10 finančných predpovedí na rok 2022

Redakcia | rubrika: Článok | 31. 12. 2021
Saxo Bank zverejnila svojich desať predpovedí na rok 2022. Predpovede sa zameriavajú na sériu nepravdepodobných, ale často podceňovaných udalostí, ktoré, ak by nastali, otriasli by finančnými trhmi.
10 finančných predpovedí na rok 2022

Zdroj: Shutterstock

1. Plán skoncovať s fosílnymi palivami sa odloží

V skratke: Politici poľavia v klimatických cieľoch a podporia nové investície do fosílnych palív s cieľom poraziť infláciu a znížiť riziko sociálnych nepokojov. Zároveň prehodnotia cestu k nízkouhlíkovej budúcnosti.

Politici, uvedomujúc si hrozbu inflácie kvôli prudkému rastu cien komodít a riziko ekonomickej katastrofy v dôsledku nerealistického časového plánu prechodu na zelenú energiu, nakoniec poľavia v klimatických cieľoch. Uvoľnia preto investičnú stopku na päť rokov pri ťažbe ropy a na desať rokov pri ťažbe zemného plynu. Chcú tak povzbudiť výrobcov, aby zabezpečili adekvátne a cenovo dostupné energie, ktoré preklenú priepasť medzi súčasnými energiami a nízkouhlíkovou energetickou budúcnosťou.

Súčasný vývoj totiž zvýšil nielen ceny samotné, ale aj volatilitu cien. A to nielen v prípade energií, ale aj priemyselných kovov, bez ktorých by zelená transformácia nebola možná. Okrem toho prudko stúpajúce ceny energií zvýšili ceny nafty a najmä hnojív, ktoré sú dôležitými poľnohospodárskymi nákladovými položkami vyvolávajúce  obavy ohľadne budúcej produkciu kľúčových potravinárskych plodín.

Dopad na trh: Index iShares Stoxx EU 600 Oil & Gas ETF poskočí o 50%

2. Z Facebooku odídu mladí

V skratke: Mladí ľudia opustia Facebookové platformy na protest proti zhromažďovaniu osobných údajov za účelom zisku. Pokus materskej firmy Meta získať ich späť je odsúdený na neúspech.

Facebook sa zmení z pulzujúceho centra mladých ľudí na platformu pre starších „boomerov“. Algoritmy Facebooku budú totiž mladých ľudí čoraz viac odrádzať. V lepšom prípade ponúkajú jednotvárne slučky s rovnakým obsahom, alebo ešte horšie, nenávistný obsah a dezinformácie. Vlastný prieskum Facebooku naznačí, že tínedžeri trávia na TikToku 2 až 3-krát viac času ako na Instagrame (čo je najmladšie aktívum Facebooku na sociálnych sieťach) a že s priateľmi najradšej komunikujúc cez Snapchat

Nový názov spoločnosti (Meta) a odčlenenie identity značky  s cieľom ochrániť Instagram (aktuálne jeho najcennejšie aktívum) spolu s vytvorením nového produktu šitého na mieru mladým znamená rovnakú stratégiu, akú využívajú tabakové spoločnosti už roky. V roku 2022 si investori uvedomia, že Meta masívne stráca mladú generáciu a tým aj budúci potenciál a ziskovosť firmy. V zúfalom kroku sa Meta pokúsi získať Snapchat alebo TikTok.

Zároveň vyhodí miliardy dolárov na vybudovanie obludného Metaverza. Jeho cieľom bude sledovať používateľov viac než kedykoľvek predtým a dostať mladých ľudí späť do vesmíru platforiem sociálnych médií Meta. Spoľahne sa na premisu, že v technologickom prostredí je najlepšie urobiť prvý ťah. Tento plán však nevyjde, pretože mladí sa skrátka nebudú registrovať.

Dopad na trh: Materská spoločnosť Facebooku Meta startí o 30%  viac v porovnaní so širším trhom. Bude tak stáť pred výzvou rozdeliť  sa na samostatné jednotky, čím rozbije Zuckerbergove sny o monopole.

3. Americké strednodobé voľby prinesú ústavnú krízu

V skratke: V Amerických voľbách v polovici funkčného obdobia dôjde k sporu o uznanie tesných výsledkov volieb do Senátu a/alebo do Snemovne, čo spôsobí, že 118. kongres nebude  v riadnom termíne začiatkom roka 2023 uznášaniaschopný.

Chaotické prezidentské voľby v USA v roku 2020 boli pre americké inštitúcie desivým momentom. Úradujúci prezident Donald J. Trump spočiatku odmietol uznať svoju porážku vo voľbách a vyhlásil, že voľby boli ukradnuté. Toto tvrdenie nebolo nikdy vážne preskúmané súdom, no medzi Trumpovými sympatizantami to vyvolalo silnú odozvu. Dav sympatizantov presvedčených o volebnom sprisahaní povzbudila prezidentova rétorika natoľko, že zaútočil na Capitol Hill aby „zastavil krádež“, teda aby zabránil oficiálnemu uznaniu výsledkov volieb 6. januára 2021. Takáto situácia nemá v histórii USA obdobu.

Predtým, a neskôr aj v ostro sledovanom druhom kole volieb do Senátu v Georgii, pridelení volební úradníci na počítanie výsledkov, z ktorých mnohí boli republikáni, riskovali svoj život pod hrozbami, dokonca vyhrážkami smrťou zo strany extrémistov. V roku 2022 sa republikáni postarajú, aby žiadni úradníci neboli na „nesprávnom“ mieste. Všetky pozície obsadia svojimi „partizánskymi“ prívržencami, ktorí budú pripravení urobiť čokoľvek, aby spochybnili výsledky.

Vo voľbách v roku 2022 v polovici volebného obdobia sa jedna alebo obidve strany postavia proti uznaniu výsledkov, čo znemožní zostaviť nový Kongres a tiež  jeho prvé zasadnutie 3. januára 2023. Joe Biden bude vládnuť na základe dekrétov a demokracia v USA sa „zmrazí“, pretože dokonca aj demokrati sa postavia proti Najvyššiemu súdu, ktorého dôveru Trump výrazne naštrbil. Na začiatku roku 2023 tak dospejeme k plnohodnotnej ústavnej kríze.

Dopad na trh: extrémna volatilita amerických aktív. Výnosy amerických štátnych dlhopisov  porastú a USD naopak poklesne .

4. Inflácia v USA prekročí 15%

V skratke: Do štvrtého štvrťroka 2022 sa mzdy v dolnej polovici príjmových skupín v USA zvýšia o 15 % ročne, keďže firmy sa budú predbiehať v hľadaní ochotných a kvalifikovaných zamestnancov. Tí si budú čoraz viac vyberať.

Index spotrebiteľských cien v USA dosiahol svoj doterajší vrchol na úrovni 11,8 % vo februári 1975. Až recesia v rokoch 1980-82 a brutálne zvýšenie úrokových sadzieb až na úroveň 20 % dokázala infláciu definitívne zastaviť. V roku 2022 predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell znova zopakuje rovnakú chybu. Powell uverí, že milióny Američanov sa vrátia do práce a nastúpia na niektoré z 10,4 milióna neobsadených pracovných pozícií, keď Covid-19 konečne ustúpi. Ale táto premisa sa ukáže ako úplne nesprávna. Niektorí pre krízu odídu do predčasného dôchodku, a tak natrvalo opustia americkú pracovnú silu.

Zásadný rozdiel medzi dneškom a zajtrajškom spočíva v tom, že pandémia podnieti veľké prebudenie zamestnancov. Naprieč sektormi a príjmovými triedami si uvedomia, že majú väčšiu silu ako kedykoľvek predtým. Budú požadovať lepšie podmienky: vyššie mzdy, lepšie pracovné podmienky, väčšiu flexibilitu a zmysluplnú prácu. Spolu s pretrvávajúcimi inflačnými tlakmi zo strany výroby, energetickou krízou a nedostatkom pracovnej sily to povedie k bezprecedentnému rozsiahlemu dvojcifernému ročnému zvýšeniu miezd.

To spôsobí, že inflácia v USA prevýši pred začiatkom roka 2023 úroveň 15%. To podnieti FED k nedostatočnému a hlavne neskorému kroku v podobe rýchlejšieho sprísnenia menovej politiky v zúfalom úsilí skrotiť infláciu. Centrálna banka však stratí  dôveryhodnosť; bude to chvíľu trvať, kým ju získa späť.

Dopad na trh: extrémna volatilita na akciových a úverových trhoch v USA v rozsahu 20-70%.

5.  Ohlásený superfond EÚ pre klímu, energetiku a obranu bude financovaný zo súkromných dôchodkov

V skratke: S cieľom ochrany pred nárastom populizmu, prehĺbiť záväzok spomaliť zmenu klímy a obrany svojich hraníc v čase, keď americký bezpečnostný dáždnik ustupuje, EÚ spustí odvážny superfond v hodnote 3 biliónov dolárov, ktorý bude financovaný zo súkromných dôchodkových fondov a nie z nových daní.

Bezpečnostný dáždnik, ktorý USA veľkej časti východnej Európy poskytovali počas studenej vojny a tiež po nej, rýchlo mizne a hrozí, že v nasledujúcich rokoch sa úplne zatvorí, nakoľko USA vidia vo východe oveľa vážnejšieho rivala.

Francúzsky prezident Macron, podporovaný Draghim, ktorý sa bude snažiť odvrátiť vzostup populistov v Taliansku, predloží víziu „Európskeho superfondu“, ktorý bude riešiť tri kľúčové priority obrany, klímy a súvisiaceho prechodu na čistú energiu.

Vzhľadom na starnúcu populáciu EÚ a veľké daňové zaťaženie si politici uvedomujú, že Superfond nebude možné financovať z vyšších daní z príjmov alebo inými tradičnými daňovými príjmami. Namiesto toho Francúzkso dostane osvietený nápad  a bude sa snažiť prepracovať svoj dôchodkový systém a uvedomia si potenciál obrovských dôchodkov v Európe.

Rozhodnú, že všetky dôchodky zamestnancov nad 40 rokov sa budú musieť s postupujúcim vekom progresívne investovať do dlhopisov vydaných superfondom. To umožní nové úrovne fiškálnych stimulov v EÚ, a to aj pomocou lživého triku skrývania výdavkov za infláciu a záporných reálnych výnosov z dlhopisov Superfondu s nízkym výnosom, ktoré sú maskované za dlhopisy EÚ.

Zároveň sa mladšia generácia bude tešiť zo silnejšieho trhu práce a menšieho nespravodlivého daňového zaťaženia, keďže systém bude taký úspešný, že dane z príjmu sa budú postupne znižovať.

Dopad na trh: Výnosy z dlhopisov sa v celej Európe harmonizujú, čo oslabí výkonnosť nemeckých dlhopisov. Akcie firiem v EÚ v oblasti obrany, stavebníctva a nových energií budú patriť medzi skvelé investičné príležitosti s výbornou výkonnosťou.

6. Armáda žien na Reddite sa pustí do patriarchálnych korporácií

V skratke: Skupina obchodníčok napodobní taktiku Reddit Army z rokov 2020-21 a spustí koordinovaný „útok“ na spoločnosti s mizernou reputáciou v oblasti rodovej rovnosti, čo povedie k obrovským výkyvom cien akcií týchto spoločnosti.

Ženy už nie sú ochotné  dlhšie čakať. Unavené z nedostatočného pokroku v roku 2022 začnú na sociálnych siatiach  masívne hnutie s cieľom prinútiť firmy, ktoré porušujú občianske práva, aby začali riešiť nekalé  sexistickéa rasistické praktiky. Hoci ženy bojujú s nižšími platmi, majú vyššiu mieru úspor ako muži. Tieto úspory sa im teraz budú hodiť, keďže sa rozhodnú vziať situáciu do vlastných rúk a ukázať svoju silu v hnutí #metoo na finančných trhoch.

Táto ženská Reddit Army bude sofistikovanejšia, ich odborníčky budú koordinovať dlhodobý tlak shortovaním akcií vybraných patriarchálnych spoločností. Zároveň budú smerovať financie do firiem s najlepšími metrikami z pohľadu zastúpenia žien v strednom manažmente a medzi vedúcimi pracovníkmi.

