Podcast: Emočná odolnosť investorov. Ako neprichádzať o peniaze kvôli pocitom?

Redakcia | rubrika: Článok | 17. 10. 2022
Investovanie je tak trochu ako poker. Je potrebné mať istú mieru šťastia, ale základom úspechu sú pravidlá. Ak pri pokri prejavíte emócie, tak je viac ako isté, že prehráte aj nohavice. No a niečo podobné platí aj na burze. Poker face sa vám preto zíde nielen v kasíne, ale aj v serióznom svete investícií.
Podcast: Emočná odolnosť investorov. Ako neprichádzať o peniaze kvôli pocitom?

Zdroj: Shutterstock

Emócie sú silnejšie ako racionálne argumenty

Človek je emocionálny tvor. S tým neurobíme nič, ale s čím môžeme pohnúť je to, ako budeme emócie spracovávať a pracovať s nimi. Každého zdvihne zo stoličky, ak sa tešíte z dobrej investíciea zrazu vám kamarát povie, že on spravil niekoľkonásobne vyšší výnos ako vy.  

Rovnako tak nami lomcujú emócie, ak nám všetci hovorili, že len investovanie ochráni peniaze pred infláciou a my sa zrazu pozeráme, že na investičnom účte nám z majetku odjedá nielen inflácia, ale aj červené čísla klesajúcich indexov. Ako sa teda rozhodovať v situácii, keď nám emócie radia: „Zachráň, čo môžeš?“

Pre úspešných investorov nie sú podstatné emócie, ale aktuálne ekonomické faktory ako inflácia či rozhodnutia centrálnych bánk ohľadom ďalšieho nastavenia menovej politiky. A napríklad mal by vedieť, že lokálny geopolitický konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou má mať na trhy len dočasný vplyv a po takomto type udalostí totižto dochádza z historickej perspektívy prevažne k jeho rastu.

Áno, presne takéto sú pravidlá investovania. No a kto použije namiesto nich pocity a emócie, tak obvykle len príde o peniaze.  

Geopolitický konflikt (lokálny charakter)

V deň vypuknutia

1 mesiac

1 rok

Kórejská vojna

-12,00%

+9,1%

+26,3%

Vojna v Afganistane

-0,7%

+5,9%

-16,8%

Vojna v Iraku

+2,3%

+5,5%

+22,0%

Ako sa racionálne rozhodovať?

Veľmi pekný príklad racionálneho investičného rozhodovania možno vidieť na súčasnej inflácii. Emócie nám radia, aby sme riskovali, aby sme kapitál presunuli z menej ziskových fondov do kryptomien, prípadne nakupovali kovy, pretože určite pôjdu hore.

To všetko sú emocionálne rozhodnutia. Pozrieme sa však na infláciu racionálne. Veľkú mieru zodpovednosti nesie vojna za našimi hranicami, ktorá vyhnala do neba ceny niektorých komodít, hlavne tých energetických.

Časť zodpovednosti nesú aj problémy v dodávateľských reťazcoch po ústupe pandémie Covid-19. Nesmieme taktiež zabúdať na veľké množstvo novo vytlačených peňazí po začiatku pandémie. Od roku 2020 sa vytlačilo až 20 % nových eur.

Tieto peniaze sa použili na zníženie dopadov pandémie, ale o dva roky sa nám to vracia ako bumerang. Kam až inflácia porastie nie je isté, každopádne medzimesačný vývoj naznačuje, že rast cien spomaľuje.

V každej hrozbe leží skrytá príležitosť a tá súčasná priamo bije do očí. Ešte koncom roka sa investori sťažovali, že sú ceny akcií na maximách a je len otázkou času, kedy dôjde k prepadu. Teraz je prepad tu a maximá sú minulosťou. Kedy inokedy teda začať nakupovať, než práve vo chvíli, ako je tá súčasná?!

Je však mizivá pravdepodonosť, že netrafíte presné dno. Pri investovaní preto treba počítať s tým, že akcie ešte stále môžu klesať. No vy už viete, že potrebujete  nespanikáriť. Pretože raz pôjdu hore a inflácia poklesne, keď pominú dôvody, ktoré ju spôsobujú. 

Nebojte sa výkyvov, sú dobré pre peniaze

Kolísavosť je prirodzenou súčasťou všetkých burzových investícií. Nie je potrebné sa kvôli nej príliš vzrušovať a poklesy treba prečkať s poker face. Nárasty aj poklesy patria k prirodzenému vývoju na trhoch a zvyčajne prichádzajú v určitých vlnách. 

Investori by preto s nimi mali počítať a zachovať si v takýchto situáciách chladnú hlavu. Navyše. Ak máte zakúpené podiely a ich hodnota klesá, nič sa nedeje. Stále máte rovnaký počet podielov. Stačí iba počkať, kým sa ich cena opäť zdvihne.

Problém však je, ak podiely predáte v tomto poklese, pretože sa bojíte, aby ich hodnota ešte viac neklesla. No ak podiely nepredáte, stratu nezrealizujete a počkáte si na lepšie obdobie. Ktoré zaručene príde.

Ako byť odolným investorom a nerobiť v investovaní zbytočné chyby? Ako sa vyhnúť tomu, aby na nás zaútočili emócie a my sme si zbytočne pokazili investičný horizont alebo stratégie? Ako sa správne zorientovať a ako s emóciami pracovať, aby sme kvôli unáhleným rozhodnutiam zbytočne nehazardovali? Presne o tom a o praktických radách je náš nový podcast. 

 

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok