Ako si zmeniť peniaze do zahraničia čo najvýhodnejšie?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 27. 6. 2018
Vstupom do eurozóny sa výrazne zredukoval počet krajín, kde potrebujeme meniť peniaze. Napriek tomu ostáva dosť destinácií, kde sa bez výmeny nezaobídete.
Ako si zmeniť peniaze do zahraničia čo najvýhodnejšie?

Zdroj: Shutterstock

Valuty a devízy

Pri zmene peňazí sú dôležité dva pojmy. Valuty a devízy. Tie prvé sú zahraničnou menou vo fyzickej hotovostnej forme. Teda ide o najčastejšiu formu výmeny pri ceste na dovolenku. O devízach hovoríme, ak ide o elektronický prevod peňazí, to znamená, že sa devízovým kurzom prepočítava bezhotovostný platobný styk napríklad pri platbe kartou v zahraničí. Ak chcete ušetriť, tak víťazia devízy.

Výbery z bankomatov v zahraničí, platby kartou za hotel, alebo v obchode sa totiž prepočítavajú výhodnejším kurzom, ako keby ste si zamieňali hotovosť napríklad v banke. O tom, že výhody platby kartou v zahraničí pochopili aj Slováci, hovoria čísla. „Slováci platia v zahraničí stále viac kartami, počet platieb rastie medziročne o takmer 20 %. Vlani sme zaznamenali rast objemu platieb vo všetkých tradičných destináciách vrátane Turecka, ktoré sa v minulosti výrazne prepadlo,“ hovorí Milan Bednár, vedúci denného bankovníctva a vkladov Slovenskej sporiteľne.

Platí zásada, že na výbery hotovosti z bankomatov je niekoľkonásobne výhodnejšia debetná karta, naopak platby môžu byť výhodnejšie kartou kreditnou. O konkrétnych poplatkoch za výber hotovosti v zahraničí sa pred odchodom informujte v banke. Niektoré banky majú výber v zahraničí bezplatný, iné len v rámci svojej siete, niektoré majú stabilnú sumu, iné si pridajú percentá z výberu. Niektoré banky majú poplatok má zakomponovaný do výmenného kurzu.

Ako je to s dynamickým prepočtom

Pri výbere cudzej meny z bankomatu v zahraničí sa môžete stretnúť s tým, že bankomat vám ponúkne možnosť zúčtovať výber priamo v eurách, teda dynamic currency conversion, čo znamená s dynamickým prepočtom. Druhou možnosťou je bez prepočtu v mene, ktorú vyberáte.

Výhodou dynamického prepočtu je, že priamo v bankomate vidíte presnú čiastku, ktorá vám odíde z účtu. Teda jedinou výhodou.  Plus je potrebné pripočítať poplatok za výber. Negatívom je spravidla menej výhodný výmenný kurz. „Ten určuje prevádzkovateľ zahraničného bankomatu a prax ukazuje, že klienti, ktorí si zvolia výber bez prepočtu, zaplatia v konečnom dôsledku menej. Rozdiel môže predstavovať aj niekoľko eur,“ upozorňuje Bednár. Pri výbere bez prepočtu sa transakcia prepočíta kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší.

Aj pri platbe v obchodoch je lepšie platiť kurzom danej meny. Lýdia Žáčková z Poštovej banky upozorňuje: „Ak na dovolenke máte možnosť platiť kartou, je výhodnejšie vybrať si úhradu čiastky v miestnej mene. V takomto prípade sa prepočet uskutoční kurzom banky, kde má klient účet, ktorý je výhodnejší.“

TIP: Pozrite si aktuálny kurzový lístok

Ako si zmeniť peniaze do zahraničia čo najvýhodnejšie

Zdroj: shutterstock

Zmena meny doma, alebo v zahraničí

Ak si chcete zameniť hotovosť danej krajiny, je výhodnejšie tak urobiť už na Slovensku. Niektoré banky ponúkajú aj meny ako kuny, či forinty a to bez poplatku za výmenu.  Ak ste sa rozhodli meniť hotovosť až v zahraničnej banke alebo zmenárni, pýtajte sa na možnosť zmeny bez poplatku.

Banky mávajú často poplatok, hoci mierne výhodnejší kurz, ale pri menších objemov, ako sú typické dovolenkové záležitosti, sa viac oplatí možno horší kurz, ale bez poplatku. Zároveň platí, že najdrahšie vám peniaze vymenia na miestach, kde sú výmeny najexponovanejšie. Teda na letiskách, staniciach, alebo priamo v hoteloch. Výhodnejšie ako meniť peniaze v zahraničí sa ukazuje práve výber z bankomatu.

Ako zameniť hotovosť naspäť

Najvýhodnejšie je nenosiť domov cudziu menu. Po prvé, niektoré krajiny dokonca vývoz svojej meny za hranice prísne limitujú a navyše na Slovensku je možné zameniť naspäť na eurá len vybrané meny. Tak isto len bankovky, mince nevymeníte žiadne. Preto je lepšie väčšie sumy zameniť naspäť na eurá ešte v danej krajine, aj keď výmenný kurz bude podstatne horší.

Kde tento rok nakúpite najvýhodnejšie

Do výmeny peňazí stupuje ešte niekoľko faktorov a to je výmenný kurz a inflácia. Existujú krajiny, kde si dnes zameníte za euro viac miestnej meny ako v minulosti. Pre Slovákov tento rok z toho dôvodu mierne zdražie Chorvátsko, nakoľko cena kuny voči euro posilnila, no v iných krajinách je možné zažiť doslova akciový výpredaj.

„V prípade tuniského dinára je euro medziročne silnejšie o takmer desatinu a pri egyptskej libre o viac než 5 %. V Tunisku inflácia presahuje úroveň 6 % a v Egypte dokonca dosahuje dvojciferné hodnoty,“ hovorí Jana Glasová, analytička Počtovej banky o krajinách, kde dostanete viac za menej.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Chceš si požičať?

Chcem si požičať

Požiadaj o úver za pár minút cez apku alebo si dohodni stretnutie v pobočke, kde ti poradíme aj s refinancovaním.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+8
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Čo je OpenAI a kto stojí za vznikom umelej inteligencie?

31. 3. 2023 | Redakcia

Čo je OpenAI a kto stojí za vznikom umelej inteligencie?

OpenAI je nezisková organizácia, ktorá stojí za revolučným modelom ChatGPT. Ide o umelú inteligenciu, ktorá za pár dní dobyla svet. Sama tvorí texty, dokáže odpovedať na vaše otázky... celý článok

Drahá energia? Skúste vlastnú elektráreň: Štát vám ju zadotuje

28. 3. 2023 | Marek Mittaš

Drahá energia? Skúste vlastnú elektráreň: Štát vám ju zadotuje

Vybudovanie vlastnej elektrárne môže byť rozumnou investíciou, a to najmä v časoch vysokých cien za energie. Výrobou vlastnej elektriny môžete ušetriť peniaze v dlhodobom horizonte... celý článok

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

22. 3. 2023 | Daniel Výcha

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny... celý článok

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

21. 3. 2023 | Marek Mittaš

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

Internet zmenil nielen spôsob nášho života, ale vytvoril úplne nový trh. Množstvo internetových spoločností, ktoré vznikli, bolo enormné. Niektoré z nich poznáme dodnes. Čo sa však... celý článok

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok