Kedy sú sviatky v Maďarsku? Tamojší zákonník práce ich pozná jedenásť

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 9. 2020
Chystáte sa cestovať do Maďarska? Potom si v našom článku určite overte, kedy sú v Maďarsku sviatky tento rok.
Kedy sú sviatky v Maďarsku? Tamojší zákonník práce ich pozná jedenásť

Zdroj: Shutterstock

V Maďarsku stanovuje tamojší zákonník práce jedenásť sviatkov v roku. A tak sú u našich južných susedov oficiálnymi dňami pracovného pokoja 1. január - Nový rok, 15. marec - Národný sviatok, Veľkonočná nedela, pondelok a piatok, Svätodušný pondelok (podľa cirkevného kalendára), 1. máj - Sviatok práce, 20. august - Oslavy ústavy a zakladateľa štátu kráľa sv. Štefana, 23. október - Deň republiky a 25.-26. december - teda Vianoce.

Kedy sú otvorené resp. zatvorené obchody v Maďarsku?

Obchody s potravinami a nákupné strediská sú otvorené v dobe od pondelka do piatku obvykle od 7 do 19 hodin, v sobotu od 7 do 14 hodin. Väčšie obchodné domy, nákupné a zábavné centrá sú otvorené aj v nedeľu.

 

Sviatky v roku 2020 v Maďarsku

Január: 

 • 1. Nový rok - štátny sviatok

Marec/Apríl

 • 15. marec - štátny sviatok - Sviatok revolúcie a boja za slobodu v rokoch 1848-49, deň vzniku moderného parlamentárneho uhorkého štátu. 

 • Prečo Maďari oslavujú 15. marec? Tento sviatok sa tak trochu týka aj Slovákov. 15. marca 1848 totiž vypukla v Uhorsku revolúcia. V Pešti vtedy vystúpila skupina radikálnej mládeže s dvanásťbodovým programom odporu najmä proti cenzúre a tyranii. Parlament, ktorý vtedy zasadal v Bratislave, odhlasoval tzv. marcové zákony, na svoju dobu demokratické a progresívne. Hlasoval za ne aj poslanec snemu Ľudovít Štúr. Uhorsko si tak od Viedne vymohlo ustanovenie vlastnej vlády. Vláda však začala presadzovať program maďarského národného hnutia, odmietala požiadavky nemaďarských národov krajiny. V povedomí maďarského národa sa revolúcia 1848/49 sa uchovala ako spravodlivý boj za slobodu a demokratické požiadavky, vyhlásené 15. marca. Po roku 1956 demokratická opozícia každoročne 15. marca demonštrovala proti cenzúre a sovietskej vojenskej prítomnosti, za slobodu myslenia a za slobodu vlasti.

 • Veľký piatok - štátny sviatok - Veľký piatok je v Maďarsku od roku 2017 dňom pracovného pokoja, s počtom 11 štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja sa tak Maďarsko dostalo na úroveň Estónska, Lotyšska a Poľska. Slováci majú 15 sviatkov.

 • Veľkonočná nedeľa - štátny sviatok - podobné oslavy ako u nás na Slovensku

 • Veľkonočný pondelok - Veľká noc rovnako ako na Slovensku

Máj: 

 • 1. máj - Sviatok práce a deň vstupu do Európskej únie - štátny sviatok

August:

 • 20. august - Sviatok ústavy a kráľa sv. Štefana, zakladateľa štátu - štátny sviatok

 • Prečo Maďari oslavujú 20. augusta? Prvý ohňostroj usporiadali v Budapešti na výročie založenia štátu v roku 1927 a odvtedy je každoročne hlavnou atrakciou štátneho sviatku Maďarov. Výnimkou bolo desať rokov nasledujúcich po revolúcii v roku 1956. Oslavy sa konajú po celom Maďarsku i v krajinách, kde žijú komunity Maďarov.

 • Svätý Štefan I., pôvodným menom Vajk, bol v období rokov 995-997 kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997-1000 veľkokniežaťom Uhorska a od roku 1000 do roku 1038 prvým kráľom Uhorska. Zomrel 15. augusta 1038 a 20. augusta 1083 ho vyhlásili za svätca.

Október:

 • 23. október - Deň republiky, Pamätný deň revolúcie v roku 1956 - štátny sviatok

November: 

 • Deň všetkých svätých - štátny sviatok

December: 

 • 25. decembra - 1. sviatok vianočný - štátny sviatok

 • 26. decembra - 2. sviatok vianočný - štátny sviatok

 • V Maďarsku sú vianočnými sviatkami len 25. a 26. december, 24. december ním zatiaľ nie je.

 • Ako oslavujú Maďari Vianoce? Približne rovnako ako my, majú však napríklad pochopieľne iné sviatočné jedlá. Zvykom je okrem kapra aj rybacia polievka (halászlé), zabíjačkové dobroty, ako jaternice, kapustová polievka, plnený kapustový list, makové pampúšiky, bajgle je maková alebo a je ohnutá do tvaru podkovy, dnes už sa vyrába na tvar závinu, žerbó - je podlhovasté viacvrstvové orechovo-lekvárové čajové pečivo s čokoládovou polevou.

Anketa

Do ktorej susednej krajiny cestujete najčastejšie?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register