Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 17. 10. 2018
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí

Zdroj: Shutterstock

Začalo to v USA

Všetko to začalo v Spojených štátoch daňovým zákonom FACTA, ktorý nariaďuje zahraničným bankovým inštitúciám predávať informácie o účtoch amerických daňových poplatníkov americkému daňovému úradu. Týmto sa inšpirovalo aj OECD a zaviedlo nový štandard pre automatickú výmenu daňových a finančných informácií na medzinárodnú úroveň. Takže vďaka bankovým účtom fyzických a právnických osôb dochádza k výmene informácií medzi inštitúciami a finančnými úradmi.

Klinec do rakvy

Ďalším klincom do rakvy bolo zavedenie takzvaného Anti Money Laundering Law, ktorým chcela EÚ posilniť pravidlá proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Tento systém však so sebou priniesol a rad byrokraticky veľmi náročných povinností, ktoré okrem skutočného vlastníka identifikuje aj ďalšie súvisiace fakty a údaje. Na Seychelách bol AML zákon aktualizovaný, čo ešte viac sprísňuje a znevýhodňuje bezdaňové podnikanie, ale zároveň aj takmer znemožňuje otváranie bankových účtov pre offshore spoločnosti.

Tip: Slovenské firmy odchádzajú z tradičných daňových rajov

Boj proti korupcii

Tretím dôvodom pomalého zániku offshoru je aj menej známy KYC dotazník a postup. Jeho úlohou je analýza možných rizík, hlavne vo vzťahu k AML zákonu. Navyše, spoločnosť tým preukazuje, že pozná potrebné fakty o svojich klientoch. KYC je dnes už úplne bežnou praxou nie len u finančných inštitúcií, ale aj pre poradenské, daňové, účtovné a poisťovacie spoločnosti.

S KYC súvisí aj ďalšie opatrenie, takzvané ACDD, ktoré má za úlohu zameriavať sa na korupčné jednanie a obmedzenie legalizácie takýchto výnosov. Anti Aviodance Tax Directive je smernica z roku 2016, ktorá určuje pravidlá a postupy proti vyhýbaní sa daňovým povinnostiam. Smernica sa postupne zavádza do krajín Európskej únie, respektíve do ich legislatív.

Transparentnosť štruktúr

Všetky tieto zmeny majú viesť k väčšej transparentnosti štruktúr firiem, zvereneckých fondov, nadácií a ďalších, avšak právne a daňové nastavenie štruktúr získava aj rad ďalších obmedzení. Dnes už údajne nie je možné poskytnúť jednoduché nastavenie za pár eur bez právneho a daňového nastavenia. Trh so zakladaním firiem čaká ešte niekoľko problémov. Založenie firmy je len 10 % z celkového procesu zakladania firmy, ostatné je odborná právnická a daňová práca.

„Každý, kto pracuje s offshore štruktúrami, nadáciami alebo so zvereneckými fondmi by mal urobiť právnu a daňovú revíziu. Možno potom zistí, že mu banka, kde mal 10 rokov účet už dávno zmrazila všetky účty, poslala report k príslušným úradom a vlastne ho zobliekla úplne do naha. Čaká nás poriadna očista trhu so zakladaním firiem,“ uvádza Ondrej Spodniak zo spoločnosti Zenron.

Zdroj: Zenron

Čo znamená skratka RPMN?

Ako funguje kontokorentný úver?

Čo je to akontácia?

Čo je to životné minimum?

Chcete banke predčasne splatiť úver vo výške 10 000 €. Banka si účtuje poplatok za predčasné splatenie 5 %. Akú sumu budete potrebovať na predčasné splatenie úveru?

Čo znamená pojem poistná suma?

Čo je to deflácia?

Ako funguje termínovaný vklad?

Aký typ podielových investičných fondov je najmenej rizikový?

Kto je poistník?

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok