Voľby do NR SR 2020: všetko, čo potrebujete vedieť

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 2. 2020
Parlamentné voľby sa tento rok odohrajú v netradičný deň. Voliť poslancov do Národnej rady SR budeme vďaka prestupnému roku 29. februára 2020.
Voľby do NR SR 2020: všetko, čo potrebujete vedieť

Zdroj: Shutterstock

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutočnia 29. februára 2020. Volebné miestnosti sa otvoria o 7:00 ráno a zatvoria večer o 22:00 na celom Slovensku. Hneď po uzatvorení volebných miestností sa začnú spočítavať hlasy pre jednotlivé politické subjekty.

Voľby sa tento rok uskutočnia počas jarných školských prázdnin.

Kedy začala predvolebná kampaň?

Termín konania volieb vyhlásil aktuálny predseda NR SR Andrej Danko dňa 4. novembra 2019. Predvolebná kampaň sa začala dňom zverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR, v tomto prípade teda 5. novembra 2019. Politické strany, hnutia či koalície mohli podľa slovenských zákonov podať kandidačné listiny najneskôr 90 dní pred dňom konania sa volieb zapisovateľovi štátnej komisie - to znamená do 1. decembra 2019. 

Každý politický subjekt, ktorý chcel kandidovať, musel zaplatiť volebnú kauciu vo výške 17-tisíc eur. Tá je vratná len v tom prípade, že strana dostane vo voľbách aspoň dve percentá hlasov. 

Zákon č. 181/2014 Z.z. hovorí o tom, že politické strany môžu minúť na výdavky volebnej kampane maximálne 3 milióny eur vrátane DPH, vynaložených v čase 180 dní pred voľbami. Sú povinné mať funkčné osobité bankové účty, tzv. transparentné účty, výlučne cez ktoré majú prevádzať všetky príjmy a výdavky spojené s kampaňou. Podľa hodnotenia Transparency International získali v prvom hodnotení ku 5. decembru 2019 najlepšiu známku Sloboda a Solidarita a koalícia PS-SPOLU, najhoršiu známku naopak vládny SMER-SD.

 

Kedy platí moratórium na volebné prieskumy?

Vláda v roku 2019 na rýchlo schválila kontroverzný zákon o predĺžení moratória na volebné prieskumy na 50 dní pred voľbami. Po vlne kritiky opozície, médií i verejnosti napokon nový zákon bude posudzovať Ústavný súd. Prezidentka totiž podala 5. decembra podnet na Ústavný súd a zároveň požiadala o pozastavenie účinnosti novely. V podaní argumentovala zásahom do slobody prejavu a rozporom s ochranou politickej súťaže, čo môže narušiť demokratický charakter štátu. V prípade pozastavenia platnosti navrhla prezidentka, aby platilo štrnásťdňové moratórium (doba pred platnosťou novely). Ak by Ústavný súd rozhodol o protiústavnosti novely, žiada, aby sa neobnovovalo ani toto moratórium. 

Volebné moratórium na volebnú kampaň teda aktuálne začína 48 hodín pred voľbami do NR SR a končí sa zatvorením volebných miestností. Moratórium na zverejňovanie prieskumov je 14 dní. Pre médiá platí zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch 48 hodín pred začiatkom volieb, teda od 7:00 hod 27. februára 2020.

Kto môže ísť voliť?

Voliť tento rok môžu ísť už aj tí, ktorí sa narodili vo februári 2002. Volebné právo totiž môžu na Slovensku využiť všetci občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň konania volieb dovŕšili 18 rokov. Volič môže voliť na území Slovenskej republiky: vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu. 

V prípade, že volič nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a bol na základe žiadosti zapísaný do osobitného zoznamu voličov, alebo má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia - voliť môže aj zo zahraničia. Voľbu vykonáva poštou. 

Požiadať o voľbu zo zahraničia však bolo možné len do 10. januára 2020.

Vyberať môžeme z 25 politických subjektov

V stanovenej lehote odovzdalo listiny kandidátov 25 politických subjektov. Tu je ich kompletný zoznam aj s číslami, pod ktorými ich nájdete na volebných lístkoch.

Kandidujúce subjekty majú tieto vyžrebované čísla:

 1. Slovenská Ľudová Strana (SĽS) - 
 2. DOBRÁ VOĽBA
 3. SaS
 4. SME RODINA
 5. Slovenské Hnutie Obrody
 6. ZA ĽUDÍ
 7. MÁME TOHO DOSŤ !
 8. Hlas pravice
 9. SNS
 10. DS
 11. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
 12. Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU
 13. STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI
 14. 99 % – občiansky hlas
 15. KDH
 16. Slovenská liga
 17. VLASŤ
 18. MOST – HÍD
 19. SMER-SD
 20. SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby
 21. HLAS ĽUDU
 22. Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť
 23. PSN
 24. Kotlebovci - ĽS Naše Slovensko
 25. Socialisti.sk

Anketa

Zúčastníte sa volieb do NR SR 2020?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Doklady či pokuty sa budú môcť vybavovať na pošte. Vláda schválila novinku

5. 6. 2024 | Redakcia

Doklady či pokuty sa budú môcť vybavovať na pošte. Vláda schválila novinku

Na pošte si čoskoro budeme môcť vybaviť aj zaplatenie pokút či vyzdvihnúť si doklady. Vláda schválila návrh, ktorý umožní výrazné rozšírenie služieb Slovenskej pošty.

Štát ukázal novú priemernú mzdu: Väčšina Slovákov ju nezarobí, ale platy rástli raketovo

4. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát ukázal novú priemernú mzdu: Väčšina Slovákov ju nezarobí, ale platy rástli raketovo

Reálne mzdy na Slovensku zaznamenali výrazný nárast, čo potvrdzujú čerstvé údaje Štatistického úradu SR za 1. štvrťrok 2024. Priemerná mzda dosiahla 1 447 eur, čo predstavuje medziročný... celý článok

Bič na škrtičov radiátorov nevyšiel, pravidlá vyúčtovania za teplo sa budú meniť

3. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Bič na škrtičov radiátorov nevyšiel, pravidlá vyúčtovania za teplo sa budú meniť

Slováci v týchto dňoch dostávajú vyúčtovanie za energie a mnohých prekvapili vysoké nedoplatky za kúrenie. A to aj napriek tomu, že zima bola mierna. Paradoxne, najviac musia doplatiť... celý článok

Skončil som školu, teraz čo? Zistite, či nemáte povinnosti voči Sociálnej poisťovni

30. 5. 2024 | Redakcia

Skončil som školu, teraz čo? Zistite, či nemáte povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Plánujete po škole cestovať, nepracovať alebo študovať v zahraničí? Ak áno, voči Sociálnej poisťovni nemáte žiadne povinnosti, s výnimkou tých, ktorí poberajú sirotský dôchodok. V tom... celý článok

Váš konkurent v podnikaní na sociálnych sieťach zavádza. Ako sa proti tomu brániť?

30. 5. 2024 | Barbora Magočová

Váš konkurent v podnikaní na sociálnych sieťach zavádza. Ako sa proti tomu brániť?

Predávate kvalitný tovar alebo ponúkate prvotriedne služby? To je už dnes pre úspech na trhu málo. Boj o zákazníka prebieha aj na Facebooku či na Instagrame. Aké kroky môžete podniknúť,... celý článok