Prídete o prácu, dostavíte sa na úrad práce, dostanete dávky a idete domov. Idete napríklad na dovolenku alebo si vybavíte resty, ktoré ste dlho odkladali. Žiadne pravidelné návštevy úradu, žiadne chodenie na pracovné pohovory, ktoré ani nezodpovedajú vášmu vzdelaniu, skúsenostiam alebo zázemiu. Takto po novom české úrady práce budú po novom pristupovať k nezamesnaným, píšu Peníze.cz.
„Ak ste si riadne platili sociálne poistenie, a teda máte nárok na dávky v nezamestnanosti, môžete čas medzi zamestnaniami využiť na oddych, starostlivosť o rodinu a zdravie. To je úplne legitímne. Úrad práce by počas tohto obdobia nemal bezdôvodne zaťažovať uchádzačov administratívnymi postupmi," hovorí generálny riaditeľ českého úradu práce Daniel Krištof.
Plánované zmeny majú začať fungovať v druhej polovici roka. Má to však jeden háčik.
Aby ste sa v prvých mesiacoch nezamestnanosti vyhli oku úradu, musíte patriť do tzv. bezrizikovej skupiny. „Na väčšinu nerizikových klientov by sa mal úrad práce intenzívnejšie zamerať až vtedy, ak si do piatich mesiacov nenájdu prácu. Teda pokiaľ klient sám nepožiada o pomoc," vysvetľuje Krištof.
Najrizikovejšia je staršia žena zo severu bez vodičského preukazu a e-mailu
Na druhej strane úrad bude intenzívnejšie pracovať s uchádzačmi, ktorí majú problém nájsť si zamestnanie do deviatich mesiacov od posledného zamestnania. Na začiatku ich rizikovosť určí niekoľko faktorov. V spolupráci s výskumníkmi z Masarykovej univerzity úrad vyvinul model, ktorý na základe dostupných údajov dokáže odhadnúť riziko, či si každý uchádzač nájde alebo nenájde prácu.
Rizikové faktory sú nasledovné:
- Predchádzajúca dlhodobá nezamestnanosť. Tí, ktorí mali v minulosti problémy s hľadaním práce, sú viac ohrození.
- Hľadanie práce v okrese, kde je klesajúci dopyt po práci. Zohľadňuje sa pritom, či sa v danom okrese zvyšuje alebo znižuje záujem o zručnosti uchádzača. Model ukázal, že najvyšší podiel rizikových klientov sa sústreďuje najmä v okrajových regiónoch na severe Česka.
- Dosiahol len základné vzdelanie. Vzdelanie je kľúčovým faktorom úspechu na trhu práce. Pri rozlišovaní evidovaných nezamestnaných podľa vzdelania je zrejmé, že úroveň vzdelania ovplyvňuje dĺžku evidencie - najkratšia je u uchádzačov s najvyšším vzdelaním a najdlhšia u uchádzačov so základným vzdelaním alebo bez vzdelania.
- Dĺžka zamestnania v trvalom pracovnom pomere. Čím dlhšie v ňom uchádzač pracuje, tým lepšie.
- Uchádzač nepracoval počas 60 dní pred začiatkom registrácie.
- Žiadateľ nemá vodičský preukaz. To však nemusí nevyhnutne znamenať, že riziko sa zníži ihneď po získaní vodičského preukazu.
- Žena: V prípade, že vodičský preukaz nie je vydaný, vodičský preukaz je vydaný na základe žiadosti o vodičský preukaz. Okrem rozdielov v odmeňovaní je pre ženy ťažšie nájsť si prácu. Muži zvyčajne zostávajú v evidencii uchádzačov o zamestnanie kratší čas. Muži a ženy s vysokoškolským vzdelaním sa však v dĺžke evidencie na úrade práce príliš nelíšia. Zdá sa, že vysokoškolské vzdelanie stavia mužov a ženy do rovnakej pozície.
- Vek uchádzača v čase registrácie. Podiel rizikových uchádzačov je relatívne stabilný až do veku 50 rokov. Riziko sa však výrazne zvyšuje vo vekovej skupine 55 až 65 rokov. Môže to byť spôsobené viacerými strategickými (očakávanie odchodu do dôchodku) a objektívnymi dôvodmi (napr. strata produktivity v dôsledku poklesu kognitívnych schopností a s tým súvisiaca znížená schopnosť prispôsobiť sa novým technológiám). Určitú úlohu zohráva aj diskriminácia zo strany zamestnávateľov.
- E-mail. Tí, ktorí nemajú e-mail, majú väčší problém so zamestnanosťou. To neznamená, že založením e-mailového konta riziko zmizne.
„Nájsť si prácu pre rizikovejšiu skupinu si často vyžaduje veľké štrukturálne zmeny, ako je rekvalifikácia, získanie vodičského preukazu alebo doplnenie digitálnych zručností. Zároveň musia absolvovať viac pohovorov a výberových konaní, aby si vôbec našli nejakú prácu. Keďže tieto aktivity trvajú dlhšie, je vhodné začať ich vykonávať hneď, ako je uchádzač o zamestnanie evidovaný a zorientoval sa na trhu práce," hovorí Daniel Krištof.
Odhaduje, že najohrozenejší klienti tvoria približne tretinu všetkých ľudí evidovaných na úradoch práce.
Nie je to nálepka, hovorí úrad
„Ak chceme cielenejšie využiť kapacity zamestnancov úradu, je vhodné zamerať sa predovšetkým na uchádzačov o zamestnanie, u ktorých je vysoké riziko, že si do deviatich mesiacov nenájdu prácu. Rizikové faktory sú dlhodobo stabilné a v čase evidencie dobre známe, preto nie je dôvod intenzívnu prácu s uchádzačom akokoľvek odkladať," tvrdí riaditeľ úradu práce.
Vybraní poradcovia úradu budú vyškolení na prácu so segmentáciou klientov. „Klient má právo na informácie, na to, aby poznal svoju situáciu, možné riziká a vedel, aké sú jeho možnosti. Informácie musia byť podané zrozumiteľne, dôležité je venovať čas vysvetleniu a zodpovedaniu všetkých otázok, ktoré klient má," sľubuje Krištof.
Povedal, že špeciálne vyškolení úradníci môžu ľuďom vysvetliť, že riziko nie je "nálepka" alebo trvalá nálepka, ale slúži na pochopenie problému a stanovenie účinného postupu. Mali by tiež ľuďom povedať, že ich stav sa dá zvládnuť a že existuje mnoho spôsobov, ako posilniť svoje postavenie na trhu práce a nájsť si dobrú prácu.
„O nastavení optimálneho postupu pre poradcov sme diskutovali s poprednými odborníkmi a tiež s vybranými klientmi a výsledok sme prerokovali aj na poradnom zbore," zdôrazňuje riaditeľ Krištof.
Pripravuje sa aj vyššia podpora
Poslanci v Česku by mali tento rok rozhodovať aj o zmenách v dávkach v nezamestnanosti. V prvých mesiacoch bez práce sa má podpora výrazne zvýšiť - na 80 percent pôvodnej mzdy (na Slovensku je to 50 % z denného vymeriavacieho základu, pozn.red.). Na druhej strane, pri dlhšom období nezamestnanosti bude nižšia.
„Súčasné nastavenie systému dávok v nezamestnanosti stavia ľudí do situácie, keď je pre nich ťažké plniť si svoje záväzky. Preto zostávajú vo svojich súčasných zamestnaniach, aj keď nemusia byť úplne spokojní," hovorí minister práce Marian Jurečka.
Podľa neho je potrebné rozhýbať trh práce a povzbudiť ľudí, aby si hľadali novú prácu, nebáli sa zmeny a zároveň vedeli, že sa o nich štát na určitý čas postará. Viac ľudí na trhu práce pomôže aj zamestnávateľom, ktorí si budú môcť lepšie vyberať medzi uchádzačmi.
Medzi hlavné zvažované zmeny patrí okrem zvýšenia dávok v nezamestnanosti aj zrušenie sankcií za odchod zo zamestnania na dohodu, atraktívnejšia podpora rekvalifikácie a posunutie veku štátnej pomoci.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz. Ďalšie články autora.