Podcast: Aké poznáme osobnosti investorov?

Redakcia | rubrika: Článok | 2. 11. 2022
Výsledok investovania nezávisí len na tom, aké karty dostanete, ako s nimi budete hrať, ale zaváži aj to, akým typom hráča ste. Hoci investovaní nie je o šťastí, je to vždy do istej miere aj o risku. Práve to, aký sme investori rozhoduje o tom, akú hru s financiami rozihráme. Nie je nič horšie, ako keď si vyberieme štýl investovania, ktorý nezodpovedá nášmu presvedčeniu.
Podcast: Aké poznáme osobnosti investorov?

Zdroj: Shutterstock

Najprv by ste mali vedieť, kto ste

Predtým, ako čo i len jedno euro nasmerujete na investície, je dobré vedieť, akým typom investora ste. Štandardne sa delia investori na konzervatívnych a dynamických. Avšak toto rozdelenie je príliš hrubé a neadekvátne.

Matúš Kuchálik v podcaste, ktorý pripravil pre peniaze.sk rozdeľuje omnoho viac typov investičných charakterov.

  1. Trendy investor
  2. Opatrný investor
  3. Follower
  4. Naj investor
  5. Nezávislý investor
  6. Confidento investor

Vypočujte si podcast a dozviete sa, kam patríte vy.  Každý typ investoramá totiž svoje výhod aj nevýhody. Pravdou však je, že investorom sa človek nerodí, ale stáva. Teda ak ste niektorým typom investora, napríklad vzdelávaním sa môžete priblížiť k inému typu, ktorý omnoho lepšie neskôr naplní vaše túžby, ktoré očakávate od peňazí. 

Ani Slováci nemusia byť konzervatívni 

O našej krajine koluje presvedčenie, že je domovom konzervatívnych investorov. Možno aj preto, že málo veríme volatilnejším aktívam. Do akcií podľa prieskumu investuje stále málo ľudí, len približne 11 % Slovákov, a aj to len čiastkovo.

Dôvodom je obava zo straty peňazí, nízka informovanosť o téme, ale aj neochota počkať si na výnosy a investovať dlhšie obdobie, napriek tomu, že potenciál zaujímavého zhodnotenia akciových investícií sa zvyšuje so schopnosťou sporiteľa vytrvať. Takže k akciám majú sklony dynamickejší investori, ktorí majú radi nielen dianie na svetových trhoch, ale často majú aj pozitívny vzťah k firme, ktorej akcie kupujú.  

Ak viete kto ste, nebudete panikáriť 

Jedným zo základných pravidiel investovania je schopnosť odolávať panike. Výkyvy sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja na trhu, pričom predstavujú investičnú príležitosť. Podľa Vargu, vedúceho riadenia investícií v 365.invest. je práve teraz vhodné začať s nákupom akcií, ak tak investori neurobili doteraz. Nákupy v prípade väčšej investovanej sumy odporúča rozfázovať v priebehu roka do niekoľkých častí a nechať úspory pracovať v dlhodobom horizonte.

Druhou osvedčenou stratégiou, ktorá nenarúša mesačný rozpočet sporiteľov, je pravidelné dlhodobé investovanie. „Mnoho sporiteľov, či už v podielových alebo v dôchodkových fondoch, sa pri dlhodobom sporení nachádza na začiatku investičného horizontu a poklesy trhu môžu hrať v ich prospech, ak sporia pravidelne, vďaka čomu zmierňujú krátkodobé výkyvy. Počas poklesu trhu nakupujú aktíva lacnejšie a pri opätovnom stúpaní zarábajú,“ vysvetľuje Varga.  Každý typ investora si teda nájde svoju cestu k úspechu v investovaní. 

Investujte pre radosť

Ak viete, aký typ investora ste, tak omnoho ľahšie budete dodržiavať stratégiu aj investičný horizont. Lepšie si vyberiete aj aktíva, z ktorých budete mať radosť. Navyše s investovaním je to tak trochu ako so štúdium na škole. Začínate s jedným titulom a skončiť môžete aj s iným.  

 „U dynamickejších, a teda rizikovejších investorov je vysoký predpoklad, že dokážu odolávať aj prudkému nárastu inflácie, aký môžeme v súčasnosti registrovať,“ dodáva Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. 

Vaše návyky, ciele aj plány, ako aj investorská osobnosť sa môžu časom meniť. No investujte vždy len tak, aby v danom momente bola s investíciou spokojná vaša osobnosť. Inak investícia nemusí vôbec dopadnúť dobre. Naopak, ak budete vyberať investície k typu investora aký ste, korunovácia v podobe zhodnotenia sa skôr či neskôr dostaví. Pretože budete hrať podľa nastavených pravidiel a nespravíte žiadne unáhlené závery.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ako investovať, podcast

Toto ste už čítali?

Slováci môžu získať milióny eur. 10 najlepších grantov na výskum a inovácie

27. 5. 2024 | Redakcia

Slováci môžu získať milióny eur. 10 najlepších grantov na výskum a inovácie

10 grantov na rok 2024, o ktoré môžu žiadať školy, vedci, ale aj malé, stredné či veľké podniky.

Seniori majú nízky dôchodok, ale často nasporené tisíce. Ako sú na tom s finančnou gramotnosťou?

24. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Seniori majú nízky dôchodok, ale často nasporené tisíce. Ako sú na tom s finančnou gramotnosťou?

Finančná gramotnosť medzi seniormi sa postupne zlepšuje, no stále pretrvávajú značné rozdiely medzi rôznymi vekovými skupinami. Zatiaľ čo päťdesiatnici sú otvorenejší moderným formám... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

15. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

Jack Dorsey, spoluzakladateľ Twitteru a veľký priekopník kryptomien, tvrdí, že hodnota Bitcoinu prerazí strop v podobe milióna dolárov. Za jeho názorom je naozaj dobrý dôvod.

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok