Oheň, povodne či búrka každoročne poničia bývanie Slovákov. Bez dobrej poistky sa straty znášajú tahšie. Aká je tá vaša?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 24. 6. 2020
Doba sa mení a s ňou aj klimatické podmienky. Zmena počasia a meteorologické anomálie sa podpisujú aj na škodách. Kedysi bolo najväčšou starosťou nevyhorieť. Dnes naše príbytky ohrozujú okrem ohňa stále častejšie aj iné riziká. Prispôsobujú sa im aj poisťovne. Viete sa ochrániť?
Oheň, povodne či búrka každoročne poničia bývanie Slovákov. Bez dobrej poistky sa straty znášajú tahšie. Aká je tá vaša?

Zdroj: Shutterstock

Oheň je stále jednotkou

Štatistiky poisťovní sú neúprosné. Oheň ako živel stojí stále za vysokým počtom poškodení budov aj domácností. Pod poistné udalosti následkom požiaru sa podpisujú najmä neodborné inštalácie krbov či piecok, zanedbaná revízia  a čistenie komínov, nevhodné umiestnenie vykurovacích zariadení v blízkosti nedostatočne tepelne odolných materiálov, ale aj poruchy elektronických zariadení a elektrospotrebičov. Sú to chyby, ktorým by sa dalo vyhnúť. V praxi však stoja státisíce eur ročne. Dbať na odbornú inštaláciu a bezpečnosť môže zachrániť strechu nad hlavou.

Samostatnú kapitolu tvoria škody z nepozornosti, ako je napríklad ponechanie otvoreného ohňa bez dozoru, najčastejšie ide o horiace dekoratívne sviečky alebo ponechanie jedla na zapnutom sporáku. Mnohým škodám by sa v prípade ohňa dalo zabrániť, hovoria poisťovne. Úplne inou kapitolou sú však živly. Ich ničivosť stúpa a možnosť ochrany je nízka.  

Búrky sú novým postrachom

Okrem rozsiahlych poľnohospodárskych škôd spôsobujú búrky a prívalové dažde výrazné škody na bývaní. Ide najmä o poškodené strechy a strešné krytiny domov a altánkov, poškodené terasy a obklady, zatopené pivnice a pivničné priestory, ako aj zatečené steny. Krupobitie, víchrica, povodne a záplavy sú hneď po požiari najčastejšími živlami, ktoré ničia príbytky ľudí. „Škody následkom živelných pohrôm na domoch a domácnostiach tvoria 25% všetkých škôd, ktoré naša poisťovňa minulý rok vyplatila klientom,“ hovorí o situácii Dagmar Lukovičová z oddelenia likvidácie poisťovne UNIQA.

Búrky často prevádza aj vietor, ktorý zvykne pripraviť ľudí práve o strechu. Hlásenia škodových udalostí sa týkajú najčastejšie strhnutých a poškodených striech z domov a bytoviek, rozbitých okien a zničených plotov.

Pozor si však treba dávať aj na predmety v záhrade. Poisťovne upozorňujú, že hoci búrke nezabránime, môžeme zabrániť väčším škodám. Nemálo poistných udalostí spôsobí lietajúci záhradný nábytok, ktorý ničí balkóny a presklené dvere.

 

Pozor na vedľajší efekt búrok

Búrky spôsobujú domácnostiam často aj sekundárne poškodenia. Následkom silných výbojov dochádza k poškodeniam spotrebičov, televízie, počítačov a satelitných parabol. Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku. Priamy úder blesku znamená, že blesk bezprostredne prešiel cez poistenú vec. Škody spôsobené priamym úderom blesku sú automaticky kryté v základnom poistení domácnosti. Nepriamy úder blesku je poškodenie alebo zničenie predmetov prepätím. Väčšina zmlúv na poistenie domu a domácností sa už dnes uzatvára s balíkom pripoistení, súčasťou ktorého je aj nepriamy zásah blesku. Nie však všetkých. Túto vec si pri podpise zmluvy overte. Prísť o drahú elektroniku vás síce nepripraví o bývanie, ale poriadne zamrzí. Ak sa poškodeniu vecí chcete vyhnúť, odpojte ich zo siete pred búrkou. Znížite tak riziko poškodenia.

Tip: Máte správne poistený bytový dom? Odborník radi, na čo si dať pozor

Pozor na povodne – overte si minulosť

Zatopenie a škody spôsobené prívalovými dažďami môžu poškodiť dom, ale až povodne dokážu skutočne narušiť statiku a spraviť ho neobývateľný. Poistenie vás v takomto prípade nemusí vždy ochrániť.  „Riziko povodeň a záplava nie je možné poistiť v prípadoch, ak už je v danej oblasti vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity alebo 2. stupeň povodňovej aktivity so stúpajúcou hladinou vodného toku,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union poisťovne  To znamená, že ak už nastalo riziko povodne, poistenie nepodpíšete. Poisťovať nehnuteľnosť musíte vždy v čase pokoja.

Lenže rovnako nie je možné uzatvoriť poistku ani v prípade, ak za posledných 10 rokov už vznikla na poisťovanom dome alebo byte škoda v dôsledku záplavy či povodne.
To je veľmi dôležitá informácia v prípade, ak si plánujete kúpiť nový dom, alebo pozemok. Vždy si overte, či za posledných 10 rokov vznikla na poisťovanom dome alebo byte škoda v dôsledku záplavy či povodne viac ako raz. Pretože v opačnom prípade riskujete, že môžete prísť o bývanie a nebudete ho mať ani poistené.

Najčastejšie chyby pri poisťovaní majetku

Mnoho škôd je možné eliminovať vlastným pričinením. V prípadoch, kedy udalosti ovplyvniť  nevieme, môžeme negatívne dôsledky eliminovať poistením. Aj tu je však vhodné vyvarovať sa chýb, ktoré by nás pripravili o plnenie, alebo ho radikálne znížili.

  1. Dôležité je poistiť si majetok komplexne a teda nehnuteľnosť aj domácnosť. Často sa stáva, že ľudia si pri uzatváraní hypotéky poistia dom alebo byt, pretože je to k hypotéke povinné, no domácnosť nechajú nepoistenú. V prípade škody poisťovňa preplatí poškodenie alebo zničenie nehnuteľnosti, ale nie škody na hnuteľných veciach a zariadení, ako je nábytok či spotrebiče. To môže byť dosť drahé poučenie.
  2. Ak spôsobíte nedbanlivosťou požiar,  majitelia susedných bytov či domov si môžu preplatenie škody nárokovať u majiteľa nehnuteľnosti, kde požiar vznikol. V prípade, že však máte poistenú aj zodpovednosť za škodu, náklady za škodu na byte či dome suseda sa uhradia z poistky.
  3. Problémom bývajú často staré poistky, ktoré sú stanovené na nižšie sumy, ako je aktuálna hodnota nehnuteľnosti. V takýchto prípadoch sa potom môže stať, že poistné plnenie nepokryje  výdavky na obnovu bývania. Pri poistení domácnosti to prežijete. Ak však pôjde o nehnuteľnosť, poistné plnenie v takom prípade nemusí zďaleka stačiť na zadováženie nového bývania.

Anketa

Mám poistenie:

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register