Klimatizácia v zime: prečo sa oplatí kúpiť a ako ju využiť počas celého roka

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 11. 2018
Klimatizácia nie je určená len na leto, ako si väčšina myslí. V dnešnej dobe, okrem veľa iných užitočných funkcií, je klíma využiteľná po celý rok.
Klimatizácia v zime: prečo sa oplatí kúpiť a ako ju využiť počas celého roka

Zdroj: Shutterstock

Bez klimatizácie sa počas horúcich letných dní nezaobídeme. V žiadnom prípade to neznamená, že na ňu v zime môžeme zabudnúť. Vedeli ste, že modernú klimatizáciu už môžete používať aj na kúrenie? 

V lete schladí, v zime príjemne zohreje

Klimatizácia vyhreje interiér rýchlejšie a úspornejšie než iné typy vykurovania. S invertorom alebo bez. V zime, alebo počas studených jesenných/jarných dní preto čoraz viac ľudí využíva klimatizáciu na kúrenie.

Systém vzduch - vzduch dokáže miestnosť veľmi rýchlo vykúriť. Vykurovanie klimatizáciou dokonca nie je ani finančne náročné, ako si niektorí myslia. Práve naopak. Dnes sa už vyrábajú len inventorové klimatizácie, ktoré sú oveľa úspornejšie.

 

Neinštalujte sami, nechajte si poradiť

Pri výbere klímy si určite nechajte poradiť od odborníkov. Existujú typy s invertorom alebo bez. Je to zariadenie, ktoré sa stará o reguláciu výkonu v závislosti od aktuálnych okolností tým, že mení otáčky kompresora. Vďaka tomu je v interiéri rovnomerná teplota, nižšia spotreba energie a je to tiež šetrnejšie k zariadeniu.

Nemusíte ihneď kúriť

Keď sa vonku ochladí, nemusíte hneď zapínať kúrenie. Moderná klimatizácia dokáže miestnosť vykúriť aj keď je vonku -15 °C. Ide o typy s invertorom a tie, ktoré fungujú na princípe tepelného čerpadla. V takom prípade nie je používanie klimatizácie obmedzené len na dva mesiace v roku, ale môžete ju využívať celoročne. Nie je nič pohodlnejšie, než si prostredníctvom mobilnej aplikácie pripraviť obľúbenú teplotu v domácnosti aj na diaľku, pokojne aj cestou z práce.

Zima je ideálna na servis, ale aj kúpu

Zima je vo všeobecnosti vhodným obdobím pre čistenie a servis klimatizácie. To platí pre klimatizáciu v aute i v domácnosti. Počas leta pracovala neúnavne a v jej útrobách sa nazbieralo množstvo alergénov v podobe prachu či rôznych peľov. Vyčistiť treba nielen vonkajšiu, ale predovšetkým vnútornú jednotku.

Kontrolu zariadenia vykonáva servisný technik, ktorý v nej zmeria tlak a prietok. Vyčistí, prípadne vymení filtre a prekontroluje všetky mechanické časti a elektroinštaláciu. Zanedbanie servisu sa nevypláca, pretože môže dôjsť k jeho poruche či k úniku plynov z chladiva, ktoré môže poškodiť kompresor. 

Zima je zároveň vhodným obdobím pre kúpu klimatizácie. Práve v období jari a leta je totiž najväčší záujem o inštalácie klimatizácie a ceny môžu byť v takomto období vyššie. V zime majú technici menej montážnych prác a možno sa vám ujde aj nejaká ta vyššia zľava, ako zvyčajne.

Mobilná klimatizácia sa neodporúča

Moderné klimatizácie majú veľmi nízku hlučnosť a tichý režim počas nočnej prevádzky, vďaka ktorému sa postarajú o váš nerušený spánok. Tie najlepšie a najmenej hlučné klimatizácie môžeme prirovnať k šumu padajúceho lístia (20 – 30 dB). To znamená, že o vašej klimatizácii nebudete počas dňa a v noci ani vedieť.

O takom niečom môžete pri mobilnej klimatizácii len snívať. Je príliš hlučná, náročná na údržbu i servis a na vykurovanie takmer nevhodná.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Ktoré ročné obdobie je Vaše najobľúbenejšie?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok