Od praveku až po Fusakle: Pútavá ponožková história

Vyrobené na Slovensku Redakcia | rubrika: Článok | 23. 8. 2024
Ponožky, dnes úplne bežná súčasť nášho šatníka, majú za sebou fascinujúcu históriu, ktorá prekvapivo siaha až do doby kamennej. Kto by bol povedal, že sa ich príbeh začne písať už tam, hoci sa v ničom nepodobali tým dnešným s peknými motívmi a v rôznych variáciách.
Od praveku až po Fusakle: Pútavá ponožková história

Zdroj: Vyrobené na Slovensku

História ponožiek sa začala už okolo roku 5000 pred n. l., keď si ľudia z oblastí, ktoré dnes poznáme ako Európa a Ázia, začali nohy obväzovať kúskami kože či rastlinným materiálom, aby ich ochránili pred chladom a drsným terénom.

Vývoj ponožiek pokračoval v starovekom Grécku a Ríme, kde sa z pôvodných provizórnych obväzov stali sofistikovanejšie kúsky šité z kusov látky. Rímski vojaci ich používali na ochranu v chladnom počasí. Táto evolúcia pokračovala až do starovekého Egypta, kde sa okolo rokov 300 až 500 n. l. začali vyrábať pletené ponožky s rozdelenými prstami, ktoré sa nosili spolu so sandálmi. Tento dizajn umožňoval pohodlné nosenie sandálov a zároveň poskytoval ochranu a teplo.

Do stredoveku sa stali ponožky nielen praktickým, ale aj dôležitým módnym doplnkom. V tej dobe sa začali používať farbivá na zvýraznenie štýlu a postavenia. Bolo to obdobie, keď sa ponožky stali symbolom statusu medzi šľachtou a bohatými. Rozvoj priemyselnej výroby v 19. storočí umožnil ich masovú produkciu, čím sa ponožky stali dostupnými pre širšie vrstvy obyvateľstva.

Významným míľnikom v histórii ponožiek bol vynález pletacieho stroja v roku 1589, ktorý značne zrýchlil a zefektívnil ich výrobu. Tento stroj umožnil výrobu hladších a pohodlnejších ponožiek, ktoré lepšie sadli na nohu a zvýšili celkový komfort nosenia. S príchodom nových materiálov, ako nylon zavedený v roku 1938, a vývojom nových technológií sa kvalita a funkčnosť ponožiek ešte viac zlepšila.

Dnešné ponožky sa vyrábajú v rôznych štýloch a z rôznych materiálov, od klasických bavlnených po moderné technické verzie určené pre športové aktivity. Moderné technológie umožňujú, aby ponožky nielen skvele vyzerali, ale boli aj funkčné, poskytovali dostatočný komfort, podporu a ochranu. Takto sa ponožky, ktoré kedysi slúžili len na ochranu či ako statusový symbol, stali neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov a, popravde, už si nevieme predstaviť, že by neexistovali.

Podobne sme veľmi radi, že ponožkový priemysel funguje aj u nás na Slovensku, kde sa mu s láskou od roku 2014 venuje spoločnosť Fusakle – značka, ktorá je dôkazom, že kvalita a originálny dizajn môžu ísť ruka v ruke s lokálnou produkciou a podporou komunity. Sme preto nadšení, že nám umožnili nahliadnuť s Vyrobené na Slovensku do ich rodinnej dielne v malej obci Váhovce.

Spoločnosť Fusakle vznikla s myšlienkou obnoviť staré dobré slovenské remeselné zručnosti spojené s moderným dizajnom a prístupom. Tvrdá práca a inovatívne myslenie viedli k vývoju originálnych a kvalitných ponožiek, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vzormi a farbami. Každý vzor je precízne naprogramovaný do pletacích strojov, ktoré zohľadňujú veľkosť a zložitosť dizajnu. Počas výrobného procesu sa každá ponožka starostlivo kontroluje, aby splnila vysoké štandardy kvality. Fusakle sa neustále snažia inovovať a posúvať hranice v oblasti textilného priemyslu, pričom kladú dôraz na lokálnu produkciu a podporu komunity.

V našom reportážnom videu sa okrem iného dozviete aj to, že svoje dizajnové kúsky vyrábajú úplne od piky, radi tvoria motívy reflektujúce naše kultúrne dedičstvo a radi vám vyrobia ponožky podľa vášho návrhu a želania.

Vyrobené na Slovensku Redakcia

Autor článku Vyrobené na Slovensku Redakcia

U nás doma, na Slovensku, máme množstvo šikovných ľudí, ktorí svoju prácu robia poctivo a s láskouk tradíciám. Sme preto radi, že aj vďaka projektu Vyrobené na Slovensku môžeme spoločne objavovať lokálne klenoty a poodhaliť... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bankroty na Slovensku v júni: 24 firiem padlo, štátu dlhujú viac než 3 milióny eur

4. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Bankroty na Slovensku v júni: 24 firiem padlo, štátu dlhujú viac než 3 milióny eur

Na Slovensku za prvý polrok 2025 zbankrotovalo už 134 firiem, len v júni ich pribudlo 24. Najviac bankrotov hlási Bratislavský kraj, dlhy voči štátu presiahli tri milióny eur. Negatívny... celý článok

Nová KALKULAČKA od Sociálnej poisťovne: vypočítajte si odvody pre SZČO

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA od Sociálnej poisťovne: vypočítajte si odvody pre SZČO

Od 1. júla 2025 prichádza Sociálna poisťovňa s inovatívnym nástrojom pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) – online kalkulačkou, ktorá uľahčí výpočet povinnosti platiť sociálne... celý článok

4 nevýhody, o ktorých treba vedieť, ak niečo kupujete "na IČO"

23. 6. 2025 | Barbora Magočová

4 nevýhody, o ktorých treba vedieť, ak niečo kupujete "na IČO"

Ak podnikáte, možno pri nákupe niektorých vecí uvažujete, či si ich zaobstaráte ako bežný spotrebiteľ alebo ich kúpite tzv. na IČO. Nákup prostredníctvom s.r.o. či s využitím inej formy... celý článok

DPH registrácia po novom: Prísnejšie pravidlá, nový výpočet obratu a tisícové pokuty

16. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

DPH registrácia po novom: Prísnejšie pravidlá, nový výpočet obratu a tisícové pokuty

Od januára 2025 platia pre slovenských podnikateľov prísnejšie pravidlá registrácie na daň z pridanej hodnoty. Zmenil sa spôsob výpočtu obratu a pri oneskorení hrozia výrazné sankcie.... celý článok

Podnikatelia pozor! 5 zmien, ktoré sa chystajú v súvislosti s obchodným registrom

14. 5. 2025 | Barbora Magočová

Podnikatelia pozor! 5 zmien, ktoré sa chystajú v súvislosti s obchodným registrom

Slovenskí podnikatelia sa pomaly môžu začať pripravovať na ďalšie novinky. Tentoraz by sa mali týkať hlavne zápisov do obchodného registra. Oficiálne by sa mali ďalej zrýchľovať; spoločnostiam... celý článok