Namiesto odsúdenia „útokov“ politici na celom svete tento vývoj privítajú a podporia. Vyvinú tak ešte väčší tlak na spoločnosti so zastaranými patriarchálnymi postojmi, slabou rodovou rovnosťou v odmeňovaní a s nedostatočným zastúpením žien v manažmente, aby tieto problémy konečne riešili.

Dopad na trh: Hnutie dosiahne fantastické výsledky, nakoľko sa pripojí širší trh. Ceny cieľových spoločností výrazne klesnú. To povedie k tomu, že budú nútené zmeniť svoje správanie. Bude to začiatok renesancie rodovej parity na trhoch.

7. India sa stane nehlasujúcim členom Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC)

V skratke: Svetové geopolitické aliancie sa drasticky preskupia, pretože máme na krku škaredý mix novej deglobalizačnej geopolitiky a oveľa vyšších cien energií.

Krajiny závislé na dovoze väčšiny svojich energetických vstupov sa budú musieť v rýchlo sa deglobalizujúcom svete preorientovať svoje  strategické spojenectvá a zabezpečiť si dlhodobé dodávky energií. Jedna z aliancií by mohla zahŕňať aj Indiu s jej silným technologickým sektorom. Tá sa pripojí k Rade pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) ako nehlasujúci člen, alebo v podobe akejsi zóny voľného obchodu. Táto aliancia zníži energetickú neistotu Indie.

Medziregionálne obchodné zóny zabezpečia pre Indiu výrobu a investície „bližšie k domu“ v kombinácii s bezpečím spoľahlivých dodávok a pre GCC spoľahlivý cieľový trh. Táto aliancia pomôže členom položiť základy pre plánovanie ich budúcnosti mimo ropy a zemného plynu. India si tak urýchli rozvoj prostredníctvom obrovských nových investícií do infraštruktúry a zlepšenia poľnohospodárskej produktivity spolu s dovozom fosílnych palív, čím vydláždi cestu k post- uhlíkovej budúcnosti.

Dopad na trh: Indická rupia sa ukáže oveľa odolnejšia ako jej partnerské meny. Temperamentný indický akciový trh sa začiatkom roka 2022 skoriguje s ostatnými akciovými trhmi, ale v porovnaní s minimami v rámci roka ukáže silný výkon.

8. Platforma digitálnych práv založená na NFT naruší Spotify

V skratke: Hudobníci sú pripravení na zmenu, pretože v súčasnom modeli streamovania hudby si vydavateľstvá a streamovacie platformy nechávajú 75 – 95 percent príjmov. V roku 2022 pomôže muzikantom nová technológia založená na blockchaine získať späť ich spravodlivý podiel na príjmoch odvetvia.

Zatiaľ čo prvé dni NFT vyzerali chaoticky a nebezpečne pre kupujúcich aktív, vyhliadky pre technológiu NFT sú jasné. Platforma založená na NFT nielenže ponúka nový spôsob overenia vlastníckych práv, ale aj spôsob distribúcie práv bez sprostredkovateľov, t. j. úplne decentralizovaný systém, ktorý eliminuje potrebu centralizovanej platformy.

Použitie NFT sa  v ďalšom kroku ukáže ako obzvlášť presvedčivý pre technológie na generovanie obsahu v hudobnom priemysle. Hudobníci trpia nespravodlivým zaobchádzaním na súčasných streamovacích platformách, ako sú Spotify a Apple Music. Tieto služby totiž nerozdeľujú poplatky od jednotlivých predplatiteľov podľa toho, akú  hudbu daný predplatiteľ skutočne počúva. Všetky výnosy z poplatkov za predplatné sa najskôr zhromažďujú a rozdeľujú na základe podielu každého interpreta na celkových streamoch. Okrem toho si platformy nechávajú výrazný podiel, čo spolu s ostatnými poplatkami pre účastníkov v reťazci môže dosiahnuť až 75 percent, alebo aj viac.

V roku 2022 sa ujme služba založená na NFT a začne ponúkať hudbu od významných umelcov – možno takých ako Katy Perry, The Chainsmokers a Jason Derulo, ktorí nedávno podporili snahu o vytvorenie novej streamovacej platformy založenej na blockchaine. Známi umelci začnú sťahovať svoju hudbu z dnes už „tradičných“ streamovacích platforiem, ktoré sa zrazu ocitnú  v smrteľnom ohrození. Investori uvidia možnosti aj v oblasti podcastov, filmov a iných foriem digitalizovateľného obsahu.

Dopad na trh: investori si uvedomia, že budúcnosť Spotify je temná a jej akcie klesnú v roku 2022 o 33 percent.

9. Nová hypersonická technológia poženie vpred vesmírne preteky a prinesie ďalšiu studenú vojnu

V skratke: Najnovšie testy hypersonických rakiet vyvolávajú rastúci pocit neistoty, nakoľko konvenčné a dokonca aj jadrové zbrane sú v porovnaní s touto technológiou zastaralé. V roku 2022 sa medzi dominantnými armádami rozbehnú masívne preteky v hypersonickom zbrojení, pretože žiadna krajina nechce zostať pozadu.

V roku 2022 bude z priorít financovania jasné, že jadrom prehlbujúcej sa rivality medzi USA a Čínou v ekonomickej a vojenskej oblasti budú hypersonika a vesmír . Pripoja sa aj ďalšie veľké mocnosti s vyspelou vojenskou technológiou, vrátane Ruska, Indie, Izraela a EÚ.

Hypersonické schopnosti budú prelomovou hrozbu pre dlhotrvajúci vojenský strategický status quo. Táto technológia prinesie nové asymetrické obranné aj útočné možnosti, ktoré narušia dva základné piliere vojenskej stratégie posledných desaťročí. Prvým bude ich ničivá obranná schopnosť voči konvenčným raketám s dlhým doletom a tiež najvyspelejším námorným silám, nakoľko môžu byť nasadené do boja v ktoromkoľvek kúte zemegule bez potreby doplnenia paliva. Hypersonické zbrane zmenia aj minulú logiku, na ktorej bola postavená studená vojna.

Dopad na trh: Na jednej strane to bude znamenať masívne financovanie spoločností ako Raytheon, ktoré vyvíjajú hypersonickú technológiu s možnosťami presahu do vesmíru. Na strane druhej to prinesie menej peňazí pre spoločnosti, ktoré vyrábajú drahý konvenčný vojenský hardvér.

10. Prelomový medicínsky objav predĺži priemernú dĺžku života o 25 rokov

V skratke: Navždy mladý, alebo aspoň oveľa dlhšie. Kľúčový prelom v biomedicíne prinesie v roku 2022 vyhliadky na predĺženie produktívneho veku a priemernej dĺžky života až o 25 rokov. To podnieti etické, environmentálne a fiškálne krízy epického rozsahu.

Rok 2022 bude znamenať prelom v podobe liečivého kokteilu , ktorý umožní upraviť procesy na bunkovej úrovni s cieľom predĺžiť ich životnosť a tým aj životnosť celého organizmu. Nebude to lacné, ale bude to účinné, ako ukazujú pokusy na laboratórnych myšiach obsahujúcich ľudskú DNA, ktorým to predĺži životy o 30 % a viac.

Vyhliadky na obrovský pokrok v kvalite a priemernej dĺžke ľudského života budú pre ľudstvo obrovskou výhrou, ale zároveň prinesú obrovské etické a finančné výzvy. Predstavte si, že takmer každý sa bude môcť dožiť v priemere 115 rokov a viac. Čo by to znamenalo pre dôchodky, či dokonca pre schopnosť či túžbu odísť do dôchodku?

A čo planéta, ktorá nie je nastavená tak, aby poňala ďalšie miliardy ľudí, nehovoriac o tom, či bude dostatok jedla pre všetkých? Potom je tu aj etická otázka, či je humánne nesprístupniť tento liečivý kokteil každému. Ako by si s tým poradil náš hodnotový a politický systémy či planéta?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok