Cesta autom do Francúzska (Francúzska riviéra) – na čo všetko sa pripraviť

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 7. 2018
Francúzsko nie je tak obľúbené v očiach slovenských dovolenkárov, ako napríklad Chorvátsko, Taliansko či Bulharsko. Cesta je pomerne nákladná, možno ju však spojiť s návštevou viacerých destinácií.
Cesta autom do Francúzska (Francúzska riviéra) – na čo všetko sa pripraviť

Zdroj: Shutterstock

Zo Slovenska možno cestovať do Francúzska pomerne pohodlne a jednoducho priamymi leteckými linkami z neďalekých letísk vo Viedni či Budapešti. Ak sa však chystáte cestovať autom, čaká vás viac ako 2-tisíc kilometrov (tam aj späť), ale aj jedinečná možnosť spoznať to najlepšie z Francúzskej riviéry.

Francúzsko je so Slovenskom prepojené diaľnicou, to znamená, že môžete po celý čas cestovať veľmi rýchlo a komfortne. Či už pôjdete cez Českú republiku, Rakúsko, Taliansko alebo Nemecko, čakajú vás výborne upravené cesty.

Vďaka tomu je do Francúzska výhodné cestovať vlastným autom, pretože autom sa vždy dá toho vidieť najviac a ak máte vlastné, ušetríte nemalé prostriedky za prenájom auta. Taktiež sa dá ušetriť na ubytovaní, keďže vďaka autu nie ste odkázaní na to bývať v centre mesta, ale kľudne aj 20 kilometrov od neho.

1. Skontrolujte si cestovné doklady

Pre vstup do Francúzska vám postačí občiansky preukaz a cestovať môžete samozrejme aj s platným cestovným pasom. Nezabudnite si so sebou vziať aj európsky preukaz zdravotného poistenia. V prípade problému ale za každých okolností ale volajte svoju poisťovňu.

  • vodičský preukaz - vodičské preukazy vydané členským štátom EÚ/EHP sú platné aj vo Francúzsku,
  • technický preukaz (osvedčenie o evidencii vozidla),
  • povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta); odporúčame mať uzatvorené havarijné poistenie vozidla,
  • v prípade zapožičaného alebo služobného vozidla aj notársky overená plná moc majiteľa vozidla,

2. Cestovné poistenie do Francúzska

Okrem preukazu zdravotného poistenia sa určite poistite. Cestovné poistenie by už dnes malo byť úplne samozrejmou vecou. So začiatkom turistickej sezóny sa zvyšuje riziko krádeže dokladov a peňazí na pláži, cenností a tiež aj áut. Ak teda budet cestovať autom, trvajte určite na stráženom parkovisku.

3. Ako vyzerá najlepšia cesta autom do Francúzska (Francúzska riviéra)

Najrýchlejšia cesta autom vedie cez Rakúsko a Taliansko. Vyzerá nasledovne:

Bratislava – Klagenfurt - Benátky – Cannes – Nice – Port Grimaud – Saint-Tropez – Saint-Maxime – Antibes – Monaco – Verona – Bratislava

Pri takto dlhej ceste sa odporúča stráviť jednu noc na pol ceste, napríklad v Taliansku – Benátky či Bologna. Z Benátok na Azúrové pobrežie (do Nice) trvá cesta asi 6 hodín. To môže byť prvou zastávkou vašej dovolenky. Postupne tak môžete navštíviť Cannes, Sainte – Maxime, Saint Tropez, Marseille, Port Grimaud, Antibes, či Monako.

cesta autom francuszko

4. Diaľničné poplatky vo Francúzsku (mýto)

Diaľnice (autoroutes) vo Francúzsku sú spoplatnené mýtnym systémom – na diaľniciach sú mýtne brány, kde sa dá platiť kartou i v hotovosti. Mýtne je pomerne vysoké a cesta po diaľniciach môže dopravu vo Francúzsku výrazne predražiť. Pokiaľ si chcete pred cestou skontrolovať, koľko vás mýtne bude stáť pri ceste z jedného mesta do iného, môžete tak urobiť online na týchto stránkach.

Pokiaľ chcete ušetriť, môžete jazdiť po okresných cestách, čo síce dobu vašej jazdy predĺži, ale zároveň ju môže spríjemniť, pretože sa tak budete môcť kochať francúzskymi dedinkami a mestečkami a taktiež prírodou.

Cesta Rakúskom a Talianskom

V Rakúsku zaplatíte za 10-dňovú diaľničnú známku 9 eur, v Taliansku budete platiť za diaľničné mýto, rovnako ako vo Francúzsku. Treba počítať s vyššými nákladmi za mýto, pohybujú sa v desiatkách eur už jednosmerne.  Talianske mýto v závislosti od dĺžky trasy: najmenej 11 eur, najviac 71 eur za jednosmernú jazdu. Výška diaľničného poplatku v tejto krajine je 5 až 7 eur za prejazd 100 kilometrov diaľníc.

Parkovanie vo Francúzsku

Ďalšou položkou, ktorá môže urobiť dieru do rozpočtu, je parkovanie. Pokiaľ budete parkovať v centre miest v podzemných parkoviskách, vyjde vás parkovné na zhruba 2 eurá za hodinu. V podzemných garážach sa platí vždy, bez ohľadu na to či je víkend alebo stred týždňa. To isté platí často aj pre parkovanie v obchodných domoch.

S trochou šťastia môžete nájsť miesto na parkovanie aj na ulici zadarmo, hlavne v menších mestách – vždy sa ale uistite, že sa tam parkovať môže a že nie je nutné platiť parkovací lístok.

Benzín vo Francúzsku stojí o len málo viac ako u nás, najlacnejšie bývajú samoobslužné pumpy, ktoré sa často vyskytujú pri hypermarketoch (ale často i samostatne). Takéto benzínky nemávajú žiadnu obsluhu a tým pádom tu nie je možné platiť v hotovosti. Do stojanu najprv vložíte kartu, vyberiete druh paliva, zadáte PIN a následne dostanete autorizáciu pre tankovanie do určitej výšky hodnoty paliva (väčšinou 100-200 EUR). Po natankovaní je príslušný obnos strhnutý z vašej karty.

Dieselové palivo (nafta) býva vo Francúzsku označené ako “gazole“.

Tip redakcie: Ak chcete ušetriť na ubytovaní, môžete po celý čas bývať v kempoch.

Auto s fóliami nechajte doma

Vo Francúzsku hrozí šoférom pokuta 135 eur za jazdu s tmavými sklami. Nezáleží pritom na miere stmavenia, o pokute rozhoduje policajt na základe toho, či vidí posádku v aute, alebo či má možnosť vidieť cez vozidlo.

Chystáte sa dovolenkovať autom?

Zdroj foto: Shutterstock.com

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register