Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Redakcia | rubrika: Článok | 7. 2. 2023
Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov a aj investorov. Donedávna prosperujúci a mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci trh NFT teraz klesá. Medziročne klesol o 76 %. Čo sú to NFT a v čom spočíva investovanie do nich?
Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Zdroj: Shutterstock

Vysvetlenie pojmu NFT a záujmu investorov

NFT je skratkou pre Non-Fungible Token, čiže nezameniteľný token. Je to jedinečné digitálne aktívum, ktoré predstavuje vlastníctvo konkrétneho predmetu, napríklad umeleckého alebo zberateľského diela. Taktiež môže ísť o „vstupenku” na koncert, do klubu alebo inej uzavretej skupiny. Na rozdiel od kryptomien, ktoré sú zameniteľné, NFT sú jedinečné a unikátne, čo znamená, že ich nemožno zameniť za iné tokeny rovnakej hodnoty.

Investori nakupujú NFT z mnohých dôvodov. Niektorých motivuje záujem vlastniť podkladové (fyzické) aktívum, zatiaľ čo iní môžu hodnotu aktíva vnímať v samotnom fakte, že bolo tokenizované do NFT. Ďalší môžu túto investíciu vnímať ako spôsob dozvedieť sa viac o technológii blockchain a postúpiť tak o krok bližšie k pochopeniu kryptomien.

Najdrahšie predané NFT

Aj keď väčšinu rebríčka najdrahších NFT tvoria individuálni kupci, zatiaľ najdrahší token má majiteľov viacerých. Ide o „The Merge“, za ktorý takmer 30 000 zberateľov zaplatilo dokopy 97,8 milióna dolárov.

Druhé miesto patrí dielu „Everydays: the First 5000 Days“. Túto koláž 5 000 digitálnych obrázkov vytvoril Mike Winkelmann, známy pod prezývkou Beeple. Jeho nový vlastník zaň zaplatil vyše 69 miliónov dolárov. Stalo sa tak najdrahším NFT, aké bolo kedy predané jedinému majiteľovi.

Medzi ďalšie známe NFT patria:

  • „CryptoPunk #7804“ – je jedným z deviatich „mimozemských“ CryptoPunkov s čiapkou, fajkou a okuliarmi. 11. marca 2021 sa predal za 7,57 milióna dolárov. Dnes za neho majiteľ pýta v prepočte približne 15 miliónov eur.
  • „Bored Ape Yacht Club“ – tento projekt NFT bol na prelome rokov 2020 a 2021 virálnou senzáciou, pričom jednotlivé NFT sa predávali za desiatky tisíc dolárov.
  • „Mars House“ token – predstavuje vlastníctvo virtuálneho domu na blockchainovej platforme Decentraland a v roku 2021 sa predal za viac ako 500 000 dolárov.

Najčastejšie negatíva spájané s NFT

Trh s NFT sužuje viacero obáv. Ku najčastejším otázkam patria obavy o bezpečnosť, etiku a celkovú udržateľnosť. Energetická náročnosť spojená s procesom razenia, nákupu a predaja negatívne vplýva na životné prostredie. Tieto činnosti tak prispievajú k rastúcej uhlíkovej stope blockchainového priemyslu.

Otázky o etike NFT vyvolali obavy tvorcov a umelcov z toho, že ich diela sú komodifikované a predávané za účelom zisku bez ich súhlasu. Problémy súvisiace s duševným vlastníctvom môžu vyústiť do právnych sporov s negatívnym dôsledkom pre tvorcov aj kupujúcich.

Trh s NFT ďalej zožal kritiku aj za to, že udržiava exkluzivitu a elitárstvo, nakoľko len malý počet hráčov môže mať významný vplyv na cenu a likviditu NFT. Trh je tak náchylný na trhovú manipuláciu.

V súčasnosti zároveň existuje len obmedzený sekundárny trh, čo investorom sťažuje predaj alebo obchodovanie. Môže tak zvýšiť riziko investície a sťažuje realizáciu potenciálneho zisku. Všetky tieto faktory robia z trhu NFT mimoriadne náročnú a nepredvídateľnú investíciu.

Okrem toho došlo aj ku početným hackerským útokom na NFT alebo ich krádeže, ktoré viedli ku stratám miliónov eur.

Sú NFT vhodné pre malých investorov?

Počiatočný ošiaľ okolo NFT vytlačil u mnohých cenu vysoko. Možnosť rýchleho zhodnotenia peňazí tak zlákala mnohých investorov či špekulantov. „Malí“ investori by preto mali pozorne zvážiť, či na trh s NFT vstúpia, alebo počkajú, kým sa nestane etablovanejším a transparentnejším. Pozor by si mali dať najmä z týchto dôvodov:

  • Trh NFT je veľmi špekulatívny a volatilný. Ceny môžu rýchlo a nepredvídateľne kolísať. To z neho robí rizikovejšiu investíciu v porovnaní s etablovanejšími trhmi.
  • Trh NFT je stále relatívne nový a neprebádaný, s obmedzenými historickými údajmi a nedostatočnou reguláciou, čo môže malým investorom sťažovať správne zhodnotenie potenciálnych rizík a výnosov z investovania do NFT. To zároveň sťažuje ochranu investorov pred podvodnými alebo zlomyseľnými subjektmi.
  • Mnohé NFT predávajú umelci alebo tvorcovia, ktorí majú obmedzené skúsenosti na finančnom trhu, čo znižuje ich schopnosť posúdiť hodnotu predávaného NFT.
  • Trhu s NFT dominuje malý počet veľkých hráčov a inštitúcií, čo môže tým menším znížiť konkurencieschopnosť a zisky z ich investícií.

S ošiaľom okolo nového prichádzajú aj bubliny, a teda umelé nadhodnotenie aktív. Cena rastie pre ochotu kúpiť. Kupec je tak často motivovaný iracionálne. Zo strachu z premeškania kúpi aj za cenu, za ktorú už dané aktívum nebude nikdy schopný predať.

Aj keď NFT so sebou prinášajú mnohé klady a príležitosti, rozhodne nie je dobrý nápad investovať do akéhokoľvek aktíva len preto, že je tokenizované. Základy investovania musia platiť bez ohľadu na to, či má investícia „nálepku“ krypto. „Najlepším krokom investora je identifikovať kvalitné aktíva, ktoré by najradšej vlastnil, a potom urobiť všetko potrebné na ich získanie,“ radí Investopedia.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Kedy je najvýhodnejší čas na investovanie do akcií? Možno práve teraz

22. 12. 2022 | Redakcia

Kedy je najvýhodnejší čas na investovanie do akcií? Možno práve teraz

Ľudia, ktorí chcú investovať do akcií, si často kladú otázku, kedy je najlepšie investovať, najmä keď je akciový trh nestabilný alebo zažíva pokles. Kým niektorí sú presvedčení, že... celý článok

Porovnanie online brokerov: Kde sa čo oplatí kupovať a mať účet?

20. 12. 2022 | Redakcia

Porovnanie online brokerov: Kde sa čo oplatí kupovať a mať účet?

Výber online brokera môže byť náročná úloha najmä vtedy, ak ste v investovaní alebo obchodovaní nováčik. Pri takom množstve dostupných možností môže byť ťažké zistiť, ktorý broker najlepšie... celý článok