Vianočné trhy vo Viedni: auto nechajte doma, vezmite radšej korčule

Roland Regely | rubrika: Článok | 11. 11. 2019
Od polovice novembra až po Štefana. Rakúske adventné trhy sú veľkolepé a lákajú mnohých návštevníkov aj zo Slovenska. Ak sa tam chystáte, prinášame praktické informácie.
Vianočné trhy vo Viedni: auto nechajte doma, vezmite radšej korčule

Zdroj: Shutterstock

Vôňa pečených gaštanov, vianočného punču, lokší a perníkov už čoskoro príde do každého väčšieho mesta na Slovensku. Ak vás už slovenské adventné trhy omrzeli a chcete zažiť skutočne výnimočnú predvianočnú atmosféru, odporúčame zajsť do susedných krajín. Viedeň je blízko a každoročne ponúka jedny z najkrajších vianočných trhov široko-ďaleko. Trhy sa konajú od 16. novembra do 26. decembra 2019.

Idete autom? Najviac odporúčajú vlak

Rathausplatz, Viedeň. Túto adresu si zaznačte do GPS. Bezplatné parkovanie v blízkosti Vianočných trhov vo Viedni budete hľadať len veľmi ťažko. Miestni odporúčajú garážové parkovanie v Park&Ride, cena je tam paušálna 3,40 eur na celý deň, čo je v porovnaní s cenami v Bratislave pomerne málo. Najbližšie takéto parkovanie nájdete na adrese U2 Donaustadtbrücke, 1220 Viedeň. Parkovanie nie je hneď pri trhoch, ale pri stanici metra, kde si kúpite obojsmerný lístok. Jazda metrom trvá menej než štvrť hodinu. Ak pôjdete po rakúskej diaľnici, nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku, v opačnom prípade si poriadne priplatíte.

Najlepšie spravíte, ak necháte svoje motorové vozidlo doma. Do Viedne viete cestovať veľmi komfortne vlakom i autobusom.

Ak idete vlakom, ideálne spojenie smeruje cez Bratislavu. Vystúpite na viedenskej hlavnej stanici a odtiaľ na linku metra U1. Ktorým smerom? Na Leopoldau, názov zastávky kde vystúpite je Südtiroler Platz-Hauptbahnhof. Tam treba prestúpiť na metro U2 a vystúpiť na zastávke Rathaus, kde už po východe z metra uvidíte adventné trhy. Celá cesta metrom aj s prestupmi nebude trvať dlhšie ako 15 minút.

Ak pôjdete autobusom, urobíte tiež dobre. Na vianočné trhy zvyknú jazdiť viacerí dopravcovia zo Slovenska. Slovak Lines premávajú priamo na hlavnú stanicu Hauptbahnhof až 20-krát denne, odkiaľ sa dopravíte ďalej metrom. Regiojet vás zase odvezie na U2 Stadion Busterminal Stadioncenter tiež veľmi často, až 16-krát denne. Lístok na autobus kúpite najlacnejšie, vychádza okolo 5 eur na jeden smer. Štandardne máte v cene aj pripojenie na Wi-Fi, nápoje či dennú tlač. Ak nakúpite suveníry či darčeky, v autobuse bude dostatok miesta na ich uschovanie.

 

150 stánkov, výzdoba, program pre deti

Vianočné trhy vo Viedni sú otvorené celý týždeň. Začínajú každý deň od 10. hodiny ráno a končia o 22. hodine večer s výnimkou Štedrého dňa, kedy sú otvorené do 19. hodiny. To je pomerne veľký rozdiel v porovnaní so slovenskými adventnými trhmi. U nás sa totiž trhy zatvárajú jeden či dva dni pred Štedrým dňom.

Návštevu adventných trhov vo Viedni naplánujte ideálne cez pracovný týždeň a majte sa na pozore pred vreckármi. Na Rathausplatz nájdete okrem množstva stánkov aj najväčší a najkrajší vianočný strom, ozdobený tisíckami svetiel. Vianočné trhy vo Viedni ponúkajú aj unikát v podobe najväčšieho otvoreného klziska pre verejnosť.

Okrem Rathausplatz existuje ešte niekoľko ďalších miest vo Viedni, kde nájdete takisto vianočné trhy:

 • Maria-Theresien-Platz
 • Palác Belvedere
 • Zelená oáza univerzitného kampusu
 • Altwiener markt
 • Schönbrunnský palác
 • Námestie Karlsplatz
 • Spittelberg
 • Riesenradplatz
 • Stephansplatz
 • Prater
 • Am Hof

Väčšina zo spomínaných trhov funguje takisto od 15-16. novembra 2019 až do Vianoc, prípadne až do 6. januára 2020.

Počet návštevníkov každý rok rastie

V priebehu posledných 30 rokov, odkedy sa začali konať vianočné trhy pred viedenskou radnicou, sa počet prenocovaní za mesiac november strojnásobil a za december dokonca stúpol o štvornásobok. Organizácia Vienna Tourist Board, ktorá zastrešuje propagáciu turistického ruchu pre hlavné mesto Rakúska očakáva nárast aj tento rok.

Anketa

Ktoré zahraničné vianočné trhy sú podľa vás najkrajšie?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce