Kedy poisťovňa prepláca asistovanú reprodukciu resp. umelé oplodnenie

Roland Regely | rubrika: Článok | 7. 9. 2017
Čo je potrebné, aby poisťovňa preplatila umelé oplodnenie? Pozrite si náš praktický článok.
Kedy poisťovňa prepláca asistovanú reprodukciu resp. umelé oplodnenie

Zdroj: Shutterstock

Čoraz viac mladých párov na Slovensku si nevie splniť sen o bábätku prirodzenou cestou. Otázka neplodnosti a problémov s počatím je dnes viac než aktuálna a mnohé páry tak pri túžbe po vlastnom potomkovi hľadajú iné cesty.

Kedy poisťovňa nepreplatí umelé oplodnenie

Poisťovne uhrádzajú výkony asistovanej reprodukcie (metóda IVF - ET) v zmysle pravidiel určených zákonom č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.

Poisťovne spravidla preplácajú tri pokusy o umelé oplodnenie ženám do 39 rokov veku. Ak nevyjde ani jeden z týchto troch pokusov, pár si ďalšie procedúry musí hradiť sám.

Zjednodušene možno tiež povedať, že zdravotné poisťovne nemusia preplácať služby spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, zákroky z iného ako medicínskeho dôvodu alebo zákroky na žiadosť pacienta. K takým patria najmä výkony plastickej chirurgie z estetických dôvodov.

Podmienky preplatenia asistovanej reprodukcie

 

  • Chýbajúce vajcovody alebo nezvratné poškodenie vajcovodov diagnostikované laparoskopicky alebo laparotomicky, okrem stavov, ktoré vznikli ako následok predchádzajúcej sterilizácie alebo umelého prerušenia tehotenstva.
  • Endometrióza ženy, ktorá je diagnostikovaná laparoskopicky alebo laparotomicky.
  • Nezvratné poškodenie vaječníkov, ktoré je potvrdené biochemicky, laparoskopicky alebo laparotomicky, ak toto poškodenie nie je následkom umelého prerušenia tehotenstva.
  • Idiopatická sterilita, ktorá je neúspešne liečená jeden rok v špecializovanom zdravotníckom zariadení.
  • Mužský faktor sterility - azoospermia, astenospermia, ejakulačné dysfunkcie a ochorenia súvisiace s chemoterapiou alebo po úrazovými stavmi, ktoré sú overené andrológom.
  • Imunologické príčiny sterility, ktoré sú overené laboratórne.
  • Riziko dedičného ochorenia, v ktorého dôsledku nemôžu mať manželia zdravé potomstvo, ktoré je overené genetikom.
  • Endokrinné príčiny sterility overené endokrinológom.

V akýchkoľvek iných prípadoch, ktoré nie sú uvedené vyššie sa výkony asistovanej reprodukcie na základe verejného zdravotného poistenia neuhrádzajú. To znamená, že ide o 100% spoluúčasť poistenca.

Postup preplatenia asistovanej reprodukcie

Predtým, ako sa s vaším partnerom dostanete do niektorého z centier asistovanej reprodukcie, ošetrujúci lekár vás vyšetrí a doručí poisťovni žiadosť o úhradu výkonov asistovanej reprodukcie zo zdravotných dôvodov. O úhradu každého cyklu je potrebné požiadať osobitne.

Spolu so žiadosťou je nutné predložiť aj návrh na úhradu asistovanej reprodukcie metódou IVF. Návrh vypisuje centrum asistovanej reprodukcie, v ktorom sa bude navrhnutá liečba realizovať.

Revízni lekári žiadosť posúdia a v prípade, že žiadosť spĺňa podmienky, ju následne aj aschvália.

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Poisťovňa, Slovensko

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce