Technická analýza - chartpatterns

Peter Šaro | rubrika: Článok | 14. 6. 2010
Prostredníctvom technickej analýzy dostávate ako obchodník informácie o nákupných a predajných signáloch v akciách, ktoré obchodujete. Základom technickej analýzy sú chartpatterns – formácie na grafoch.
Technická analýza - chartpatterns

Zdroj: Shutterstock

Pre mnohých ľudí, najmä investorov vychádzajúcich pri svojich investičných rozhodnutiach z fundamentálnej analýzy, predstavuje uskutočňovanie obchodov čisto na základe študovania grafov nezodpovedné hazardovanie s peniazmi. Faktom však zostáva, že mnohí extrémne úspešní obchodníci s akciami využívajú fundamentálnu analýzu len ako dôvod pre obchodovanie akcie v tom ktorom sektore, avšak pre samotné ceny na vstup a výstup z pozície sa pozerajú na grafy.

Skúsení obchodníci zameriavajú svoju pozornosť na košík 10 – 15 akcií, v ktorých sa snažia nájsť tieto grafové formácie a až potom vstupujú do pozícií. Tieto chartpatterns sa dajú objaviť na grafoch nastavených na hociktoré časové obdobie, preto je dôležité používať na platforme viaceré časové obdobia pre grafy, pretože sa tým zvyšuje šanca pre objavenie konkrétneho nastavenia. V tomto článku sa zameriame na základné chartpatterns :

  • head and shoulders – hlava a ramená,
  • cup and handle – šálka a rúčka,
  • ascending a descending triangle – rastúci a klesajúci trojuholník,
  • consolidation pattern – konsolidačný obrazec.

Head and Shoulders

Tento pattern patrí do rodiny obratových nastavení. Teda v prípade rastu ceny akcie dochádza v rámci tohto nastavenia k obratu smerom k poklesu ceny, obchodník sa pri sledovaní grafu pripravuje na realizáciu short operácie (tá je zisková pri poklese ceny akcie). Naopak pri obrátenej Head and shoulders.

Obr. č. 1.: Head and Shoulders a obrátená Head and Shoulders
1.jpg

V prvej časti akcia po decentnom náraste v cene dosiahne čiastkovú resistance – oblasť predávajúcich. V rámci oddychu dochádza k miernemu poklesu v cene. Tak sa vytvorí prvé rameno - ľavé. Po oddychu sa akcia opäť preberie k životu a dosiahne vyššiu cenu ako pri ľavom ramene. Táto vyššia cena však zároveň predstavuje maximum, ktoré už akcia neprekoná – hlava. Pravé rameno predstavuje posledný pokus kupujúcich priviesť akciu na stúpajúci trend. Akcia však už nie je schopná vyššej ceny ako hlava, kupujúci sa takzvane vysušili (dry out). Indikátorom pre vstup do short pozície je prelomenie takzvanej neckline – cenová úroveň, na ktorú padla cena po prvom ramene a hlave (viď obrázok č.1.). Vstup do pozície je len prvá časť obchodu. Je dôležité vedieť, kde z nej vystúpiť. V tomto prípade je to vzdialenosť medzi hlavou a neckline. Tak ako pri každom nastavení, aj v tomto prípade existuje obrátený variant – viď pravú časť obrázku č. 1. V tomto prípade obchodníci nakupujú pri prelomení neckline.

Cup and Handle

Obr. č. 2.: Cup and Handle
2.png

Tento pattern sa zvyčajne objavuje pri akciách, ktorým predchádzal veľmi silný pohyb v cene smerom nahor. Cup – šálka sa vytvorí v rámci oddychu v cene akcie a následnom opätovnom záujme zo strany kupujúcich. Handle – rúčka je posledný ústup v cene, ktorý by nemal presiahnuť tretinu hĺbky šálky. K uskutočneniu obchodu dochádza v momente, keď sa cena vráti späť k resistance a prerazí ju s výrazným nárastom v množstve zobchodovaných účastín danej akcie. Cieľom, ktorý sa sleduje pri tomto nastavení, je hĺbka šálky.

Ascending triangle

Pri vysledovaní tohto nastavenia nám veľmi pomôže nakresliť si jednoduché čiary priamo do grafu. Prvou čiarou je resistance – cenová úroveň, nad ktorú sa cena akcie nedokáže dostať. Druhou čiarou je support – postupne rastúca čiara indikujúca zvyšujúci záujem kupujúcich o danú akciu. Momentom vstupu do pozície je prerazenie resistance úrovne spolu s výrazným nárastom v množstve zobchodovaných účastín. Sledovaným cieľom obchodu je výška trojuholníka. Tie isté pravidlá v opačnom garde sa sledujú pri descending triangle.

Obr. č. 3.: Ascending a descending triangle
3.png

Consolidation pattern

Akcia sa po silnom pohybe smerom nahor alebo nadol dostáva do oblasti konsolidácie, v ktorej sa môže pohybovať niekoľko dní, týždňov až mesiacov. Z takejto situácie ťažia najmä obchodníci zameraní na scalping obchodovanie (viď článok Obchodovanie s akciami         verzus investovanie do akcií). Snažia sa nakupovať čo najbližšie pri spodnej cenovej hranici, support, a predávať na resistance úrovni. Naopak pre short operácie. V momente, keď dôjde k prerazeniu resistance, stáva sa z nej support a naopak.

Obr. č. 4.: Consolidation pattern

4.png

Slovo na záver – vysvetliť tieto chartpatterns nie je zložité. Čo však odlišuje skúseného obchodníka od začiatočníka je schopnosť odhaliť tieto nastavenia v procese ich vzniku a správne načasovanie vstupu do pozície. Ako aj rýchly výstup z pozície v prípade, že tieto nastavenia nevyjdú tak, ako obchodník očakával.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok