Podcast: Aké poznáme osobnosti investorov?

Redakcia | rubrika: Článok | 2. 11. 2022
Výsledok investovania nezávisí len na tom, aké karty dostanete, ako s nimi budete hrať, ale zaváži aj to, akým typom hráča ste. Hoci investovaní nie je o šťastí, je to vždy do istej miere aj o risku. Práve to, aký sme investori rozhoduje o tom, akú hru s financiami rozihráme. Nie je nič horšie, ako keď si vyberieme štýl investovania, ktorý nezodpovedá nášmu presvedčeniu.
Podcast: Aké poznáme osobnosti investorov?

Zdroj: Shutterstock

Najprv by ste mali vedieť, kto ste

Predtým, ako čo i len jedno euro nasmerujete na investície, je dobré vedieť, akým typom investora ste. Štandardne sa delia investori na konzervatívnych a dynamických. Avšak toto rozdelenie je príliš hrubé a neadekvátne.

Matúš Kuchálik v podcaste, ktorý pripravil pre peniaze.sk rozdeľuje omnoho viac typov investičných charakterov.

  1. Trendy investor
  2. Opatrný investor
  3. Follower
  4. Naj investor
  5. Nezávislý investor
  6. Confidento investor

Vypočujte si podcast a dozviete sa, kam patríte vy.  Každý typ investoramá totiž svoje výhod aj nevýhody. Pravdou však je, že investorom sa človek nerodí, ale stáva. Teda ak ste niektorým typom investora, napríklad vzdelávaním sa môžete priblížiť k inému typu, ktorý omnoho lepšie neskôr naplní vaše túžby, ktoré očakávate od peňazí. 

Ani Slováci nemusia byť konzervatívni 

O našej krajine koluje presvedčenie, že je domovom konzervatívnych investorov. Možno aj preto, že málo veríme volatilnejším aktívam. Do akcií podľa prieskumu investuje stále málo ľudí, len približne 11 % Slovákov, a aj to len čiastkovo.

Dôvodom je obava zo straty peňazí, nízka informovanosť o téme, ale aj neochota počkať si na výnosy a investovať dlhšie obdobie, napriek tomu, že potenciál zaujímavého zhodnotenia akciových investícií sa zvyšuje so schopnosťou sporiteľa vytrvať. Takže k akciám majú sklony dynamickejší investori, ktorí majú radi nielen dianie na svetových trhoch, ale často majú aj pozitívny vzťah k firme, ktorej akcie kupujú.  

Ak viete kto ste, nebudete panikáriť 

Jedným zo základných pravidiel investovania je schopnosť odolávať panike. Výkyvy sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja na trhu, pričom predstavujú investičnú príležitosť. Podľa Vargu, vedúceho riadenia investícií v 365.invest. je práve teraz vhodné začať s nákupom akcií, ak tak investori neurobili doteraz. Nákupy v prípade väčšej investovanej sumy odporúča rozfázovať v priebehu roka do niekoľkých častí a nechať úspory pracovať v dlhodobom horizonte.

Druhou osvedčenou stratégiou, ktorá nenarúša mesačný rozpočet sporiteľov, je pravidelné dlhodobé investovanie. „Mnoho sporiteľov, či už v podielových alebo v dôchodkových fondoch, sa pri dlhodobom sporení nachádza na začiatku investičného horizontu a poklesy trhu môžu hrať v ich prospech, ak sporia pravidelne, vďaka čomu zmierňujú krátkodobé výkyvy. Počas poklesu trhu nakupujú aktíva lacnejšie a pri opätovnom stúpaní zarábajú,“ vysvetľuje Varga.  Každý typ investora si teda nájde svoju cestu k úspechu v investovaní. 

Investujte pre radosť

Ak viete, aký typ investora ste, tak omnoho ľahšie budete dodržiavať stratégiu aj investičný horizont. Lepšie si vyberiete aj aktíva, z ktorých budete mať radosť. Navyše s investovaním je to tak trochu ako so štúdium na škole. Začínate s jedným titulom a skončiť môžete aj s iným.  

 „U dynamickejších, a teda rizikovejších investorov je vysoký predpoklad, že dokážu odolávať aj prudkému nárastu inflácie, aký môžeme v súčasnosti registrovať,“ dodáva Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. 

Vaše návyky, ciele aj plány, ako aj investorská osobnosť sa môžu časom meniť. No investujte vždy len tak, aby v danom momente bola s investíciou spokojná vaša osobnosť. Inak investícia nemusí vôbec dopadnúť dobre. Naopak, ak budete vyberať investície k typu investora aký ste, korunovácia v podobe zhodnotenia sa skôr či neskôr dostaví. Pretože budete hrať podľa nastavených pravidiel a nespravíte žiadne unáhlené závery.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ako investovať, podcast

Toto ste už čítali?

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok