Vláda navýšila opatrovateľský príspevok. Rásť bude aj v roku 2019

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 3. 8. 2018
Peňažný príspevok na opatrovanie zdravotne postihnutého človeka je určený ich stálym opatrovateľom, na zabezpečenie každodennej pomoci pri bežných ľudských potrebách, starostlivosti o domácnosť a v snahe, aby opatrovaná osoba mohla zotrvať v domácom prostredí.
Vláda navýšila opatrovateľský príspevok. Rásť bude aj v roku 2019

Zdroj: Shutterstock

Nárok na príspevok

V prvom rade sa posudzuje osoba s ťažkým zdravotným postihnutím. Na opatrovateľskú pomoc je odkázaná, ak potrebuje minimálne 8-hodinovú starostlivosť, respektíve pomoc od inej osoby s hygienou, obliekaním, chodením po schodoch alebo rovine, stravovaním, zmenou polohy, dodržiavaním liečby a podobne.

Osoba, ktorá má nárok na peňažný opatrovateľský príspevok je príbuzná ťažko zdravotne postihnutej osoby alebo má rovnaký trvalý pobyt s takouto osobou, respektíve spolu bývajú. Opatrovateľ alebo opatrovateľka môže byť aj zamestnaná, ale príjem s tejto zárobkovej činnosti nesmie prekročiť dvojnásobok životného minima. Zároveň nesmie byť výkon zamestnania v rozpore s podmienkami opatrovania ťažko postihnutej osoby.

 

Opatrovník môže zároveň aj študovať, ale v čase svojej neprítomnosti z dôvodu štúdia musí za seba zabezpečiť dočasné opatrovanie ŤZP osoby. Tiež je nutné dodať, že žiadateľ o príspevok na opatrovanie musí byť plnoletý, spôsobilý na všetky právne úkony, psychicky a fyzicky schopný vykonávať opatrovanie a ŤZP osoba mu udelila súhlas.

K schválenému opatrovateľskému príspevku môžete získať aj dôchodkové poistenie na základe poberania tohto príspevku, ak ho nemáte v rámci zamestnania alebo už nepoberáte predčasný, invalidný alebo dovŕšený dôchodok.

TIP: Od 1. januára možno ľahšie získať podporu v nezamestnanosti

Opatrovateľský príspevok 2018: nárok, žiadosť, výška

Zdroj: shutterstock

Žiadosť a podmienky

Opatrovateľský príspevok nie je možné poskytnúť, ak ťažko zdravotne postihnutá osoba už poberá príspevok na osobnú asistenciu, má poskytovanú profesionálnu opatrovateľskú službu alebo je umiestnená v domove sociálnych služieb. Žiadateľ o opatrovateľský príspevok spĺňa podmienky, ak je na opatrovanie oprávnený a poskytuje opatrovanie osobe ŤZP staršej ako 6 rokov.

Na podanie žiadosti existujú dva spôsoby. Prvý je písomné podanie priamo na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý sa určuje podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa. Druhou možnosťou je elektronické podanie prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu. V každej žiadosti musí byť uvedený aj relevantný dôvod.

Rozdiel v žiadosti je aj v tom, či žiadateľ o opatrovateľský príspevok poberá dôchodok alebo dávky výsluhového zabezpečenia, zároveň sa k takejto žiadosti musí priložiť aj potvrdenie o podaní daňového priznania za účelom poskytnutia príspevku na opatrovanie.

ŽIADOSŤ NA STIAHNUTIE:

  • Žiadateľ, ktorý poberá dôchodok alebo dávky výsluhového zabezpečenia
  • Žiadateľ, ktorý nepoberá dôchodok alebo dávky výsluhového zabezpečenia
  • Potvrdenie o podaní daňového priznania za účelom poskytnutia opatrovateľského príspevku

Výška peňažného príspevku

Opatrovník v produktívnom veku:

Momentálne je základná výška príspevku 369,36 € pri opatrovaní jednej osoby, 492,34 € pri opatrovaní dvoch a viacerých ŤZP osôb.

Ak opatrovaná osoba ešte navštevuje školu alebo jej je poskytovaná starostlivosť sociálnych služieb v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne, je výška príspevku 326,16 € pri opatrovaní jednej osoby a 461,81 € pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ŤZP osôb.

Ak opatrujete viacero ŤZP osôb, pričom sa jednej z nich poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v celkovom rozsahu viac ako 20 hodín za týždeň, je výška opatrovateľského príspevku 480,05 €.

Existuje aj možnosť navýšenia príspevku o 100 €, ak je v opatere jedno alebo viacero ťažko zdravotne postihnutých detí, zároveň však nesmie mať žiadateľ v čase opatrovania žiadny príjem zo zamestnania, výsluhových dávok alebo dôchodku.

Príspevok sa vypláca v hotovosti alebo bezhotovostným prevodom na účet opatrovníka.

Výška príspevku sa môže aj znížiť, ak je príjem ŤZP osoby vyšší ako 2 násobok životného minima (410,14 €), zvýšila sa suma dôchodku pre bezvládnosť alebo sa opatruje ŤZP nezaopatrené dieťa, ktorého príjem prevyšuje 3-násobok životného minima (615,21 €).

Opatrovník v dôchodku:

Keď nastane situácia, kedy opatrovateľ poberá starobný, predčasný, invalidný alebo výsluhový dôchodok, neberie sa do úvahy príjem ŤZP osoby a výška príspevku je 184,71 € pri opatrovaní jednej osoby alebo 246,20 € pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ŤZP osôb.

Ak sa opatrovanej ŤZP osobe alebo osobám zároveň poskytuje ambulantná sociálna služba viac ako 20 hodín týždenne, je výška príspevku vo výške 163,06 € pri jednej opatrovanej osobe, 230,88 € pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ŤZP osôb.

Ak má opatrovník viacero ŤZP osôb, pričom jednej z nich sa poskytuje ambulantná sociálna služba viac ako 20 hodín týždenne, je výška opatrovateľského príspevku 240 €.

Aj v tomto prípade sa môže suma príspevku znížiť, ak je opatrovanej ŤZP osobe zvýšia dôchodok pre bezvládnosť. Suma príspevku sa zníži o sumu navýšenia dôchodku.

Zvyšovanie bude pokračovať

Vláda už v roku 2017 avizovala, že opatrovateľský príspevok čaká revolučné navýšenie. Dôvodom je hlavne podpora osôb, ktoré vykonávajú každodennú starostlivosť o ŤZP deti alebo príbuzných. Menšou zmenou na ochranu prímu opatrovateľov bolo aj posunutie hranice krátenia príspevku z 1,4 na 1,7-násobok životného minima. Trend zvyšovania príspevku by mal pokračovať aj v júli 2019 a to o 35 eur, v roku 2020 o ďalších 35 eur.

Zdroj: MPSVR SR

Anketa

Zvýšil sa Váš opatrovateľský príspevok?

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?

Z dôchodkového poistenia plynie:

Aby ste mohli čerpať dávku v nezamestnanosti, musíte:

Keď máte nezaplatené poistné t.j. dlhy na poistnom, nemôžete čerpať dávky zo sociálneho poistenia:

Zistiť výšku odvedeného poistného môžete:

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Jednoduchšie to už nejde

Chcem vedieť viac

Požičať si v banke pre dnešných ľudí nie je veda, ide to online či offline. My máme totiž dnešné riešenie pre všetkých.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+192
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Čo je OpenAI a kto stojí za vznikom umelej inteligencie?

31. 3. 2023 | Redakcia

Čo je OpenAI a kto stojí za vznikom umelej inteligencie?

OpenAI je nezisková organizácia, ktorá stojí za revolučným modelom ChatGPT. Ide o umelú inteligenciu, ktorá za pár dní dobyla svet. Sama tvorí texty, dokáže odpovedať na vaše otázky... celý článok

Drahá energia? Skúste vlastnú elektráreň: Štát vám ju zadotuje

28. 3. 2023 | Marek Mittaš

Drahá energia? Skúste vlastnú elektráreň: Štát vám ju zadotuje

Vybudovanie vlastnej elektrárne môže byť rozumnou investíciou, a to najmä v časoch vysokých cien za energie. Výrobou vlastnej elektriny môžete ušetriť peniaze v dlhodobom horizonte... celý článok

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

22. 3. 2023 | Daniel Výcha

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny... celý článok

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

21. 3. 2023 | Marek Mittaš

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

Internet zmenil nielen spôsob nášho života, ale vytvoril úplne nový trh. Množstvo internetových spoločností, ktoré vznikli, bolo enormné. Niektoré z nich poznáme dodnes. Čo sa však... celý článok

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok