Medzinárodné testovanie PISA: Ako dopadli slovenskí žiaci a ktoré krajiny sú najlepšie?

Redakcia | rubrika: Článok | 16. 9. 2021
Slovenskí žiaci v testovaní PISA stále významne zaostávajú i za svojimi rovesníkmi z okolitých krajín. Vyplýva to z pravidelného grafu týždňa od UniCredit Bank.
Medzinárodné testovanie PISA: Ako dopadli slovenskí žiaci a ktoré krajiny sú najlepšie?

Zdroj: Shutterstock

Každé tri roky sa uskutočňuje medzinárodne testovanie PISA, ktoré skúma znalosti 15-ročných žiakov a študentov. Výsledkom sa venoval aj graf týždňa od UniCredit Bank. Hodnotil však meranie z roku 2018, keďže meranie PISA 2021 sa odložila o jeden rok kvôli pandémii

Výsledky slovenských deviatakov sa v poslednom kole testovania v roku 2018 síce zlepšili v priemere o 6,6 bodu na 469 bodov, v hodnotení však stále významne zaostávajú. Slabšie výsledky v roku 2018 dosiahli len žiaci a študenti v piatoch krajinách EÚ – na Malte, Cypre, v Grécku, Rumunsku a Bulharsku.

V priemere študenti v krajinách EÚ dosiahli v troch testovaných oblastiach PISA 484 bodov, čo bolo o viac ako dva body menej ako v predchádzajúcom testovaní v roku 2015.

 

Najlepšie sú severské krajiny

Rebríčku krajín EÚ naďalej dominujú najmä severské krajiny Estónsko a Fínsko. Európsky líder, Estónsko, si dokonca v porovnaní s testovaním v roku 2015 polepšil o viac ako jeden bod. Naopak, fínski žiaci si udržali druhú priečku medzi krajinami EÚ aj napriek tomu, že ich výsledky sa v porovnaní s predchádzajúcim kolom testovania zhoršili v priemere o viac ako šesť bodov.

V porovnaní s testovaním 2006 dosiahli fínski študenti až o 36 bodov menej. Na pozíciu európskej trojky sa v poslednom testovaní prepracovali už naši severní susedia, Poliaci. Ich výsledky sa oproti predchádzajúcemu testovaniu zlepšili až o takmer 9 bodov a predstihli tak Nemecko, Slovinsko, Írsko, Holandsko, či Dánsko.

Väčšina krajín EÚ zaznamenala v poslednom kole testovanie PISA v roku 2018 zhoršenie v porovnaní s predchádzajúcim kolom testovania z roku 2015. Najvýraznejšie sa dosiahnuté skóre znížilo v Bulharsku, až o 12 bodov, ktoré sa tak zosunulo na poslednú priečku v rámci EÚ.

Významné zhoršenie však zaznamenalo aj Taliansko a Nemecko (o 7-8 bodov), či európske krajiny mimo EÚ – Nórsko a Švajčiarsko (rovnako o 7-8 bodov). S výnimkou Talianska si však stále udržali výsledky nad priemerom EÚ.

Zdroj: UniCredit Bank

V4 sa zlepšila

Medzi krajinami, ktoré si v porovnaní s posledným testovaním polepšili nájdeme najmä krajiny Vyšehradskej štvorky (V4). Priemerný počet získaných bodov sa v Maďarsku a Česku zvýšil o necelých päť bodov, na Slovensku o približne 6,5 a v Poľsku o takmer 9 bodov. Kým maďarskí žiaci a študenti sa zlepšili najmä v čítaní, žiaci v ostatných krajinách V4 predovšetkým v matematike.

Okrem krajín V4 viac bodov v poslednom kole testovania ako v roku 2015 získali aj žiaci/študenti vo Švédsku (o 7), Litve (4), Estónsku (1), Cypre (0,5), z krajín mimo EÚ napríklad vo Veľkej Británii (3,5), Islande (0,5), ale aj vo viacerých krajinách na Balkáne, ktoré však naďalej ostávajú hlboko pod priemerom EÚ.

Slovenskí deviataci v hodnotení PISA napriek zlepšeniu v poslednom kole testovania za svojimi rovesníkmi z okolitých krajín stále zaostávajú - za Maďarmi o 10 bodov, Rakúšanmi o 22 bodov, Čechmi o 26 bodov a Poliakmi až o 43 bodov. V priemere v krajinách EÚ ich rovesníci dosiahli o 15 bodov viac.

Slovákom ide lepšie matematika

Slováci sa v poslednom kole testovania zlepšili vo všetkých troch testovaných oblastiach, predovšetkým však v matematike, kde sa ich výsledky v porovnaní s predchádzajúcim kolom testovania zvýšili v priemere až o 11 bodov a za priemerom EÚ už zaostávali len o 2 body. Ich výsledky v matematike už boli jemne lepšie aj ako u ich maďarských rovesníkov, za Čechmi, Rakúšanmi (o 13 bodov) a Poliakmi (29) však stále výrazne zaostávali.

Matematika bola zároveň aj jedinou oblasťou, v ktorej sa zlepšila aj EÚ ako celok (o 1 bod). V čítaní a prírodných vedách sa výsledky žiakov/študentov EÚ naopak v priemere zhoršili o 4 body. Slováci si však polepšili aj v čítaní a prírodných vedách, o 5 resp. 3 body. V oboch kategóriách však za rovesníkmi z EÚ (i okolitých krajín) stále výrazne zaostávajú, v čítaní o 23 bodov, v prírodných vedách o 19.

Zdá sa tak , že kvalita vzdelávania na primárnom a nižšom sekundárnom stupni by mohla mať vplyv aj na dĺžku štúdia v jednotlivých krajinách. Vo všeobecnosti (až na malé výnimky) platí, že v krajinách s nižšou kvalitou primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania, ktoré dosahujú slabšie výsledky v testovaní PISA, pokračuje v ďalšom štúdiu menší podiel populácie a naopak.

Anketa

Chodíte so svojimi deťmi počas tohto dňa na nejaké akcie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok