Návod ako si vybrať a používať respirátory FFP2

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 3. 2. 2021
Pravdepodobne je len otázkou času, kedy bude nakupovanie s respirátorom povinné. Tak či tak, jeho nosenie sa odporúča. Prinášame vám pár tipov, ako používať kvalitný respirátor a ako si ho obstarať, aby ste sa nemuseli tlačiť na nejakej zľavovej akcii.
Návod ako si vybrať a používať respirátory FFP2

Zdroj: Shutterstock

Respirátory a rúška tu boli už dávno pred „covidom“. Najčastejšie sme ich vídali na tvárach zubárov, u lekárov už menej. S respirátormi však majú skúsenosti pracovníci predovšetkým v stavebnom priemysle či pri práci s odpadmi. Ich hlavný účel je chrániť dýchacie cesty pred drobnými čiastočkami prachu a v prípade zubárov, ide o ochranu pred mikróbmi. Rúško zachytí kvapôčky z úst a nosa toho, kto ho nosí a tým je chránené okolie.

Kým nosenie rúška na verejnosti, v MHD či na úradoch sa v Európe stretlo s odporom, v Ázii je ich nosenie počas chrípkovej epidémie považované za bežné. Je to prejav spoločenskej zodpovednosti voči ostatným obyvateľom.

V boji proti šíreniu nákazy sa však teraz odporúča používať silnejšiu ochranu a to respirátory. Tie totiž nechránia len okolie ale chránia aj toho, kto má respirátor nasadený. Respirátor zakrýva nos a ústa tak, aby jeho nositeľ vdychoval iba filtrovaný vzduch.  Poskytuje ochranu pred jemným prachom, tuhými a kvapalnými toxickými časticami a tiež pred mikroorganizmami ako sú baktérie, víry a plesne.

 

Aký respirátor si vybrať?

V správach toľkokrát spomínané FFP2 znamená triedu ochrany. Respirátory podliehajú prísnym normám a majú stanovenú účinnosť ochrany. FFP je skratka z anglického Face-Filter-Protection (doslovne tvár-filter-ochrana).

  • FFP1 – je najviac používaný na stavbách. Chráni pre drobnými čiastočkami, ktoré vznikajú pri práci s drevom, tehlami, dlažbou či prípadne kovom alebo iným stavebným materiálom.
  • FFP2 (KN95) – dýchacie cesty a pľúca chráni pred ešte jemnejšími prachovými časticami ako napríklad minerálne sklo, pesticídy, farby (natieranie povrchov). Taktiež chráni pred rôznymi alergénmi, ktoré sa do ovzdušia dostávajú predovšetkým na jar (peľ a pod.). Preto je tento respirátor vhodný aj na zníženie rizika nákazy koronavírusom.
  • FFP3 – sa považuje za najúčinnejšiu ochranu proti vírusom. Zachytiť dokáže aj azbestové vlákno a toxické látky. Na zachytenie baktérií a vírusov je najspoľahlivejší.

Ako správne používať respirátory 

Pri nesprávnom nosení respirátoru znižujete jeho účinnosť. Preto by ste mali dodržovať nasledujúce zásady:

  1. Pri nasadzovaní respirátoru majte čisté ruky
  2. Nosnú svorku vytvarujte tak, aby tesne priliehala na kožu a kopírovala nos čo najpresnejšie.
  3. Po nasadení sa respirátoru nedotýkajte.
  4. Respirátor skladajte za úchytom gumičiek.
  5. Po použití vložte respirátor do igelitového vrecka.
  6. Použitý jednorazový respirátor zabalený vo vrecku vyhoďte do koša.

Kvôli lepšiemu tesneniu sa odporúča nosiť respirátor na oholenej tvári bez fúzov.

Ako likvidovať respirátor

S použitým respirátorom by ste mali nakladať ako s potenciálnym nebezpečným odpadom, resp. použitý respirátor by ste mali vložiť do mikroténového vrecka a až potom ho vyhodiť do zmiešaných odpadov.  

Koľko stojí respirátor a dá sa opakovane použiť?

Ako by sa dalo očakávať, respirátor je oproti rúšku určite drahší. Obstarať sa dá okrem lekárne aj v drogérii a samozrejme na internete v e-shopoch. Tam ho kúpite dokonca aj v e-shopoch ponúkajúcich parfumy či odevy. Ak preferujete domácu výrobu, kúpiť sa dajú aj slovenské aj české a cena za kus začína už niečo okolo 1,50  až 2 eura. Cena sa však odvíja aj od toho, či sa jedná o respirátor na jedno použitie, alebo sa dá používať opakovane, či obsahuje nanovlákna striebra alebo nie. 

Respirátory, ktoré sa dajú použiť opakovane sú navyše označené písmenkom R. Naproti tomu tie s jednorazovým použitím s ochranou najviac 24 hodín bývajú označené NR. Teda FFP2 NR znamená, že tento respirátor môžete použiť iba raz.

Cesty ako presvedčiť ľudí nosiť respirátory sú viaceré. Dobrovoľne odporúčaním a snahou znížiť cenu ako napríklad v Českej republike, kde chce vláda sprístupniť respirátory FFP2 obyvateľstvu tak, že od 3.2.2021 na nich dočasne zrušila DPHNaproti tomu Rakúsko zaviedlo nosenie respirátorov povinne v MHD, obchodoch a na verejnosti.

Anketa

Necháte sa zaočkovať na COVID-19?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zdraželi na Slovensku nehnuteľnosti? Známy slovenský expert tvrdí, že sú lacné ako pred 20 rokmi

26. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Zdraželi na Slovensku nehnuteľnosti? Známy slovenský expert tvrdí, že sú lacné ako pred 20 rokmi

Mladí Slováci sa boja, že si nebudú môcť dovoliť vlastné bývanie. Ceny nehnuteľností sa totiž strojnásobili. Známy slovenský podnikateľ a investor Milan Dubec však tvrdí, že nehnuteľnosti... celý článok

Slováci si berú viac hypoték a poistenie zažíva boom. Pre ekonomiku je to dobré znamenie

23. 7. 2024 | Redakcia

Slováci si berú viac hypoték a poistenie zažíva boom. Pre ekonomiku je to dobré znamenie

Slovenská ekonomika zažila v minulom roku a v prvom polroku 2024 výrazné oživenie, ktoré sa prejavilo na zvýšenej spotrebe domácností. Tento pozitívny trend sa odzrkadlil v náraste... celý článok

Bude Slovensko nasledovať Maďarsko? Nová daň na obzore

19. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Bude Slovensko nasledovať Maďarsko? Nová daň na obzore

Bude mať Slovensko novú daň? Koalícia údajne pracuje s návrhom dane z finančných transakcií, ktorá by ukrojila z každej výplaty, faktúry či výberu z bankomatu malú čiastku. Ministerstvo... celý článok

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

15. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

Peňaženky Slovákov si môžu po dlhej dob vydýchnuť. Spotrebiteľské ceny v júni 2024 stagnovali, čo signalizuje spomalenie rastu cien tovarov a služieb. Medziročná inflácia sa drží na... celý článok

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

11. 7. 2024 | Barbora Magočová

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

Koncesionárske poplatky sú zrušené už presne rok a zrušená je aj samotná RTVS. To však neznamená, že štát zabudol na nevybraté koncesionárske poplatky. Výzva na zaplatenie vám môže... celý článok