Pozor na švarcsystém - kontroly sa zintezívňujú

Barbora Hodasová | rubrika: Článok | 22. 6. 2015
Ak kontrolný orgán odhalí švarcsystém, hrozí vysoká pokuta a v niektorých prípadoch dokonca strata živnostenského oprávnenia.
Pozor na švarcsystém - kontroly sa zintezívňujú

Zdroj: Shutterstock

Výhody a nevýhody švarcsystému

Švarcsystém je pomenovaný podľa českého podnikateľa Miroslava Švarce, ktorý ako jeden z prvých hojne využíval namiesto práce zamestnancov služby samostatne zárobkovo činných osôb. Táto praktika bola následne zakázaná; zaužívaným názvom sa však zvláštny druh závislej práce formálne samostatných podnikateľov označuje dodnes.

Švarcsystém je obvyklý najmä v stavebníctve, stretnete sa s ním však aj v iných odvetviach.

Švarcsystém je na prvý pohľad výhodný pre obe strany pracovného vzťahu - samostatne zárobkovo činné osoby majú totiž oproti zamestnancom nižšie povinné odvody. Ďalšou jeho prednosťou je, že faktický zamestnávateľ je odbremenený od administratívnych činností a nákladov súvisiacich s pracovnoprávnym vzťahom.

Ak sa však pracovník z režimu zamestnanca presunie do režimu samostatného podnikateľa, prichádza o množstvo výhod, ktoré v súlade so zákonníkom práce požívajú zamestnanci ako tzv. slabšia zmluvná strana. So zamestnancom je napríklad možné ukončiť pracovný vzťah len zo striktne vymedzených zákonných dôvodov; na rozdiel od podnikateľov majú zamestnanci tiež výhodu platenej dovolenky.

Podnikatelia pracujúci formou švarcsystému nemajú garantované ani právo na zákonné odstupné, prestávky v práci či poskytnutie pracovných pomôcok; za spôsobenú škodu pri vykonávaní práce na rozdiel od zamestnancov vždy zodpovedajú v plnej výške.

Zákonná definícia švarcsystému

Právne aspekty švarcsystému upravuje najmä zákon č. 82/2005 Z.z., ktorý potiera viacero druhov nelegálnej práce; v prvom rade však zakazuje klasický švarcsystém. Tento je zákonom chápaný ako závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre osobu so statusom podnikateľa bez toho, aby medzi nimi existoval pracovnoprávny alebo štátnozamestnanecký pomer podľa zákonníka práce, prípadne zákona o štátnej službe. Zákaz švarcsystému platí obojstranne – aj pre toho, kto pracuje, aj pre toho, kto takúto nelegálnu prácu využíva.

Vykonávanie práce samostatne zárobkovo činnej osoby pre iných podnikateľov samozrejme nemožno za švarcsystém označiť vždy. Podstatné je, či je práca vykonávaná v režime tzv. závislosti. Definíciu závislej práce nájdeme v ustanovení § 1 ods. 2 zákonníka práce, podľa ktorého pracujete v režime závislej práce, ak prácu vykonávate:

  • vo vzťahu nadriadenosti a podriadenosti,
  • osobne,
  • podľa pokynov toho, pre koho pracujete,
  • v mene toho, pre koho pracujete,
  • v pracovnom čase určenom osobou, pre ktorú pracujete.

Pre rodinných príslušníkov existujú výnimky

Aj zákonodarca uznáva, že v niektorých prípadoch nemá zmysel trvať na klasickom pracovnoprávnom vzťahu. Zákon preto povoľuje, aby pre podnikajúcu fyzickú osobu aj bez pracovnej zmluvy pracoval príbuzný v rade priamom (napr. rodičia či deti) či súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom či študentom do 26 rokov veku.

Sankcie za švarcsystém sú citeľné

Ak vykonávate závislú prácu v inom, než pracovnoprávnom režime, môže vám byť uložená pokuta až do výšky 331 eur. Váš zmluvný partner, pre ktorého nelegálnu prácu vykonávate, bude spravidla postihnutý ešte prísnejšie – pokuta za nelegálne zamestnávanie sa ukladá od 2.000 eur do 200.000 eur. Za nelegálne zamestnávanie dvoch alebo viacerých fyzických osôb súčasne bude dokonca udelená sankcia  najmenej 5.000 eur.

Ak príslušné orgány zistia, že podnikateľ opakovane nelegálne využíval závislú prácu inej osoby v režime švarcsystému, môže mu byť navyše zrušené živnostenské oprávnenie.

Kontroly švarcsystému sú čoraz častejšie

Záujem štátu na tom, aby švarcsystém neprekvital, je eminentný; s každým prípadom nelegálneho zamestnávania totiž prichádza o peňažné prostriedky, ktoré by získal na odvodoch od zamestnanca. Aj preto majú kontroly švarcsystému stúpajúci trend. Potvrdzuje to aj Národný inšpektorát práce, ktorý v informatívnej správe o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2014 uvádza, že vykonané kontroly boli v porovnaní s rokom 2013 navýšené o 29,20 % (a v porovnaní s rokom 2012 dokonca o 134,5 %).

Kontroly sú zároveň zefektívnené zriadením špecializovaných útvarov kontroly nelegálneho zamestnávania s názvom ÚKNZ – KOBRA. Tieto útvary vykonávajú kontrolu aj v popoludňajších a nočných hodinách či počas víkendov a sviatočných dní.

Snažte sa teda švarcsystému vyhnúť – je to rozhodne lepšie, než sa mať neustále na pozore.

Barbora Hodasová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Rodinná firma z Piešťan mení svet modernej stomatológie už viac ako 60 rokov

9. 4. 2025 | Redakcia

Rodinná firma z Piešťan mení svet modernej stomatológie už viac ako 60 rokov

Ak ste sa niekedy ocitli v zubárskom kresle v zahraničí, je tu šanca, že ste sedeli v slovenskom výrobku. Spoločnosť Diplomat Dental v Piešťanoch vyrába kreslá svetovej kvality. Nenechajte... celý článok

Aj menšinoví spoločníci s.r.o. môžu mať zásadný vplyv na chod firmy. V ktorých prípadoch?

7. 4. 2025 | Barbora Magočová

Aj menšinoví spoločníci s.r.o. môžu mať zásadný vplyv na chod firmy. V ktorých prípadoch?

V spoločnosti s ručením obmedzeným zvyčajne rozhoduje názor majoritných spoločníkov. Existujú však situácie, v ktorých im prevaha nepostačí. Niektoré vyplývajú zo zákona, iné si spoločníci... celý článok

Slovenskí podnikatelia zúria: Transakčná daň z nich za pár hodín vycicala stovky eur

3. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovenskí podnikatelia zúria: Transakčná daň z nich za pár hodín vycicala stovky eur

Transakčná daň na Slovensku spôsobila v podnikateľskom prostredí nebývalý chaos, pričom sociálne siete zaplavili príspevky od firiem sťažujúcich sa na nové poplatky. Banky začali strhávať... celý článok

Radšej cash, prosím. Obchodníci prosia Slovákov, aby im platili v hotovosti

3. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Radšej cash, prosím. Obchodníci prosia Slovákov, aby im platili v hotovosti

Slovenské obchody a reštaurácie čelia novej výzve v podobe dane z finančných transakcií, ktorá vstupuje do platnosti od 1. apríla 2025. Táto daň spôsobila, že podniky začali uprednostňovať... celý článok