Komentár: Rast cien v EÚ sa zrýchľuje a medzi krajinami sa otvárajú inflačné nožnice

Seesame | rubrika: Článok | 4. 10. 2021
Miera inflácie v Európskej únii dosiahla v auguste medziročnú mieru 3,2 % a v eurozóne presne tri percentá. V porovnaní s júlom ide o nárast o 0,7 a 0,8 percentuálneho bodu. Eurozóna aj Európska únia naposledy čelili takejto vysokej inflácii naposledy pred desiatimi rokmi. Európska centrálna banka si však zachováva chladnú hlavu.
Komentár: Rast cien v EÚ sa zrýchľuje a medzi krajinami sa otvárajú inflačné nožnice

Zdroj: Shutterstock

Komentár výkonného riaditeľa a vedúceho investičného výskumu Goldenburg Group Tonyho Christoforou.

Treba povedať, že vysoká inflácia je aktuálne celosvetovým fenoménom. Spojené štáty s ňou začali bojovať na jar, odvtedy sa mimoriadne rýchly nárast cien rozšíril aj do Európy. Koronavírusovú epidémiu tak postupne nahradila inflačná epidémia. Jednotlivé krajiny Európskej únie však zažívajú veľmi rozdielne úrovne inflácie.

To môže byť problematické najmä na úrovni eurozóny, ktorá podlieha jednotnej menovej politike Európskej centrálnej banky. Treba povedať, že naďalej majú najnižšie miery rastu cien v krajinách na juhu Európy.

Najpomalšie rástli ceny na Malte (0,4 %), v Grécku (1,2 %) a v Portugalsku (1,3 %). V júli platilo takmer rovnaké poradie s výnimkou Talianska, ktoré malo tretiu najnižšiu infláciu, avšak v auguste jeho inflácia stúpla na 2,5 %.

Na opačnom konci rebríčka sa nachádza trojica Poľsko, Litva a Estónsko, ktoré majú infláciu na rovnakej úrovni piatich percent. V Rumunsku, Belgicku a Maďarsku sa inflácia pohybuje na štyroch percentách. Tri krajiny s najvyššou infláciou platia eurom, rovnako ako tri krajiny s najnižšou infláciou. Aké by mohli byť dôvody takýchto rozdielnych cenových trendov?

Prvým vysvetlením je rozdielny priebeh hospodárskeho cyklu. V takom prípade by krajiny s veľmi vysokým rastom HDP mali patriť aj medzi krajiny s najvyššou infláciou. Táto téza platí v prípade Belgicka, Maďarska, Poľska a Rumunska, ktorých hospodársky rast bol v druhom štvrťroku tohto roka dvojciferný.

Ťažšie je však vysvetliť vysokú infláciu v Litve alebo Estónsku, kde ekonomika rástla pomalšie. Podobne nemožno hospodárskym rastom vysvetliť nízku infláciu v Portugalsku, kde HDP od apríla do júna medziročne vzrástol o viac ako 15 %. Ďalším ukazovateľom je vývoj na trhu práce. Vo všeobecnosti platí, že v krajinách, kde je miera nezamestnanosti na neprirodzene nízkej úrovni, sa zosilňujú inflačné tlaky a naopak.

Nezamestnanosť v Európskej únii aj v eurozóne klesá na úroveň, ktorú obe zoskupenia zažívali pred vypuknutím pandémie koronavírusu. V medziročnom porovnaní je miera nezamestnanosti v EÚ o 0,7 a v eurozóne o 0,8 percentuálneho bodu nižšia ako pred rokom. Ak sa pozrieme na jednotlivé krajiny, vidíme výrazný pokles nezamestnanosti v krajinách, ktoré majú vysokú infláciu, ako aj v krajinách s relatívnou cenovou stabilitou.

Rozdiely v mierach inflácie sú preto do určitej miery znakom prevládajúcich ekonomických špecifík v jednotlivých členských štátoch. Dočasná izolácia a obchodné bariéry počas blokády mohli zohrať úlohu pri otváraní inflačných nožníc. V ďalších mesiacoch môžeme očakávať, že inflácia bude skôr stagnovať.

Koniec koncov, medziročný výsledok v auguste bol do značnej miery ovplyvnený nízkou porovnávacou základňou z minulého roka, keď sa ekonomika spamätávala z covidového šoku a ceny mali tendenciu smerovať viac nadol, a to aj v dôsledku relatívne slabého dopytu.

V treťom a štvrtom štvrťroku minulého roka už boli prítomné známky hospodárskeho oživenia a na jar tohto roka sa v mnohých krajinách a v celom rade odvetví začali naplno prejavovať dôsledky predchádzajúcich lockdownov, ktoré viedli k nedostatku dôležitých energetických a priemyselných komodít.

Nerovnováha medzi dopytom a ponukou by sa však mala postupne zmenšovať a ak bude súčasný vývoj pokračovať, inflácia by sa mohla začať normalizovať začiatkom budúceho roka.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok