Smutná realita platov na Slovensku: Státisíce ľudí nezarábajú dosť na dôstojný život

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 8. 7. 2024
Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšou medzerou medzi zákonom garantovanou minimálnou mzdou a dôstojnou mzdou. Rozdiel dosahuje až 22 %, čo je jeden z najvyšších v EÚ. Poznáme minimálnu sumu, ktorú by mali Slováci zarábať, aby žili dôstojne.
Smutná realita platov na Slovensku: Státisíce ľudí nezarábajú dosť na dôstojný život

Zdroj: Shutterstock

Tisíckam Slovákov chýma každý mesiac niekoľko stoviek eur na to, aby mohli žiť dôstojný život. Upozorňuje na to denník Pravda, pričom sa odvoláva na výpočty Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce a holandskej Nadácie WageIndicator Foundation. Tie poukazujú na to, že súčasná minimálna mzda na Slovensku pokrýva len 78 percent základných výdavkov potrebných na dôstojný život. Ak chce človek pracujúci na Slovensku žiť slušne, mal by zarobiť aspoň 962 eur v hrubom.

Minister práce Erik Tomáš ešte na jar avizoval, že minimálna mzda bude na Slovensku rásť a má šancu pokoriť hranicu 1 000 eur už čoskoro. Zmenu však brzdí politické napätie v rámci vládnej koalície.

Minimálna mzda a dôstojný príjem sú rozdielne veci

Minimálna mzda na Slovensku nie je jednotná suma pre každého, ale sa líši podľa náročnosti práce. Napríklad, pri práci na najnižšom stupni náročnosti je zárobok v hrubom o 212 eur nižší ako potrebný na slušný život. V druhom stupni náročnosti práce je minimálna mzda 866 eur, čo je stále o 96 eur menej ako dôstojný príjem. Až v treťom stupni náročnosti práce, kde patria napríklad zdravotné sestry, zarobíte o 20 eur viac ako je hranica dôstojného príjmu.

Suma minimálneho mzdového nároku zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou pre príslušný stupeň:

STUPEŇSUMA MINIMÁLNEHO MZDOVÉHO NÁROKU
1750,00 eur za mesiac
2866,00 eur za mesiac
3982,00 eur za mesiac
41 098,00 eur za mesiac
51 214,00 eur za mesiac
61 330,00 eur za mesiac

Suma minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň za každú hodinu odpracovanú zamestnancom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín:

STUPEŇSUMA MINIMÁLNEHO MZDOVÉHO NÁROKU
14,310 eura za hodinu
24,977 eura za hodinu
35,644 eura za hodinu
46,310 eura za hodinu
56,977 eura za hodinu
67,644 eura za hodinu

Zdroj: Inšpektorát práce

Pravda na základe dát od odborárov tiež upozorňuje, že Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšou medzerou medzi zákonom garantovanou najnižšou mzdou a dôstojnou mzdou. Rozdiel dosahuje 22 percent. V horšej situácii sú v Európskej únii Lotyši, Chorváti, Portugalci, Gréci a Česi. Naopak, v Nemecku, Francúzsku a Holandsku sú minimálne zárobky vyššie ako dôstojná mesačná mzda. Poliaci, Maďari, Slovinci, Litovčania a Estónci majú, na rozdiel od Slovenska, minimálnu mzdu nad národnou hranicou dôstojnej minimálnej mzdy.

Minimálne mzdy na Slovensku patria medzi najnižšie v EÚ. V horšej situácii sú napríklad Maďari a Rumuni. Najvyššie minimálne mzdy v rámci EÚ majú v Luxembursku, Írsku, Holandsku a Nemecku.

Čistá mzdaHrubá mzda

Mzdová kalkulačka 2024

+
+

Ďalšie kalkulačky

Koľko ľudí na Slovensku má minimálnu mzdu

Podľa údajov zo Sociálnej poisťovne odhaduje INESS počet ľudí s minimálnou mzdou na približne 100 000. Z celkových 1,6 milióna zamestnancov, ktorí na Slovensku platia odvody, má vymeriavací základ pod alebo na úrovni minimálnej mzdy 215- tisíc ľudí. Sem však patria aj zamestnanci so skrátenými úväzkami, ktorých je približne 100 000. „Môžeme preto predpokladať, že za minimálnu mzdu pracuje približne 6 % slovenských zamestnancov,“ píšu analytici v článku

Podľa mzdových pásiem, ktoré monitoruje portál Platy.sk, má mzdu nižšiu ako 1 000 eur mesačne približne 12 % zamestnancov na Slovensku. 

Automat na minimálnu mzdu

Minister Erik Tomáš ešte na jar avizoval zmenu automatu minimálnej mzdy. Nový systém by mal stanoviť minimálnu mzdu na úroveň 60 percent priemernej mzdy, v súčasnosti je to 57 percent. Podľa tohto systému by minimálna mzda v roku 2026 mala dosiahnuť 920 eur a v roku 2027 sa priblíži k hranici tisíc eur.

Vláda, zamestnanci a zamestnávatelia už pri určovaní výšky minimálnej mzdy na rok 2024 preskočili automat keď sa dohodli na zvýšení minimálnej mzdy zo 700 na 750 eur. Nový automat na minimálnu mzdu má začať platiť už na jeseň tohto roka, no prijatie tohto zákona podľa neho zdržiava  koaličná SNS, ktorá si dala podmienku, že so zvyšovaním miezd príde aj zvyšovanie dôchodkov. Minister Erik Tomáš to vyhlásil v Rádiu Expres

„Nastavenie minimálnej mzdy, a to také, že ku koncu obdobia by mohla atakovať hranicu tisíc eur, je presne stanovené v programovom vyhlásení vlády, za ktoré hlasovala aj SNS. Potom si musím ako minister práce položiť otázku, že pokiaľ koalícia nie je schopná zahlasovať za vlastné programové vyhlásenie vlády, aký má zmysel?“ uviedol Tomáš.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

iness, minimálna mzda

Toto ste už čítali?

Letné brigády: V zahraničí si študenti vedia zarobiť aj trojnásobok. Nevyberajte len podľa platu

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Letné brigády: V zahraničí si študenti vedia zarobiť aj trojnásobok. Nevyberajte len podľa platu

Letné prázdniny prinášajú množstvo príležitostí na brigády, ktoré sú ideálne pre mladých ľudí a študentov na získanie pracovných skúseností, rozšírenie obzorov a zarobenie peňazí. Tento... celý článok

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

Pracujete a platíte dane? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa daňové zaťaženie pracujúcich na Slovensku zmenilo za posledné roky. Jozef Mihál, odborník na dane a bývalý minister práce,... celý článok

EÚ „zarezala“ obrovskú nespravodlivosť. Slovenskí zamestnávatelia to musia rešpektovať

20. 6. 2024 | Barbora Magočová

EÚ „zarezala“ obrovskú nespravodlivosť. Slovenskí zamestnávatelia to musia rešpektovať

Máte pocit, že je k vám zamestnávateľ nespravodlivý len preto, že máte iný politický názor, ste v odboroch alebo kvôli tomu, že ste žena? Kedy ide z jeho strany o protiprávne konanie... celý článok

Slováci uvidia od tohto dátumu viac peňazí na výplatných páskach

11. 6. 2024 | Natália Stašíková

Slováci uvidia od tohto dátumu viac peňazí na výplatných páskach

Od januára 2025 zamestnanci môžu očakávať zvýšenie čistej mzdy vďaka nárastu nezdaniteľného minima. Výšku nezdaniteľnej položky určuje výška životného minima.

Štát ukázal novú priemernú mzdu: Väčšina Slovákov ju nezarobí, ale platy rástli raketovo

4. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát ukázal novú priemernú mzdu: Väčšina Slovákov ju nezarobí, ale platy rástli raketovo

Reálne mzdy na Slovensku zaznamenali výrazný nárast, čo potvrdzujú čerstvé údaje Štatistického úradu SR za 1. štvrťrok 2024. Priemerná mzda dosiahla 1 447 eur, čo predstavuje medziročný... celý článok