Dobrý životopis je polovica úspechu. Takto ho vytvoríte za pár minút

Roland Regely | rubrika: Článok | 21. 10. 2020
Napísať dobrý životopis nie je vôbec jednoduché. Existuje však niekoľko pravidiel a tiež stránok, ktoré vám môžu pomôcť.
Dobrý životopis je polovica úspechu. Takto ho vytvoríte za pár minút

Zdroj: Shutterstock

Nájsť prácu v dnešnej dobe vôbec nie je jednoduché. Môžete k tomu využiť svoje kontakty, úrad práce či ponuky na internete, avšak takmer vždy budete ako uchádzač o prácu potrebovať kvalitný životopis resp. CV (curriculum vitae). Dobrou správou je, že dnes je to už omnoho jednoduchšie ako kedysi - môžete si výrazne pomôcť internetom a tiež existuje zopár tipov pri jeho tvorbe, ktoré keď dodržíte, máte väčšiu šancu pri hľadaní práce uspieť.  

Vzor životopisu - aj zadarmo nájdete kvalitu

Hovorí sa, že prvý dojem môžete urobiť len raz a v podstate to platí vždy a vo všetkom. Pri hľadaní práce však dvojnásobne. Ak personalista z tej-ktorej firmy otvorí váš životopis a bude odfláknutý, máte veľkú šancu, že sa vám už nikdy neozve, prípadne sa len poďakuje za váš záujem. Takže - ako si vytvoriť vizuálne atraktívny životopis a neplatiť za to grafickému dizajnérovi? Jednoducho, použite niektoré voľne dostupné zdroje z internetu.

Pomôcť vám môže aj profil na sociálnej sieti LinkedIn. Za posledné roky táto sieť mimoriadne ožila aj na Slovensku či v Českej republike a práve vďaka spojeniam z minulosti, resp. cez vašich bývalých kolegov, známych a kamarátov môžete nájsť zaujímavé ponuky na prácu, prípadne si ponuky nájdu vás. 

4 tipy na internetové stránky, kde si vytvoríte životopis

Visual - zaregistrujte sa a o pár minút už máte k dispozícii vizuálne zaujímavé vzory životopisov, tie najkrajšie si viete zakúpiť v mesačnom členstve za 12 dolárov, verzia umožňuje aj stiahnuť životopis v PDF formáte.

EnhanCV - po registrácii získate bezplatnú 14-dňovú verziu na vytváranie kvalitných životopisov, ak sa vám táto aplikácia zapáči, môžete si kúpiť základnú verziu za 5 dolárov mesačne, alebo 15 dolárov za profesionálnu appku.

Kick Resume - web, ktorého CV využíva množstvo uchádzačov na Slovensku a dôvod je jednoduchý - vytvorili ho Slováci, môžete ho používať bezplatne, prípadne si môžete zakúpiť vylepšenú verziu za 4 doláre mesačne, v ponuke aj motivačný list a overené tipy na získanie nového zamestnania.

Etsy - na tejto stránke nepotrebujete žiadne predplatné, stačí len zakúpiť konkrétnu šablónu, ktorú si už potom upravíte podľa svojich potrieb - výhodou oproti ostatným je, že tu môžete použiť množstvo filtrov, medzi ktorými určite nájdete ten správny pre vašu oblasť v ktorej sa uchádzate o zamestnanie.

 

Šablónu už mám. Ako teraz vytvoriť dobrý životopis?

Pri písaní štrukturovaného životopisu je dôležitých niekoľko faktorov. Očakáva sa od vás, že budete o sebe hovoriť pravdu a tiež, že uvediete len tie veci, ktoré sú považované za nutné alebo vítané. Mal by byť veľmi dobre čitateľný a mal by po pár sekundách „skenovania očami“ vyzdvihnúť vaše skúsenosti a znalosti.  

Ako by mal vyzerať životopis? Skúste takúto štruktúru

  1. Hlavička životopisu (fotografia iba reprezentatívna a iba ak ju vyžadujú)
  2. Vzdelanie (stredná škola, vysoká škola a iné vzdelanie)
  3. Pracovné skúsenosti (prax, predchádzajúce práce, ktoré súvisia s aktuálnou pozíciou)
  4. Kurzy (úspešne absolvované kurzy či vzdelávanie)
  5. Počítačové znalosti (uveďte konkrétne programy a úroveň znalosti)
  6. Jazykové znalosti (uveďte konkrétne jazyky a úroveň znalosti)
  7. Vlastnené preukazy (vodičský, potravinársky a ďalšie, ..)

Dobré rady pri písaní CV

Uveďte vždy len relevantné skúsenosti - Uveďte skúsenosti, ktoré súvisia s pozíciou, na ktorú sa hlásite. Vynechajte brigády z mladosti a také skúsenosti, ktoré s danou pozíciou vôbec nesúvisia.

Jednoduchosť - Čím zrozumiteľnejšie vysvetlíte svoju doterajšiu kariéru, tým viac si vás personalisti budú pamätať, veci pomenujte jasne a bez zbytočných „omáčok“

Jasná štruktúra - Životopis môže mať pekný dizajn a jasnú štruktúru, to je niečo, čo vám môže pomôcť vyniknúť. Naopak - príliš komplikované životopisy s množstvom prvkov prehrávajú. Oddeľujte jednotlivé sekcie a nebojte sa zvýrazniť niektoré pozície.

Najviac dve strany A4 - ak uvediete zbytočne veľa textu, je veľká šanca, že ho personalisti pri veľkom množstve životopis neprečítajú

Anketa

Ak sa uchádzate o zamestnanie, prikladáte automaticky k životopis aj motivačný list?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register