Komentár: Má firma Nikola pred sebou ešte svetlú budúcnosť?

Jozo Perić | rubrika: Článok | 21. 5. 2021
Zatiaľ čo v roku 2020 sa spoločnosť Nikola Corp. dokázala obchodovať za takmer 100 USD, v súčasnosti je hodnota jednej akcie len niečo vyše 11 USD.
Komentár: Má firma Nikola pred sebou ešte svetlú budúcnosť?

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CapitalPanda Joza Perića

Spoločnosť Nikola Copr. bola založená v roku 2015 v Salt Lake City, Utah, USA. Vo svojich začiatkoch sa spoločnosť zamerala na výrobu ťažkých nákladných vozidiel s využitím technológie vodíkových palivových článkov, vďaka ktorej mali byť vozidlá úplne bez emisií.

Vyšetrovanie spoločnosti Nikola Corp.

10. augusta 2020 spoločnosť Hindenburg Research uverejnila správu založenú na dôkazoch, v ktorej sa uvádza, že spoločnosť Nikola Corp. je "podvod postavený na mnohých lžiach". V správe sa uvádza, že bývalý generálny riaditeľ Trevor Milton skreslil informácie o technológii spoločnosti. Jednou z najväčších lží bolo tvrdenie, že spoločnosť dokáže vyrábať vodík s nákladmi o 81 % nižšími ako ostatní výrobcovia. V skutočnosti však spoločnosť Nikola Corp. v tom čase žiadny vodík nevyrábala, čo Milton neskôr pod tlakom médií priznal.

Vďaka vyšetrovaniu sa zakladateľ spoločnosti Nikola Corp. Trevor Milton odstúpil dva týždne po zverejnení správy.

firma nikola a jej budúcnosť

Vývoj akcií Nikola Corp. (www.tradingview.com)

Vďaka výhodám svojich nákladných vozidiel uzavrela spoločnosť Nikola Corp. mnoho zmlúv. Spoločnosť Anheuser-Busch si v roku 2018 objednala viac ako 800 vozidiel, ktorých dodanie je naplánované na koniec tohto roka.

WealthDaily informoval, že Nikola Inc. tento rok podpísala zmluvu s firmou Republic Services, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom, o dodávke elektrických smetiarskych vozidiel. Tento krok pomohol zvýšiť hodnotu akcií spoločnosti o viac ako 300 % za jediný rok.

Výsledky hospodárenia za 1. štvrťrok 2021

7. mája 2021 spoločnosť Nikola Corp. oznámila menšiu stratu, než sa očakávalo. Deň pred zverejnením výsledkov spoločnosť Nikola Inc. podpísala dohodu o spoločnom podniku so spoločnosťou Total Transportation Services (TTSI), poskytovateľom prístavnej dopravy v Južnej Karolíne. Spoločnosť TTSI požiadala o skúšobné vozidlo, z ktorého si následne objednala 100 kusov. Tieto bezemisné nákladné vozidlá by potom premávali v prístave Long Beach.

Zatiaľ čo v roku 2020 sa spoločnosť Nikola Corp. dokázala obchodovať za takmer 100 USD, v súčasnosti je hodnota jednej akcie len niečo vyše 11 USD.

Niektorí odborníci tvrdia, že súčasná hodnota akcií spoločnosti Nikola Corp., konkrétne pokles o 2,49 % a 3,21 % za posledných 12 mesiacov, je porovnateľná so spoločnosťou Tesla Inc., ktorá počas poslednej obchodnej seansy zaznamenala pokles ceny o 3,95 %. Hodnota akcií spoločnosti Tesla však celkovo za posledných 12 mesiacov vzrástla o 415,73 %.

Sedem analytikov, ktorí vypracovali 12-mesačnú cenovú prognózu pre spoločnosť Nikola Corp., má mediánovú cieľovú hodnotu 20 USD. Mediánový odhad predstavuje potenciálny nárast o 69,20 % z uzatváracej ceny 11,82 USD z 11. mája 2021.

Podľa expertov z Wall Street akcie Nikola Corp vo vlastníctve inštitucionálnych investorov koncom apríla prudko vzrástli, keďže 143 inštitucionálnych vlastníkov zvýšilo svoje pozície v Nikola Corp o 43 521 019 akcií.

Výkonnosť spoločnosti možno merať rastom zisku na akciu (EPS), hoci analytici Wall Street sa v tomto prípade zamerali na päťročný rast zisku na akciu spoločnosti. Z hodnotového hľadiska analytici spoločnosti očakávajú päťročný rast zisku na akciu približne o 20,59 %. Bude zaujímavé sledovať, do akej miery sa ich predikcie budú napĺňať. Stále je tu totiž otvorená možnosť, že z firmy Nikola sa stane „biely trpaslík“, teda firma, ktorá nachvíľu zahviezdila, avšak následne skončila na smetisku dejín.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

automobil, burza, svetová burza

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok