti uhradiť na účet Štátnej pokladnice bankovým prevodom (napríklad cez internetbanking) alebo poštovou poukážkou.

Anketa

V akej oblasti chcete podnikať alebo podnikáte?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rodinné podniky začnú fungovať od júla 2023: Ako sa budú líšiť od iných firiem?

17. 1. 2023 | Barbora Magočová

Rodinné podniky začnú fungovať od júla 2023: Ako sa budú líšiť od iných firiem?

Dňa 1. 7. 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorá rodinným podnikom umožní získať osobitný status. Zákon bude rozlišovať evidované... celý článok

Potrebujete sa zbaviť s.r.o.? Ako na jej likvidáciu v roku 2023?

10. 1. 2023 | Barbora Magočová

Potrebujete sa zbaviť s.r.o.? Ako na jej likvidáciu v roku 2023?

Definitívne ukončenie podnikania prostredníctvom obchodnej spoločnosti je pomerne náročné – a to nielen z administratívneho, ale aj z finančného hľadiska. Urobte si s nami jasno v tom,... celý článok

Potrebujete poradiť v otázke daní, odvodov a účtovníctva? Sme tu pre vás

4. 1. 2023 | Redakcia

Potrebujete poradiť v otázke daní, odvodov a účtovníctva? Sme tu pre vás

Zorientovať sa v oblasti daní, povinností aj účtovných zákutí nie je často ľahké ani pre účtovníka, nieto pre bežného podnikateľa, alebo začínajúceho živnostníka, ktorí majú plnú hlavu... celý článok

Od februára 2023 založíte eseročku aj online: Ako na to?

2. 1. 2023 | Daniel Výcha

Od februára 2023 založíte eseročku aj online: Ako na to?

Plánujete si založiť s.r.o.? Od februára 2023 si môžete celý proces zjednodušiť. Po splnení určitých podmienok už nebude nutné chodiť po úradoch osobne a vypisovať tlačivá. V tomto... celý článok

Poznáte RAPEX a RASFF? Mal by ich sledovať každý. Podnikatelia však neustále

3. 11. 2022 | Barbora Magočová

Poznáte RAPEX a RASFF? Mal by ich sledovať každý. Podnikatelia však neustále

Ak dbáte na zdravý životný štýl, informácie o nebezpečných produktoch by nemali uniknúť vašej pozornosti. Priam životne dôležité môžu byť najmä pre rodičov malých detí. Pokiaľ navyše... celý článok