Komentár: Turecko už dopláca na dlhú politiku lacných peňazí. Hrozí niečo podobné aj Európe?

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 15. 3. 2019
Turecko sa pridáva ku krajinám, ktoré sa podľa kvartálnych výsledkov HDP dostali do technickej recesie. Výsledky však môžu predstavovať len špičku ľadovca celej tureckej ekonomiky.
Komentár: Turecko už dopláca na dlhú politiku lacných peňazí. Hrozí niečo podobné aj Európe?

Zdroj: Shutterstock

Na nasledujúcom grafe HDP (kvartálne čísla rastu) od Tradingeconomics vidíme negatívny vývoj HDP za tretí štvrťrok 2018, kedy ekonomika poklesla o 1,6 percenta a následný pokles o 2,4 percenta podľa najnovších dát z marca za 4Q 2018. Turecko si tak „otvára dvere“ ďalším problémom a trh bude pozorne sledovať rastúcu tendenciu intervencií od tureckej centrálnej banky a štátu.

Turecko už dopláca na dlhú politiku lacných peňazí. Hrozí niečo podobné aj Európe?

 

Podobné výsledky malo Turecko naposledy medzi rokmi 2009-2010 počas bankovej krízy.

Turecká ekonomika je učebnicovým príkladom a ukážkou, čo môžu spôsobiť úrokové sadzby na dlhodobo nízkej úrovni, resp. expanzívna politika v dlhodobom horizonte. Nízke sadzby od konca roka 2009 až po koniec roka 2018 zapríčinili veľké nafúknutie ekonomiky pomocou úverovania, ako aj vysoké znehodnotenie meny a vysokú infláciu.

Aj keď Turecko môžeme považovať za „rozvojovú“ krajinu, pri ktorej trh môže očakávať vyšší rast HDP ako pri rozvinutých krajinách, podobne ako v minulosti aj ten má svoje limity. Nekontrolovateľné znehodnocovanie tureckej líry bolo jedným z hlavných spúšťačov. Následne prezident Erdogan nenechal centrálnu banku robiť si svoju robotu ohľadom úrokových sadzieb.

Turecká centrálna banka napokon pristúpila k masívnemu sprísneniu monetárnej politiky, t.j. k prudkému zvyšovaniu sadzieb. Zároveň ďalšiemu znehodnoteniu zabraňovala aj intervenciami – nákupom domácej meny a jej cielením posilnením. Z toho však vyplývajú ďalšie problémy. Vďaka nízkym sadzbám sa súkromný sektor zadlžoval príliš rýchlo, čo môže v čase vysokých úrokových sadzieb spôsobiť „padnutie“ zadlženého súkromného sektora.

Je to klasický ekonomický kolobeh príčin a následkov, ktorý sa neustále opakuje. Zvyšovaním sadzieb rastú úroky pri úveroch (firiem aj domácností), čo môže spôsobiť horšie financovanie dlhu, vyššiu nezamestnanosť, a tak ďalej. Dnes je pravdepodobné, že celá situácia bude pod drobnohľadom a štát aj centrálna banka sa budú snažiť tento úverový problém riešiť.

Zároveň to znamená, že logické spomalenie HDP ostáva len špičkou ľadovca a bublina s dovtedy „lacnými“ peniazmi môže spôsobiť niečo horšie.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

26. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

Ceruzky, peňaženky, kabelky, kozmetika, kneličky, ale aj autá a lietadlo Eva air. Hello Kitty prináša svetu japonskú tradíciu Kawaii už 50 rokov na každom predmete, na aký si človek... celý článok

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

25. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

Sú to peniaze, ktoré aj tak väčšinou končia v USA, vyhlásil premiér. V najbližších rokoch čaká Slovensko „mobilizácia“ finančných prostriedkov. Naznačuje nielen využitie vkladov, ale... celý článok

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok