Koronavírus: kedy možno zrušiť zájazd a aké poplatky sú s tým spojené?

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 6. 2020
Zrušiť zakúpenú dovolenku alebo zájazd do oblastí zasiahnutých koronavírusom môžete. Čakajú vás ale storno poplatky. Výhodnejšie je dovolenku presunúť na neskorší termín.
Koronavírus: kedy možno zrušiť zájazd a aké poplatky sú s tým spojené?

Zdroj: Shutterstock

Slováci zatiaľ nemôžu zrušiť zakúpený zájazd do oblastí zasiahnutých koronavírusom bez storno poplatkov. Podľa zákona majú dovolenkári nárok na zrušenie zájazdu bez storno poplatkov iba v prípade, keď nemôžu čerpať službu cestovného ruchu. Napríklad, ak je zavretý hotel, či zrušený let. Píše sa v tlačovej správe agentúry SITA.

Každý prípad odstúpenia od zmluvy o zájazde je nutné posúdiť jednotlivo a to najmä z hľadiska miesta, kde sa má zájazd uskutočniť. V niektorých prípadoch by spotrebitelia mali mať právo na vrátenie celej zaplatenej čiastky, tvrdí to Európske spotrebiteľské centrum.

Poistenie storna sa na koronavírus nevzťahuje

Ak máte kúpený zájazd alebo letenky do oblastí zasiahnutých koronavírusom, v prvom rade odborníci odporúčajú obrátiť sa na predajcov, ktorí pomôžu nájsť najlepšie riešenie. 

Pri zrušení letenky alebo dovolenky zo zdravotných dôvodov, prípadne z titulu iných vážnych situácii síce môžete stornovať svoj pobyt, avšak vždy len podľa podmienok zájazdu v konkrétnej cestovnej kancelárii. To v drvivej väčšine prípadov znamená, že cestovná kancelária si nechá svoj spracovateľský poplatok prípadne províziu a vy získate naspäť nejaké percento z celkovej sumy zájazdu. 

Ak aj máte poistenie storna dovolenky, tieto okolnosti sa ne zrušenie dovolenky nevzťahujú. Nastali totiž v dôsledku epidemiologickej situácie v cieľovej krajine a vždy záleží na rozhodnutí konkrétnej cestovnej kancelárie, či vám vyjde v ústrety. 

 

Sledujte odporúčania Ministerstva zahraničia

Zájazd možno zrušiť z dôvodu mimoriadnej okolnosti. Čo to znamená? Že cestovnú kanceláriu môžete požiadať o odstúpenie od zmluvy bez zaplatenie storno poplatkov vtedy, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti, ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta. Z dôvodovej správy k zákonu o zájazdoch vyplýva, že mimoriadne a neodvrátiteľné okolnosti môžu zahŕňať aj významné riziko pre ľudské zdravie.

A ako zistíte, či ide v tej-ktorej krajine o významné riziko pre ľudské zdravie? Sledujte oznamy a upozornenia pred cestovaním zverejnené na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ak ministerstvo zverejní odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania, či odporúčanie necestovať v súvislosti s možnou nákazou ochorením COVID-19, je možné uvedenú situáciu vyhodnotiť ako mimoriadnu okolnosť. V tomto prípade majú podľa Európskeho spotrebiteľského centra spotrebitelia právo na vrátenie všetkých platieb, ktoré cestovnej kancelárii zaplatili.

Avšak pozor! Cestovné kancelárie na Slovensku nie sú pri posudzovaní mimoriadnych a neodvrátiteľných okolnosti viazané zverejnenými odporúčaniami ministerstva a preto nemusia postupovať tak, ako by sa od nich očakávalo. Je možné, že niektorým spotrebiteľom sa nepodarí odstúpiť od zmluvy bez zaplatenia storno poplatkov. V tom prípade sa odporúča riešiť spor súdnou cestou.

Zmeňte dátum alebo si vypýtajte voucher

Dovolenku či letenku v čase koronavírusovej krízy možno presunúť. Aktuálne je to aj vzhľadom k obrovskému množstvu žiadostí o vrátenie peňazí najjednoduchšia cesta, ako chrániť svoje peniaze investované do cestovania. Aerolínie a cestovné kancelárie sa rovnako chránia odkladom a poukazmi na budúce služby pred tým, aby prišli o svoje peniaze.

Dovolenkári môžu zmeniť zájazd v krajine postihnutej koronavírusom za dovolenku v inej destinácii. Všetko však záleží od dohody s cestovnou kanceláriou. Každý zájazd sa totiž posudzuje individuálne podľa dohody s usporiadateľskou cestovnou kanceláriou a s hotelom. Je potrebné preto kontaktovať predajcu, ktorý poradí a pomôže.

Netreba zabúdať, že podmienky zrušenia resp. Presunutia zájazdu z titulu koronavírusu sú rovnaké teraz aj 60 dní pred odletom, preto si riešenie zakúpenej letnej dovolenky nechajte na neskôr.

Anketa

Akú formu náhrady za zrušenú dovolenke preferujete?

Ktorá skupina ľudí bude môcť získať peniaze späť od cestovky bez čakania?

Akou formou môžu cestovné kancelárie nahrádzať neuskutočnené zájazdy?

Zákon o cestovkách ktorej európskej krajiny poslúžil ako vzor pre Slovensko ?

Do akého dátumu najneskôr možno odložiť nezrealizovaný zájazd?

Aké skupiny občanov sú ešte oslobodené a cestovné kancelárie im musia vrátiť peniaze za zrušený zájazd?

Ak zákazník nevyužije voucher, kedy najskôr môže od cestovky požadovať peniaze za nezrealizovaný zájazd?

Ktorých zájazdov sa týka novela zákona?

Ak si cestujúci vyberie lacnejší zájazd, čo sa stane zo zvyškom peňazí?

Ak si cestujúci vyberie nový drahší zájazd, kto preplatí rozdiel?

Týka sa nový zákona aj leteniek alebo len kompletných zájazdov?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok