Ako investujú najbohatší Slováci? Môžete investovať s nimi

Redakcia | rubrika: FINMARKET | 18. 8. 2023
V snahe prekonať infláciu začali aj konzervatívnejší investori obracať každé euro trikrát, kým ho nasmerujú do aktív, s cieľom získať reálne zhodnotenie. Úspech investorov spočíva v tom, že majú nos na investičné príležitosti a objavujú aj nové formy investovania. Tými sa zdajú byť aktuálne private equity fondy.
Ako investujú najbohatší Slováci? Môžete investovať s nimi

Zdroj: Shutterstock

Investície do súkromného sektora

Investície do private equity možno považovať za investície do súkromných spoločností, avšak nejde o spoločnosti obchodované na burze. Zjednodušene povedané, prostredníctvom private equity fondu posielate kapitál priamo do základného imania spoločnosti.

To so sebou prináša samozrejme isté špecifické riziká, ktoré sú ale vyvážené stabilnejším zhodnotením ako na akciovom trhu. Investičné stratégie takýchto fondov nie sú zviazané ani toľkými pravidlami ako klasické fondy, čo tiež prináša o čosi vyššie riziko, zároveň však aj potenciálne vyššie výnosy.

Benefitom takéhoto investovania je, že veľkí investori sa často stávajú rozhodujúcimi spolumajiteľmi podnikov s možnosťou zásadne ovplyvňovať ich smerovanie. Zároveň môže ísť aj o investície do minoritných podielov alebo do začínajúcich spoločností, teda takzvaný venture capital.

Privátnemu investovaniu fandí čoraz viac Slovákov

Private equity je alternatívny druh investície, ktorý sa stáva čoraz populárnejším. „V nasledujúcich rokoch vidím veľký potenciál v investovaní do private equity. Určite je to vhodná alternatíva, ako zhodnotiť voľné prostriedky. Private equity totiž, na rozdiel od akcií, nepodlieha cyklickým výkyvom. Analytické spoločnosti predpokladajú skokový nárast investícií v tejto oblasti. Nielen ja osobne, ale aj klienti v našej banke upriamujeme pozornosť na túto oblasť,“ hovorí riaditeľka J&T BANKY na Slovensku Anna Macaláková.

Spoločnosť Deloitte konštatuje, že odvetvie private equity zaznamenáva zlaté časy a za jeho dynamickým rastom stojí schopnosť vytvoriť dlhodobú hodnotu, posilniť reálnu ekonomiku a proti turbulenciám aj odolná finančná návratnosť.

„Investícia prostredníctvom private equity fondu je rozumným investičným riešením práve v dobe vysokej inflácie. Keďže nepodlieha výkyvom cien tak ako akcie, neprichádza k medvediemu ani k býčiemu trhu, investície prostredníctvom private equity dokážu efektívne ochrániť hodnotu majetku pri atraktívnom možnom výnose,“ dodáva Macaláková.

Investičné príležitosti, o ktorých sa bežne nehovorí

Na celej planéte je práve podnikateľský sektor odvetvím, ktoré vytvára finančný zisk. Na trhu je však potrebné vyhľadať spoločnosti s najväčším potenciálom rastu a rozvoja.

Preto je dôležitý výber dobrého private equity fondu, o ktorý sa starajú profesionáli. Manažéri investujú financie vysoko odborne a napríklad pri výbere fondu J&T ARCH INVESTMENTS máte svoje peniaze v rovnakom fonde ako napríklad Patrik Tkáč.

Fond J&T ARCH INVESTMENTS ponúka na Slovensku možnosť investovania do private equity už niekoľko rokov. Jeho majetok presiahol 1,5 miliardy eur.

Rovnako ako svetové private equity fondy funguje na princípe investícií do podielov firiem. Tvoria ho projekty späté so skupinou J&T, pričom využíva viac ako 25-ročné skúsenosti pôsobenia na finančných trhoch.  Vo fonde majú prostriedky zainvestované nielen investori, ale dokonca aj spoluzakladatelia a partneri J&T. Investori fondu tak spoluinvestujú s majiteľmi J&T do rovnakých projektov a investičných príležitostí. 

„Dôležité je, že vďaka tomuto investičnému partnerstvu majú investori možnosť podieľať sa na investičných príležitostiach, ku ktorým by inak na bežnom trhu nemali prístup. Súčasťou fondu sú aj spoločnosti, ktoré nie sú verejne obchodovateľné a investori tak môžu byť súčasťou ich úspechu,“ vysvetľuje Macaláková

S likviditou mať problém nebudete

Výhodou investovania do private equity fondu J&T ARCH INVESTMENTS je aj vysoká miera likvidity. Zabezpečená je tým, že fond síce neinvestuje do firiem, ktoré sú na burze, ale samotný je obchodovaný na Burze cenných papierov v Prahe.

Prednosťou je, že cena investičných akcií fondu je daná očakávaniami trhu, transakcia prebehne bez čakania na termín spätného odkupu a bez prípadných výstupných zrážok. 

Výhodou fondu je navyše jeho investičná filozofia, keď je postavený tak, že portfólio nebude musieť odpredávať pod cenu len preto, že sa fondu končí obdobie, na ktoré bol založený. Investície môže fond držať tak dlho, kým mu budú prinášať výnos alebo kým nenájde inú investíciu, ešte výhodnejšiu. Takže máte istotu, že sa k svojim peniazom dostanete vždy, keď to budete potrebovať. Samozrejme aj s patričným zhodnotením.

Články v rubrike FINMARKET pripravujeme v spolupráci s obchodnými partnermi a na mieru spoločnostiam, ktoré chcú zoznámiť čitateľov  so svojimi produktmi alebo službami.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok