Ktoré očkovania sú na Slovensku povinné a ktoré len odporúčané?

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 9. 2020
Očkovanie je dôležitou súčasťou našich životov už od útleho veku. Niektoré sú povinné, niektoré odporúčané a niektoré potrebujet v exotických krajinách. Vakcinácia tiež zohrátiež kľúčovú úlohu v tzv. kolektívnej imunite pri ochorení COVID-19 spôsobenom koronavírusom.
Ktoré očkovania sú na Slovensku povinné a ktoré len odporúčané?

Zdroj: Shutterstock

Očkovanie resp. „ vakcinácia“ patrí medzi najvýznamnejšie preventívne opatrenia verejného zdravotníctva, ktoré už v minulosti ochránilo milióny ľudí pred infekčnými chorobami.

Očkovanie nás chráni nebezpečnými vírusmi a ochoreniami aj na Slovensku a viaceré vakciny sú povinnou jazdou pre všetkých občanov našej krajiny. Vakcinácia tiež zohrátiež kľúčovú úlohu v tzv. kolektívnej imunite pri ochorení COVID-19 spôsobenom koronavírusom. 

Prečo je očkovanie tak dôležité? Cieľom vakcinácie je zabezpečiť tvorbu špecifických protilátok proti mikroorganizmom a zároveň navodiť imunologickú pamäť, čím sa má zabezpečiť dlhodobá, optimálne doživotná ochrana pred ochorením. Vedľajšie účinky jednotlivých vakcín sú mimoriadne ojedinelé.

Povinné očkovania na Slovensku

V povinnom pravidelnom očkovaní na území Slovenska sú v súčasnosti očkovania proti jedenástim chorobám, viaceré z nich v minulosti znamenali pre ľudstvo nebezpečnú hrozbu a vyvolávali celosvetové epidémie a boli príčinou veľkého počtu úmrtí. Výskyt ťažkých a mnohokrát smrteľných prípadov ochorení na diftériu (záškrt), tetanus, paralytické formy poliomyelitídy (detskej obrny), pertussis (čierny kašeľ), morbilli (osýpky) bol úplne bežný.

Očkovanie na Slovensku tak ako v rôznych rozvinutých krajinách začína už v druhom a treťom mesiaci života, ďalšia dávka prichádza v štvrtom a piatom mesiaci života a následne v desiatom a jedenástom mesiaci života. Toto sú povinné očkovania na Slovensku:

  • záškrt, tetanus, čierny kašeľ, vírusová hepatitída B, hemofilové invazívne infekcie, detská obrna, pneumokokové invazívne ochorenia, osýpky, mumps, rubeola

Očkovanie prebieha aj u detí vo veku 5 rokov - robí sa záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna – 1. Preočkovanie. Ďalšie očkovanie prebieha u 10-ročných detí - osýpky, mumps, ružienka a ďalej v 12 rokoch života dieťaťa - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna – 2. preočkovanie. Ďalšie povinné očkovanie prichádza po tridsiatke proti záškrtu a tetanusu.

 

Najviac ich odmietajú vo veľkých mestách

Očkovací kalendár vytvárajú odborníci na základe odborných poznatkov, dlhoročných skúseností, situácie vo výskyte chorôb v SR a okolitých štátoch, odporúčaní ECDC – Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a WHO – Svetovej zdravotníckej organizácie.

Najnižšia miera povinne očkovaných detí na Slovensku je vo väčších mestách, najmä v Bratislave a v Košiciach. Hoci na prvom mieste tejto štatistiky sú Medzilaborce, nasledujú okresy v Bratislavskom kraji a košické okresy. Vyplýva to z údajov slovenských poisťovní o úhrade vakcín pre deti do dvoch rokov.

Najvyššia začkovanosť v rámci povinného očkovania je v regiónoch, ako Svidník, Kežmarok, Stropkov, Čadca či Rimavská Sobota. Slovenský priemer v rámci povinného očkovania je 95 percent. Práve to je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR hranica zaočkovanosti potrebná na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie pred infekčnými ochoreniami.

Odporúčané očkovania na Slovensku

  • ľudský papiloma vírus (HPV), rotavírusové ochorenia, ovčie kiahne, chrípka, hepatitída typu A, B, meningokokové invazívne ochorenia, kliešťová encefalitída, pásový opar, besnota, tuberkulóza

Odporúčané očkovanie nie sú menej dôležité ako tie ostatné, odborníci sa však rozhodli niektore vakcíny zaradiť medzi voliteľné z dôvodu, že aktuálne nepredstavujú bezprostrednú hrozbu, prípadne nákaza spomínanými ochoreniami neohrozuje väčšinu populácie.

V posledných rokoch sú predmetom diskusie najmä očkovania proti chrípke. Síce nedokážu úplne odstrániť možnosť, že sa nakazíte chrípkou, ale výrazne vám pomôžu vytvárať protilátky, ktoré pomáhajú pri boji s novými typmi chrípky, ktoré neustále pribúdajú - vírus totiž mutuje.

Najčastejšie typy očkovania pri ceste do zahraničia

  • žltá zimnica, cholera, brušný týfus, japonská encefalitída

Očkovanie pri cestách do zahraničia je často len formou odporúčania, povinné očkovanie zaviedli len niektoré krajiny sveta. Zväčša je povinné očkovanie proti žltej zimnici v krajinách Afriky či Južnej Ameriky. Odporúčanými sú potom očkovania proti brušnému týfusu, žltačke či cholere.

Anketa

Absolvovali ste už očkovanie kvôli exotickej dovolenke?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register