Komentár: Zneužíva Google svoje dominantné postavenie na trhu?

Lucia Žárska | rubrika: Článok | 2. 7. 2021
Európska únia by mala otvoriť oficiálne vyšetrovanie online giganta do konca roka.
Komentár: Zneužíva Google svoje dominantné postavenie na trhu?

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej

Google opäť čelí kritike v súvislosti s obmedzovaním prístupu k užívateľským dátam tretím stranám a podozreniu z nelegálneho uprednostňovania svojich vlastných technológií online zobrazovania reklamy. Týmto spôsobom môže ísť o nelegálne vytláčanie konkurencie.

Ak by spoločnosť dostala príkaz zastaviť alebo obmedziť online reklamy, tak by to markantne ovplyvnilo jej zisky, prípadne aj jej pozíciu lídra v online priestore. Ide o základný kameň podnikania gigantu a EU tým otvára tzv. čiernu skrinku online reklamy, kedy Google automaticky vypočíta a ponúkne cenu za reklamný priestor inzerentom a publisherom.

Európska únia by mala otvoriť oficiálne vyšetrovanie online giganta do konca roka. Podľa agentúry Reuters mal Google za predchádzajúci rok výnos z online reklám vo výške 147 miliárd dolárov. Inzerenti sa sťažujú, že spoločnosť využíva svoje dominantné postavenie, pretože vyhnúť sa softwéru Google je nemožné a súvisí s platbou vysokých poplatkov.

Materská spoločnosť Alphabet zatiaľ nezaznamenala markantný prepad hodnoty svojich akcií a na grafe môžeme vidieť, že podozrenia hodnotu akcií neovplyvňujú. Na druhej strane, je vysoko pravdepodobné, že zlom môže prísť, ak vyšetrovatelia zistia zásadné pochybenia a monopolné ovplyvňovanie trhu.

Google a monopolné postavenie na trhu

Vývoj akcií spoločnosti Alphabet (Zdroj: Investing.Com)

Toto nie je prvý prípad porušenia pravidiel, ktorému musí firma čeliť. Začiatkom júna prišiel francúzsky protimonopolný úrad s obvinením ohľadom zneužívania dominancie na trhu online reklamy. Internetový obor bude musieť zaplatiť pokutu zhruba 270 miliónov dolárov.

Európska komisia v posledných rokoch začala vyšetrovanie zamerané na digitálny svet, konkrétne na firmy Microsoft, Google a Amazon. Google vo Francúzsku prisľúbil sériu zmien v reklamnej technológii. Je však otázka, či svoje sľuby naozaj splní. V každom prípade, pokuty v konečnom dôsledku aj tak zatiaľ platia inzerenti a obrovské zisky všetkých technologických gigantov stále narastajú.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce