3 príklady, ako vypočítať stravné za služobnej ceste

Redakcia | rubrika: Článok | 8. 3. 2019
Chystáte sa na služobnú cestu? Aké stravné vám zamestnávateľ vyplatí? O koľko sú diéty do zahraničia vyššie? A ako vypočítať stravné pri návšteve viacerých krajín počas jednej pracovnej cesty?
3 príklady, ako vypočítať stravné za služobnej ceste

Zdroj: Shutterstock

Služobná cesta na Slovensku

Aby ste mali nárok na vôbec nejaké stravné, musí vaša služobná cesta trvať aspoň 5 hodín. Ak ste na služobnej ceste strávili viac ako 5 hodín a menej ako 12 hodín, patrí vám stravné vo výške 4,80 eur.

Pri služobných cestách nad 12 hodín sa stravné zvýši na 7,10 eur, a ak ste na služobnej ceste strávili viac ako 18 hodín či celý deň, dostanete na stravnom 10,90 eur.

Stravné na tuzemskej pracovnej ceste

Časová skupina Stravné
5 až 12 hodín 4,80 €
12 až 18 hodín 7,10 €
nad 18 hodín 10,90 €

Cena uvedeného stravného neplatí, ak vám počas cesty boli poskytnuté raňajky, obed alebo večera. V tomto prípade vám bude výška stravného znížená.

Ak však dostanete pohostenie (káva, bageta, chlebíčky), toto sa za bezplatné stravovanie nepovažuje a teda máte nárok na plné stravné. Za bezplatné poskytnutie stravy sa tak nepovažujú ani rôzne stravovacie poukážky či gastro lístky.

Dokonca ani v prípade, ak sa ubytujete na hotely „Bed and breakfast“, kde sú raňajky v cene a vy tie raňajky nevyužijete, máte nárok na stravné. Taktiež, ak by ste nemohli využiť ani bezplatne zabezpečený obed alebo večeru. Vo všetkých troch prípadoch však musíte uviesť vážny a opodstatnený dôvod ako napríklad skorší odlet lietadla, plnenie úloh zamestnávateľa v čase podávania bezplatného stravovania a pod.

 

Príklady na krátenie stravného pri tuzemskej pracovnej ceste

(Bratislava - Prešov)

Bezplatne poskytnuté: Stravné sa kráti o: Výpočet

Raňajky

2,72 €

10,90 / 100 x 25

Obed

4,36 €

10,90 / 100 x 40

Večera

3,82 €

10,90 / 100 x 35

Ako vyplýva z tabuľky, stravné sa vám zníži, ak boli poskytnuté raňajky o 2,72 eur. Keď vám poskytnú bezplatne obed, dostanete stravné nižšie o 4,36 eur a v prípade večere o 3,82 eur.

Pri viacdňových služobných cestách sa vynásobí počet poskytnutých bezplatných jedál. Výšku stravného pre váš prípad si môžete vypočítať v našej kalkulačke: Stravné na tuzemskej služobnej ceste

Aká je výška stravného v zahraničí

Ak sa chystáte na služobnú cestu do zahraničia, budú vaše diéty vyzerať inak.

V prvom rade sa na výške stravného podpíše krajina, v ktorej služobnú cestu strávite.

Ale čo robiť, keď budete cestovať a pracovať vo viacerých krajinách naraz?

Pre výpočet bude určujúca tá krajina, kde ste strávili najviac času. Ak by ste v dvoch krajinách strávili rovnaký čas, tak si vyberiete tú, ktorá je pre vás výhodnejšia.

Zákon o cestovných náhradách totiž určuje základnú sadzbu stravného pre jednotlivé krajiny. Rozhodujúca je aj odlišná mena.

Pokiaľ by ste na služobnú cestu leteli do Londýna, vypočítavalo by sa vaše stravné z britskej libry. Ak však robíte biznis v Rakúsku, dostanete stravné v eurách.

Základnú sadzbu stravného pre jednotlivé krajiny ustanovuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 13 ods. 2 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.

Stravné na zahraničnej pracovnej ceste

Časová skupina Stravné
do 6 hodín 25 % zo základnej sadby stravného krajiny, ktorú určuje MF SR
6 až 12 hodín 50 % zo základnej sadzby stravného krajiny, ktorú určuje MF SR
nad 12 hodín Základná sadzba stravného krajiny, ktorú určuje MF SR

Odlišné časové pásma pri služobnej ceste 

Na zahraničnej služobnej ceste tak máte nárok na stravné už od prvej minúty strávenej mimo územia Slovenska. V prípade, ak teda pracujete mimo územia SR do šesť hodín, patrí vám 25 % zo základnej sadzby, ak nad šesť hodín, dostanete polovicu a ak ste v zahraničí dlhšie ako 12 hodín, dostanete celú základnú sadzbu.

Systém krátenia stravného v prípade bezplatne poskytnutých jedál je aj pri zahraničných cestách rovnaký.

Vypočítať výšku stravného si môžete na našej kalkulačke: Stravné na zahraničnej ceste

Príklady na krátenie stravného v zahraničí

(Nemecko)

Bezplatne poskytnuté: Stravné sa kráti o: Výpočet

Raňajky

11,25 €

45 / 100 x 25

Obed

18 €

45 / 100 x 40

Večera

15,75 €

45 / 100 x 35

Anketa

Mali ste niekedy problémy na letisku?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

4 situácie, v ktorých vám RAPEX a RASFF ušetria zdravie aj peňaženku

13. 3. 2023 | Barbora Magočová

4 situácie, v ktorých vám RAPEX a RASFF ušetria zdravie aj peňaženku

Sledovanie systémov Safety Gate/RAPEX, RASFF či upozornení orgánov dohľadu na nebezpečné výrobky už dnes vďaka internetu nie je vôbec ťažké. Lepší prehľad o rizikách dostupného tovaru... celý článok

PN živnostníka: Všetko, čo potrebujete vedieť

7. 3. 2023 | Redakcia

PN živnostníka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Živnostníci majú nárok na nemocenskú dávku počas dočasnej práceneschopnosti. Dnes vám prinesieme všetky podstatné informácie o tom, čo robiť, keď vás lekár vypíše na PN. Čítajte ďalej,... celý článok

Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!

28. 2. 2023 | Redakcia

Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!

Začať podnikať nie je jednoduché. Na druhej strane je to omnoho jednoduchšie, ako v podnikaní uspieť a vytrvať. Nie je žiadnym tajomstvom, ale smutnou štatistikou, že mnoho firiem aj... celý článok

Konateľ nechce spoločníkovi vydať doklady o s.r.o.: kedy má na to právo?

9. 2. 2023 | Barbora Magočová

Konateľ nechce spoločníkovi vydať doklady o s.r.o.: kedy má na to právo?

Vlastníte podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným a medzi vami a ďalšími spoločníkmi či konateľmi panujú nezhody? V takom prípade sa vám ľahko môže stať, že budete úplne odstavení... celý článok

Rodinné podniky začnú fungovať od júla 2023: Ako sa budú líšiť od iných firiem?

17. 1. 2023 | Barbora Magočová | 3 komentáre

Rodinné podniky začnú fungovať od júla 2023: Ako sa budú líšiť od iných firiem?

Dňa 1. 7. 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorá rodinným podnikom umožní získať osobitný status. Zákon bude rozlišovať evidované... celý článok