Zážitok v nákupnom centre alebo ako budú obchody cez Vianoce a na Silvestra otvorené/zatvorené

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 13. 12. 2019
Okrem nákupov predstavuje pre Slovákov nákupné centrum aj spôsob ako tráviť voľný čas v meste. Ak patríte medzi nich, pripravte sa na to, že Vianoce budete "musieť" tráviť inak.
Zážitok v nákupnom centre alebo ako budú obchody cez Vianoce a na Silvestra otvorené/zatvorené

Zdroj: Shutterstock

Aj keď podľa rôznych ekonomických štatistík rastie z roka na rok obľuba v nakupovaní cez e-shopy, mohlo by sa zdať, že budovať nákupné centrá stráca zmysel. Opak je pravdou. Z "chrámov nákupov" sa čoraz viac stáva aj miesto, kde návštevníci môžu tráviť čas zábavou, dobrým jedlom alebo voľnočasovými aktivitami.

Psychológ David Lupták hovorí: „Návštevník si ide po zážitok, prekvapenie a rád sa nechá zlákať niečím novým, nepoznaným. Možno narazí na nejakú ochutnávku, jednorazové podujatie, kultúrnu akciu, či stretne niekoho známeho.“ Aby však nákupné centrá obstáli silnej konkurencii a prilákali zákazníkov, čoraz viac investujú do prostriedkov, ktoré majú pôsobiť na viaceré zmysly zákazníka a sprostredkovať mu spolu s nákupom aj zážitok. Keď sa totiž niekde cítime dobre a príjemne, radi sa tam vraciame.

„Pre návštevníka je bežné, ak si popri nákupe môže skočiť na kávu, najesť sa vo foodcourte či reštaurácii, zacvičiť si vo fitnes centre, alebo pozrieť si film v najmodernejšom kine,“ dopĺňa Milan Klégr, managig director nákupno-zábavného centra BORY MALL, a ďalej hovorí: "Aj gastro prevádzka musí pôsobiť na viaceré zmysly návštevníka. V prvom rade je to vizuálne lákavý vstup, interiér a v neposlednom rade ponuka jedál, ich kvalita a samozrejme aj chuť.

 

Ako vyplýva z prieskumu agentúry MEDIAN SK, svoj voľný čas trávia v nákupnom centre predovšetkým študenti, mladí alebo bezdetní (tzv. singles). „Naopak, menej často tu stretnete ľudí  z kategórie silver age a dôchodcov, teda ľudí v preddôchodkovom, respektíve dôchodkovom veku,“ doplnil Michal Mislovič z MEDIAN SK.

Ako budú otvorené/zatvorené nákupné centrá cez Vianoce a na Silvestra

Zdroj: Shutterstock

Ako budú otvorené/zatvorené obchody cez Vianoce

Na jar 2017 bola prijatá novela Zákonníka práce, ktorá zakazuje maloobchodný predaj počas 15 sviatkov a dní pracovného pokoja. Medzi tieto dni patria aj vianočné sviatky. Pozor však na posledný deň v roku - Silvester. Tento deň nie je sviatok a tak normálne nakúpite.

Nákupné centrá a väčšina obchodníkov budú mať zatvorené v tieto dni:

  • u utorok 24. decembra 2019 - na Štedrý deň - od 12.00 hodiny
  • v stredu 25. decembra 2019  - v prvý sviatok vianočný (Božie narodenie)
  • vo štvrtok 26. decembra - druhý sviatok vianočný (na Štefana)
  • v stredu 1. januára 2020 - Nový rok

Ak  aj nenakupujete práve v nákupnom centre, ale máte svojich obľúbených obchodníkov, informujte sa včas, ako budú mať pozmenené otváracie hodiny zvlášť medzi sviatkami. Práve dni od 27. do 31. decembra mnohí obchodníci využívajú na inventúru skladových zásob. A teda v tom čase u nich nenakúpite.

Kde nakúpiť keď je nákupné centrum zatvorené

Aj napriek zákazu predaja, zostávajú otvorené malé obchody (do plochy 200 metrov štvorcových), kde bude predávať majiteľ.  Otvorené zostávajú tiež:

  • čerpacie stanice
  • lekárne
  • obchodíky na letiskách, vlakových alebo autobusových staniciach
  • predajne cestovných lístkov

Máte radi atmosféru vianočných trhov? Nielen zahraničné majú čo ponúknuť? Kvalita tých slovenských sa rok od roka zvyšuje:

Anketa

Ako nakupujete vianočné darčeky?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register