Ako sa zachovať, keď zaznie siréna mimo pravidelnej skúšky?

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 2. 2020
Vopred oznámené akustické skúšky sirény sú bežnou záležitosťou v mestách či obciach. Čo však v prípade, že by prišlo k reálnej hrozbe? Osvojte si postup schválený Ministerstvom vnútra SR.
Ako sa zachovať, keď zaznie siréna mimo pravidelnej skúšky?

Zdroj: Shutterstock

Je piatok, dvanásť hodín a vy počujete húkať sirénu. V bratislavskej petržalke je tento jav úplne bežný. Ide o pravidelný akustický test, ktorý je vopred oznámený občanom. Vedeli by ste reagovať, ak by sa ozvala siréna mimo pravidelných skúšok?

Varovanie obyvateľstva je jedno z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany. Sirény sú najčastejšie dopĺňané hovorenou informáciou vysielanou hromadnými informačnými prostriedkami ako obecný alebo mestský rozhlas. V zahraničí býva bežné aj hlásenie v televízii.

Čo pre obyvateľov znamená zvuk sirény?

Zvuk sirény má oznamovať nejakú formu nebezpečenstva. Upozorňuje na to, že došlo alebo dôjde k mimoriadnej udalosti, ktorá ohrozuje životy a zdravie občanov, majetok a životné prostredie. Podľa tónu signálu a dĺžky jeho trvania viete zistiť, pred čím vás varuje. V tejto chvíli treba byť obzvlášť obozretný a počúvnuť informáciu nasledujúcu za sirénou.

Tri varovné signály pre obyvateľstvo

1. „VŠEOBECNÉ OHROZENIE“ – trvá dve minúty a ide o kolísavý tón sirén, tie sa používajú pri ohrození alebo pri vzniku mimoriadnej udalosti, ako aj pri možnosti rozšírenia následkov mimoriadnej udalosti,

2. „OHROZENIE VODOU“ – trvá šesť minút a ide veľmi ustálený tón sirén, používa sa pri ohrození ničivými účinkami vody

3. „KONIEC OHROZENIA“ – trvá dve minúty a opäť ide o stály tónom sirén bez opakovania, tento oznamuje koniec ohrozenia alebo koniec pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti.

 

Čo urobiť po zaznení sirén? Tu je postup

1. Prvé pravidlo káže – ukryť sa do bezpečia

Ak sa nenachádzate v budove, po zaznení sirén by ste mali čo najrýchlejšie vyhľadať úkryt, prípadne vstúpte do najbližšej budovy. Ak ste doma, zostaňte tam, zhromaždite celú rodinu a byt neopúšťajte. Deti by mali zostať v škole, pracovníci školy sú zodpovední za ich bezpečnosť a pomôžu im ukryť sa.

Ak sa napríklad nachádzate v automobile alebo v dopravnom prostriedku, automobil odstavte alebo vystúpte z vozidla a vyhľadajte úkryt v najbližšej budove

Takéto ukrývanie by ste však nemali uskutočňovať, ak zaznie varovný signál ohrozenia vodou. Vtedy dostanete konkrétne inštrukcie od obce.

2. Zatvorte okná a dvere

Vytvorte izolovaný uzavretý priestor – uzavrite a utesnite okná, dvere a vetráky, odstavte klimatizáciu. Uzavretím priestoru znížite pravdepodobnosť vlastného ohrozenia.

3. Zapnite si rádio, televíziu, sledujte správy na internete

Dozviete sa informácie o tom, čo sa stalo, prečo bola spustená siréna a varovanie obyvateľstva a čo sa bude ďalej robiť. Ak vám vypadol elektrický prúd, využite prenosné rádio alebo mobilný telefón.

S telefónmi však opatrne. Odporúča sa telefonovať len v súrnom prípade a nezaťažovať telefónne linky, najmä nevolať na čísla tiesňového volania.

Po siréne nasleduje hovorené slovo

Varovné signály a signál „KONIEC OHROZENIA“ sa následne dopĺňajú hovorenou informáciou prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov. Tá obsahuje deň a hodinu vznika alebo ukončenia ohrozenia, údaje o zdroji a druhu ohrozenia, veľkosti ohrozeného územia a tiež základné pokyny pre obyvateľov.

Kedy môžu prebiehať skúšky a kedy nie?

Obec či mesto vykonáva skúšky systémov varovania obyvateľstva pomerne často. Skúšku spoznáte podľa toho, že sa vykonáva dvojminútovým stálym tónom sirén po predchádzajúcej informácii, že ide o skúšku.

Skúšky tzv. elektromotorických sirén prebiehajú spravidla každý druhý piatok v mesiaci o 12:00 hod a elektronických sirén dva krát ročne, vždy v júni a v decembri.

Vyhláška hovorí, že varovací systém sa nesmie preskúšavať v noci, v dňoch pracovného pokoja a tiež spôsobom, pri ktorom by mohla nastať zámena so skutočným varovaním obyvateľstva.

Anketa

Kde bývate?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

byt, mestský byt, Slovensko

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok