Voda, jedlo alebo cigareta za volantom. Porušujete tým zákon?

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 29. 6. 2018
Väčšina šoférov si dopraje jedlo, pitie alebo cigaretu aj za volantom. Považuje sa takéto konanie za priestupok? Pozrieme sa na to, ako vidí takúto situáciu zákon.
Voda, jedlo alebo cigareta za volantom. Porušujete tým zákon?

Zdroj: Shutterstock

Čo hovorí zákon

Takmer každý šofér si za volantom bežne dopraje malé občerstvenie. Väčšina z nich však bagetu, vodu alebo cigaretu okamžite skryje, keď uvidí policajnú hliadku. Je teda občerstvenie počas šoférovania zakázané? Berú policajti takéto konanie ako priestupok?

Podľa definície zákona sa dá konštatovať, že jedením, pitím alebo fajčením počas šoférovania neporušujete žiadne predpisy. Samozrejme, pokiaľ pijete nealkoholické nápoje, fajčíte povolené cigarety a na jedenie nepoužívate obe ruky.

Pokute sa aj napriek tomu, že to nie je priestupok nemusíte vždy vyhnúť. Ak policajná kontrola posúdi situáciu tak, že sa šofér nevenoval vedeniu vozidla kvôli občerstveniu a ohrozil tak bezpečnosť cestnej premávky, môže pristúpiť aj k uloženiu finančného trestu. Na pravidlá občerstvovania za volantom je potrebné dbať aj mimo Slovenska. Mohla by vás zaskočiť vysoká pokuta zo zahraničia.

 

TIP: Môžu policajti zobrať vodičský preukaz aj cyklistovi?

Môžete za volantom fajčiť, jesť, piť alebo telefonovať?

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky (Facebook)

Výnimky

Existujú však dve výnimky, ktoré sú definované priamo v zákone o cestnom poriadku. Prvou výnimkou je jazda na motocykli. Počas jazdy nemôže jesť, piť alebo fajčiť šofér a ani spolujazdec motocykla. Druhou výnimkou sú takzvané pracovné stroje. Takéto občerstvenie majú podľa zákona zakázané vodiči pracovných strojov, ktoré sú schopné jazdiť rýchlosťou viac ako 45 kilometrov za hodinu. Týmto výnimkám hrozia v prípade porušenia zákazu pokuty podľa zákona.

Vodič by sa mal venovať iba riadeniu vozidla

Zákon netrestá vodičov, ktorí sa občerstvujú počas šoférovania. To však ešte neznamená, že to majú zneužívať. Odborníci na cestnú dopravu upozorňujú na to, že jedenie, pitie alebo fajčenie odpútava šoférovu pozornosť od riadenia vozidla. Nehody často vznikajú aj mimo nehodových úsekov, pretože šofér podcení svoje schopnosti a občerstvuje sa počas jazdy. Rozumnejšou alternatívou je jesť, piť aj fajčiť počas státia na odpočívadle alebo benzínovej pumpe.

Telefón za volantom

Mobil za volantom je už niečo úplne iné. Zákon to jasne zakazuje, napriek tomu nie je vodič s mobilom v ruke žiadnou raritou. V dnešnej dobe už nemá prevahu telefonovanie, ale písanie správ cez sociálne siete, natáčanie videa, fotenie, živý prenos a podobne. Vodič, ktorý píše správy alebo volá je na ceste väčšinou rozpoznateľný. Auto na vozovke pôsobí, ako keby ho šoféroval vodič pod vplyvom alkoholu. Pokuta za telefonovanie počas šoférovania je na mieste zhruba 60 eur.

Odstrašujúcim príkladom mobilu za volantom sú nehody, ktoré spôsobilo odpútanie pozornosti vodiča. Odborníci na dopravu tvrdia, že telefonovanie za volantom je podobné ako šoférovať opitý. Písanie správ alebo surfovanie na sociálnych sieťach je údajne ešte nebezpečnejšie.

Zdroj: minv.sk, Zákon o cestnej premávke

Anketa

Akú najvyššiu pokutu ste dostali?

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:

2/10 V školskej zóne:

3/10 Vodič motorového vozidla nesmie predchádzať iné motorové vozidlo na diaľnici:

4/10 Prenosné zvislé dopravné značky sú nadradené:

5/10 Na krajnicu smie vodič motorového vozidla vojsť:

6/10 Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, vodič jazdiaci v tomto pruhu:

7/10 Zníženou viditeľnosťou sa rozumie:

8/10 Dať prednosť v jazde sa rozumie:

9/10 Vodič:

10/10 Účastník dopravnej nehody:

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce