Ako si zmeniť peniaze do zahraničia čo najvýhodnejšie?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 27. 6. 2018
Vstupom do eurozóny sa výrazne zredukoval počet krajín, kde potrebujeme meniť peniaze. Napriek tomu ostáva dosť destinácií, kde sa bez výmeny nezaobídete.
Ako si zmeniť peniaze do zahraničia čo najvýhodnejšie?

Zdroj: Shutterstock

Valuty a devízy

Pri zmene peňazí sú dôležité dva pojmy. Valuty a devízy. Tie prvé sú zahraničnou menou vo fyzickej hotovostnej forme. Teda ide o najčastejšiu formu výmeny pri ceste na dovolenku. O devízach hovoríme, ak ide o elektronický prevod peňazí, to znamená, že sa devízovým kurzom prepočítava bezhotovostný platobný styk napríklad pri platbe kartou v zahraničí. Ak chcete ušetriť, tak víťazia devízy.

Výbery z bankomatov v zahraničí, platby kartou za hotel, alebo v obchode sa totiž prepočítavajú výhodnejším kurzom, ako keby ste si zamieňali hotovosť napríklad v banke. O tom, že výhody platby kartou v zahraničí pochopili aj Slováci, hovoria čísla. „Slováci platia v zahraničí stále viac kartami, počet platieb rastie medziročne o takmer 20 %. Vlani sme zaznamenali rast objemu platieb vo všetkých tradičných destináciách vrátane Turecka, ktoré sa v minulosti výrazne prepadlo,“ hovorí Milan Bednár, vedúci denného bankovníctva a vkladov Slovenskej sporiteľne.

Platí zásada, že na výbery hotovosti z bankomatov je niekoľkonásobne výhodnejšia debetná karta, naopak platby môžu byť výhodnejšie kartou kreditnou. O konkrétnych poplatkoch za výber hotovosti v zahraničí sa pred odchodom informujte v banke. Niektoré banky majú výber v zahraničí bezplatný, iné len v rámci svojej siete, niektoré majú stabilnú sumu, iné si pridajú percentá z výberu. Niektoré banky majú poplatok má zakomponovaný do výmenného kurzu.

Ako je to s dynamickým prepočtom

Pri výbere cudzej meny z bankomatu v zahraničí sa môžete stretnúť s tým, že bankomat vám ponúkne možnosť zúčtovať výber priamo v eurách, teda dynamic currency conversion, čo znamená s dynamickým prepočtom. Druhou možnosťou je bez prepočtu v mene, ktorú vyberáte.

Výhodou dynamického prepočtu je, že priamo v bankomate vidíte presnú čiastku, ktorá vám odíde z účtu. Teda jedinou výhodou.  Plus je potrebné pripočítať poplatok za výber. Negatívom je spravidla menej výhodný výmenný kurz. „Ten určuje prevádzkovateľ zahraničného bankomatu a prax ukazuje, že klienti, ktorí si zvolia výber bez prepočtu, zaplatia v konečnom dôsledku menej. Rozdiel môže predstavovať aj niekoľko eur,“ upozorňuje Bednár. Pri výbere bez prepočtu sa transakcia prepočíta kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší.

Aj pri platbe v obchodoch je lepšie platiť kurzom danej meny. Lýdia Žáčková z Poštovej banky upozorňuje: „Ak na dovolenke máte možnosť platiť kartou, je výhodnejšie vybrať si úhradu čiastky v miestnej mene. V takomto prípade sa prepočet uskutoční kurzom banky, kde má klient účet, ktorý je výhodnejší.“

TIP: Pozrite si aktuálny kurzový lístok

Ako si zmeniť peniaze do zahraničia čo najvýhodnejšie

Zdroj: shutterstock

Zmena meny doma, alebo v zahraničí

Ak si chcete zameniť hotovosť danej krajiny, je výhodnejšie tak urobiť už na Slovensku. Niektoré banky ponúkajú aj meny ako kuny, či forinty a to bez poplatku za výmenu.  Ak ste sa rozhodli meniť hotovosť až v zahraničnej banke alebo zmenárni, pýtajte sa na možnosť zmeny bez poplatku.

Banky mávajú často poplatok, hoci mierne výhodnejší kurz, ale pri menších objemov, ako sú typické dovolenkové záležitosti, sa viac oplatí možno horší kurz, ale bez poplatku. Zároveň platí, že najdrahšie vám peniaze vymenia na miestach, kde sú výmeny najexponovanejšie. Teda na letiskách, staniciach, alebo priamo v hoteloch. Výhodnejšie ako meniť peniaze v zahraničí sa ukazuje práve výber z bankomatu.

Ako zameniť hotovosť naspäť

Najvýhodnejšie je nenosiť domov cudziu menu. Po prvé, niektoré krajiny dokonca vývoz svojej meny za hranice prísne limitujú a navyše na Slovensku je možné zameniť naspäť na eurá len vybrané meny. Tak isto len bankovky, mince nevymeníte žiadne. Preto je lepšie väčšie sumy zameniť naspäť na eurá ešte v danej krajine, aj keď výmenný kurz bude podstatne horší.

Kde tento rok nakúpite najvýhodnejšie

Do výmeny peňazí stupuje ešte niekoľko faktorov a to je výmenný kurz a inflácia. Existujú krajiny, kde si dnes zameníte za euro viac miestnej meny ako v minulosti. Pre Slovákov tento rok z toho dôvodu mierne zdražie Chorvátsko, nakoľko cena kuny voči euro posilnila, no v iných krajinách je možné zažiť doslova akciový výpredaj.

„V prípade tuniského dinára je euro medziročne silnejšie o takmer desatinu a pri egyptskej libre o viac než 5 %. V Tunisku inflácia presahuje úroveň 6 % a v Egypte dokonca dosahuje dvojciferné hodnoty,“ hovorí Jana Glasová, analytička Počtovej banky o krajinách, kde dostanete viac za menej.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+9
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB.... celý článok

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok